skip to Main Content
از راس اولبریکت چه خبر؟زمان تقریبی مطالعه: ۶ دقیقه

از راس اولبریکت چه خبر؟زمان تقریبی مطالعه: ۶ دقیقه

راس اولبریکت در‌حال گذراندن دوران محکومیت خود است، او به‌خاطر راه‌اندازی سایت سیلک‌رود به دو بار حبس ابد بعلاوه چهل سال زندان محکوم شده است.

وب‌سایتی که در آن با استفاده از بیت‌کوین و به‌صورت ناشناس مواد مخدر و اسلحه معامله می‌شد. اولبریکت همچنین متهم به برنامه‌ریزی برای شش قتل بود که در‌ این‌ مورد مجرم شناخته نشد.

با توجه به حجم وسیع تجارت انجام‌شده در سیلک‌رود می‌توان راس اولبریکت را تاثیرگذار‌ترین فرد در گسترش و فراگیر شدن بیت‌کوین دانست، حتی بیشتر از “ساتوشی ناکاموتو” (نام مستعار فرد یا افرادی که بیت‌کوین را راه‌اندازی کردند). در اپیزود ۲۳؛ سیلک‌رود، ماجرای آمازون مواد مخدر و خالقش را تعریف کردیم.

در طول یک سال گذشته راس در سلول انفرادی بود، جایی که به نام SHU (واحد اقامت ایمن) شناخته می‌شود که البته خود اولبریکت آن را سیاه‌چال می‌نامد.

راس در اکتبر ۲۰۱۸ درتوئیتی در مورد سلول انفرادی خود نوشته بود:

“اینجا در سیاه‌چال همه چیز بی‌روح و کسل‌کننده‌ست، اما هر روز صبح به من یک سیب می‌دن، من یه دونه‌ سیب رو تو دستمال کاغذی مرطوب نگه داشتم، تقریبن ۸ میلیمتر رشد کرده، اسمش رو هم SHUbert گذاشتم 🙂 ” .

البته جوانه‌ی سیب او همانجا خشک شد و مرد.

 

راس اولبریک پس از محکومیتش در تاریخ ۲۹ می ۲۰۱۵ در توئیتر فعال بوده، اینکه او چطور از داخل زندان توئیت می‌کند خود یک سوال است، ولی با توجه به توئیت‌هایش به نظر می‌رسد بیشتر این پیام‌ها از طریق ایمیل دریافت شده باشند.

 

 

“انفرادی تمام شد!

حالا می‌تونم بیشتر هواخوری برم و  می‌تونم دوباره تماس تلفنی داشته باشم.

بعضی از توئیت‌های زمان انفرادی هنوز در ایمیل در راه است.”

 

اولبریکت به‌تازگی هم در توئیتی اعلام کرده به موسیقی راک روی آورده.

او از مخاطبین خود خواسته حدس بزنند که چه‌چیزی می‌نوازد.

 

 

من عضو یک گروه موزیک شدم.

اینجا یه برنامه‌ی خیلی خوب برای موزیک دارن. می‌تونید حدس بزنید من چه سازی می‌زنم ؟”

 

او در توئیت دیگری هم گفته که گیتار بیس را انتخاب کرده!

 

من امروز یه گیتار بیس زدم. احساس راک‌استار بودن دارم”

 

حالا شاید بتوان گفت اولبریکت پا جای پای بزرگان دنیای موسیقی راک گذاشته، افرادی چون “پائول سمونن” و “سید ویکیئوس” البته از این جهت که آنها هم ابتدا عضو یک گروه راک شدند و بعدن موسیقی را یاد گرفتند. ولی گذشته از این شوخی، آموزش موسیقی برای او را می‌توان یک گام مثبت دانست، در هر صورت هر کس باید از جایی شروع کند و شاید این هم نقطه‌ی شروع راس در موسیقی راک باشد.

 

اما در حقیقت تمام این فعالیت‌ها در راستای تلاش‌های او برای جلب توجهات در‌خصوص درخواست عفو خودش است.

” مجرمان بی‌خطر مواد مخدر دارن زندگیشون رو بدون درخواست عفو می‌گذرونن.

تعداد زیادی از ما اینجا هست. ما درخواست رحم و بخشش داریم “

 

خانواده‌ی راس هم در ادامه‌ی تلاششان برای آزادی او یک اکانت اینستاگرامی با شناسه “freerossulbricht” راه‌اندازی کردند تا از این طریق توجهات بیشتری را به پرونده‌ی او جلب کنند.

تا‌کنون برای درخواست آزادی او ۱۵۰ هزار امضا جمع شده است، بر اساس قوانین، فقط رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند دستور عفو او را صادر کند، هرچند که اتهاماتی در‌خصوص تلاش برای قتل با اجیر کردن افراد دیگر همچنان در پرونده‌ی او وجود دارد.

اولبریکت یک لیبرتارین افراطی است که اعتقاد دارد انسان‌ها باید در تصمیمات شخصی خود کاملا آزاد باشند. او در فوریه ۲۰۱۱ سیلک‌رود را بر اساس همین فلسفه راه‌اندازی کرد.

بر اساس اطلاعات اف بی آی از ۶ فوریه ۲۰۱۱ تا ۲۳ جولای ۲۰۱۳ بیش از یک میلیون و دویست هزار تراکنش در این سایت انجام شد، مبلغ این معاملات بیش از نه و نیم میلیون بیت‌کوین برآورد شده است. و درآمد سیلک‌رود از این حجم معاملات بیش از ۶۰۰ هزار بیت‌کوین بوده. این ارقام در آن زمان برابر با ۱.۲ میلیارد دلار ناشی از تراکنش‌ها و ۷۹.۸ میلیون دلار ناشی از حق کمیسیون سایت بود.

البته بیت‌کوین‌های حق کمیسیون سیلک‌رود که به دست اف بی آی افتاده بود در نهایت به یک سرمایه‌گذار به نام تیموتی دراپر فروخته شد.

برای اینکه درک بهتری از میزان مواد مخدر جابجاشده از طریق سایت داشته باشید، خوب است بدانید حجم معاملات سیلک‌رود بیش از دو برابر کل خرید آن‌لاینی است که در جمعه‌ی سیاه سال ۲۰۱۱ انجام شد.

البته در مورد معاملات سیلک‌رود نکته‌ی جالب این است که با توجه به افزایش شدید ارزش بیت‌کوین میزان پول حاصل از این معاملات روز به روز افزایش پیدا کرد و تمام افرادی که با فروش مواد مخدر به وسیله‌ی بیت‌کوین مشغول به کار بودند پول‌های هنگفتی به دست آوردند. بعنوان مثال اگر شما در سال ۲۰۱۱، نه مواد مخدر بلکه فقط یک گوشی آیفون قدیمی را در سایت silk road به ارزش ۱۰۰ دلار، با بیت‌کوین فروخته بودید. در زمان اوج قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۱۷ سود شما بیش از شش و نیم میلیون دلار بود و به قیمت هفته‌ی اخیر هم بیش از یک میلیون دلار پول داشتید.

گرچه اتهامات قتل علیه اولبریکت اثبات نشده، ولی با این‌حال او شش مرتبه برای به قتل‌ رساندن افرادی پول (بیت کوین) پرداخت کرده است. در یکی از این موارد راس به یک مامور اداره مبارزه با مواد مخدر (DEA) پول پرداخت کرد، تا یکی از افرادی که گمان می‌کرد به او خیانت کرده را به قتل برساند. قتلی که البته هیچ‌وقت اتفاق نیفتاد.

در یک مورد دیگر هم راس برای قتل کسی که ایمیل‌های تهدیدآمیز به او ارسال کرده بود، به رییس گروهی به نام فرشتگان دوزخ پیشنهاد پرداخت مبلغی را داده بود.

به عقیده‌ی بسیاری، هرچند خرید مواد مخدر یا سفارش قتل یک نفر از طریق سایت سیلک‌رود خیلی آسان بود، اما رو در ‌رو نبودن این معاملات به این معنی نیست که پول این معاملات، به جیب کارتل‌های آدم‌کشی و قاچاق مواد مخدر نرفته باشد. در مورد راس هم اینکه افراد فقیر قتل‌ها را برای او انجام می‌دادند تفاوتی در اصل ماجرا ایجاد نمی‌کرد، فقط ثروت بیش از حد انتخاب‌های بیشتری را برایش ایجاد کرده بود.

همانطور که قاضی پرونده در جلسه‌ی محاکمه گفت: “تو فرقی با دیگر مواد‌فروش‌ها نداری و از آنها بهتر نیستی، تحصیلاتت به تو جایگاه خاصی در سیستم قانونی ما نمی‌دهد. فقط باعث می‌شود  توضیح برای کاری که کردی سخت‌تر باشد.”

قاضی پرونده، اولبریکت را به ۲ بار حبس ابد و ۴۰ سال زندان بدون امکان عفو محکوم کرد.

شاید بتوان گفت جرمی که راس مرتکب شده بود، جرمی جدید و در مقیاسی بود که قبلا وجود نداشت. ولی نمی‌توان به این‌ دلیل، که او درک درستی از آنها نداشته او را بی‌گناه دانست.

و حالا به نظر می‌رسد با وجود تمامی تلاش‌هایی که برای آزادی او انجام می‌شود، او همچنان در زندان خواهد ماند و اگر این تلاش‌ها موفق نباشند در نهایت او هم مانند جوانه‌ی سیبش در همان زندان خواهد مرد.

 

منبع

ترجمه:مهران مرندی

13 نظر
 1. هر بار اپیزودهایی مثل سیلک رود رو میشنوم، با خودم میگم چرا راه های معمولی موفق بودن و ثروتمند شدن برای خیلی از آدم ها به شدت کسل کننده و راه های غیرقانونی و جرم خیز به شدت جذب کننده ان؟!!!

  1. همیشه چیزی ک خطرناکه هیجان و ادرنالین ترشح میکنه. کارهای غیر قانونی هم عموما عواقب خطرناکی دارن. به همین دلیل ساده منطقی، اینجور روایتها جذاب تر وهیجان انگیزتر هستن.

 2. قطعا حکم این بنده خدا ناعادلانه بوده کار غلط بوده ولی ما دت حبس ابد به علاوه ۴۰ سال…
  برای آزادیش امضا جمع میکنن میتونید تو اینترنت سرچ کنید من که امضا کردم

 3. نمیدونم چرا دلم واسه راس سوخت…
  توى همه اپیزودهاى دیگه از احمق بودن پلیسا حرصم میگرفت ولى توى این داستان با تمام وجود دلم میخواست راس بتونه فرار کنه و به زندگیش ادامه بده…

  1. دقیقا منم مثل تو میخواستم فرار کنه و پلیسا نگیرنش

   راستی دوستان اگر به این نوع پادکست ها (کامپیوتری و هکری و اینا) علاقه دارید پیشنهاد میکنم پادکست آخر رادیو گیک (شماره ۱۰۱) رو از دست ندید !

   میتونید با سرچ کلمه های کیبرد آزاد یا رادیو گیک یا جادی پیداش کنید 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *