Skip to main content

هرچند حدود ۱۰ سال از پیدایش بیت‌کوین می‌گذرد و در این مدت بیت‌کوین به یک پدیده‌ی جهانی تبدیل شده، اما هویت پدیدآورنده‌ی آن همچنان به‌صورت یک راز باقی مانده است. می‌توان گفت جذاب‌ترین قسمت داستان بیت‌کوین همان ساتوشی ناکاموتویی است از او بعنوان خالق بیت‌کوین نام برده می‌شود ولی تا به امروز هیچ کس نمی‌تواند با اطمینان بگوید این نام مستعار مربوط به چه کسی و یا حتی چه کسانی است. تاکنون از افراد زیادی بعنوان افرادی که ممکن است خالق اولین ارز دیجیتال رمزگذاری شده‌ی جهان باشند نام برده شده.

در این مقاله ما نگاهی به پنج مورد جذاب از این کاندیداها می‌اندازیم، هرچند که باز هم نمی‌توان گفت که ساتوشی ناکاموتو یکی از این پنج نفر است.

 

 

 

 

 

Hal finney

هال فینی (Hal finney)

هال فینی برنامه‌نویس کمپانی PGP software، شرکتی که صاحب نرم‌افزار رمزگذاری با همین نام است.

فینی که در سال ۲۰۱۴ درگذشت، دریافت‌کننده‌ی اولین تراکنش بیت‌کوین در تاریخ است. و ۵۰ بیت‌کوین را از ساتوشی ناکاموتو دریافت کرده. این تنها تراکنش شناخته‌شده‌ای است که از طرف خود ساتوشی ناکاموتو انجام شده.

فینی یکی از طرفداران حفظ حریم خصوصی و از اولین همکاران توسعه‌ی بیت‌کوین بود. او همچنین کسی است که در توییتر برای اولین‌ بار در مورد بیت‌کوین توییت کرد. یک توییت ساده در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۰۹ با دو کلمه‌ “Running Bitcoin”، تازه حدود یک هفته بعد از این توییت بود که اولین بلاک بیت‌کوین استخراج شد.

در بررسی‌های موسسه Juola & Associates که در زمینه‌ی آنالیز و بررسی متون فعالیت می‌کند، نمونه نوشته‌های فینی در مقایسه با دیگر افرادی که گمان می‌رود ساتوشی باشند، بیشترین شباهت را به سبک نوشتاری خالق بیت‌کوین دارد، اگرچه خود فینی تا زمانی که زنده بود این موضوع را انکار می‌کرد.

نکته‌ی جالب در مورد فینی این است که به خواست خودش، بدن او توسط شرکت Alcor Life بوسیله نیتروژن مایع فریز شده، با این امید که در آینده، پیشرفت تکنولوژی این امکان را فراهم کند که بدن فریز شده‌ی او به زندگی برگردانده شود.

 

 

nick szabo

نیک سابو (Nick Szabo)

نیک سابو دانشمند علوم کامپیوتر و محققی است که در سال ۱۹۹۸ بصورت رسمی طرحی با نام “بیت گلد” را ارائه داد. این طرح یک سیستم مالی دیجیتال غیر‌متمرکز بود، درست مثل بیت‌کوین، شباهت‌های بیش از حد، بین ایده‌ی بیت گلد و بیت‌کوین باعث شده عده‌ی بسیاری بر این باور باشند که نیک سابو خودش ساتوشی ناکاموتو است.

البته سابو هم این موضوع را انکار می‌کند، و در نامه‌ای به نویسنده‌ی بریتانیایی دیوید فریسبی، که از سابو بعنوان یکی از افرادی که احتمالا خالق بیت‌کوین است نام برده بود، نوشت:

“ممنون که من را مطلع کردید، ولی در انتخاب من بعنوان ساتوشی اشتباه کردید.”

نیک سابو همچنین اولین کسی است که در سال ۲۰۰۴ از لفظ “قراردادهای هوشمندانه” در نوشته‌هایش استفاده کرد، چیزی که اساس کار بیت‌کوین را شکل می‌دهد.

 

 

Bram Cohen

برام کوهن (Bram Cohen)

برام کوهن بعنوان مخترع پروتکل بیت تورنت معروف است، سیستم اشتراک فایل فرد به فرد که اجازه‌ی توزیع فایل‌ها بصورت غیر متمرکز را فراهم می‌کند، همچنین سازنده‌ی نرم‌فزاری با همین نام، کوهن هیچ‌وقت ادعا نکرد که ساتوشی ناکاموتو است، ولی بسیاری از حقایق در مورد او به خوبی با سازنده‌ی بیت‌کوین همخوانی دارد. برای مثال سال تولد کوهن و با سال تولد ساتوشی ناکاموتو که خودش اعلام کرده یکسان است(۱۹۷۵)، و همچنین او با سازنده‌ی الگوریتم هش‌کش، آدام بلک، در سال ۲۰۰۰ و در سایت “یوسنت” صحبت کرده است، در معرفی بیت‌کوین مشخص شد که از الگوریتم هش‌کش برای بررسی صحت اطلاعات مربوط به تراکنش‌های مالی استفاده می‌شود.

در حال حاظر کوهن بر‌ روی ارز رمزگذاری شده‌ی دیگری به نام چیا کار می‌کند. ارزی که به نسبت بیت‌کوین در مصرف انرژی بهینه‌تر عمل می‌کند و در عین حال در زمینه‌ی امنیت و عدم تمرکز نسبت به بیت‌کوین عملکرد بهتری دارد.

 

 

Paul Le Roux

پاول لرو (Paul Le Roux)

پاول لرو بیشتر به دلیل راه‌اندازی سایت RX limited که به فروش غیر مجاز دارو فعالیت داشت بدنام شده است، او پس از آن هم در قامت رییس یک باند سازماندهی‌شده، به تجارت غیر‌قانونی اسلحه، پولشویی و قاچاق مواد مخدر مشغول بود.

ولی با این حال حدس و گمان‌های زیادی در مورد اینکه او می‌تواند همان ساتوشی ناکاموتو باشد وجود دارد. قبل از آنکه لرو به کارهای خلاف روی بیاورد، یک برنامه‌نویس حرفه‌ای بود، و برنامه رمزگذاری E4M را ساخت. در بخش سیاست‌های سایت E4M لرو عقایدش در خصوص دولت‌ها و حفظ حریم خصوصی شهروندان را بیان کرد، و از تکنولوژی‌های رمزگذاری به عنوان تنها راه مردم در حفاظت از امنیت خودشان نام برده، همچنین او در یکی از پاسپورت‌هایش از نام “سولوتشی کالدر لرو” استفاده کرده، که این نام شباهت عجیبی با نامو ساتوشی دارد.

لرو از سال ۲۰۱۲ در بازداشت ایالات متحده قرار دارد. ماجرای پاول لرو را در قسمت ۱۲ چنل بی “مستر مایند” بشنوید

 

اینجا توضیح مفصلی درباره‌ی این نظریه بخوانید:

یک نظریه‌ی عجیب ولی نزدیک به واقعی: پاول لرو همان ساتوشی خالق بیت‌کوین است

 

 

Craig Wright

کرگ رایت (Craig Wright)

برخلاف دیگر افرادی که تا اینجا بررسی کردم کرگ رایت خودش ادعا می‌کند که ساتوشی ناکاموتو است. هرچند این ادعا توسط متخصصین زیادی رد شده است.

رایت حتی مدتی گاوین اندرسون که یکی از مشارکت‌کنندگان اولیه در توسعه‌ی بیت‌کوین بود را متقاعد کرد که ساتوشی ناکاموتو است، ولی گاوین مدتی بعد اعلام کرد که کرگ رایت حتی اگر واقعا ساتوشی ناکاموتو باشد باید نادیده گرفته شود.

رایت سابقه‌ی فعالیت فناوری اطلاعات در تعدادی از شرکت‌ها را دارد، و علاقه‌ی زیادی دارد که مدرک دانشگاهی خود را به رخ دیگران بکشد.

این روزها رایت یکی از بزرگترین طرفداران “بیت‌کوین اس وی” است، یک شاخه از بیت‌کوین، که به ادعای توسعه‌دهندگان آن بزودی جایگزین نسخه‌ی بیت‌کوینی خواهد شد که ساتوشی ناکاموتو معرفی کرده بود.

 

 

ترجمه: مهران مرندی

منبع

 

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید