Apple Podcasts

در اپل‌پادکستس مشترک چنل‌بی شوید

بهترین و سریع‌ترین راه شنیدن پادکست

Castbox

در کست‌باکس مشترک چنل‌بی شوید

بهترین و سریع‌ترین راه شنیدن پادکست

چه‌جور آدمهایی پادکست می‌شنوند؟

توسط ۹ مرداد ۱۳۹۸بلاگ, مطالب تکمیلی

نویسنده: علی بندری

اسپانسری پادکست‌ها در ایران هنوز چندان جدی نیست و شرکت‌های کمی هستند که متوجه اثرگذاری پادکست در رساندن پیامشان شده باشند. این روند البته در حال تغییر است. از حدود یک سال پیش پای برندهای بزرگ‌تر ایرانی هم به تبلیغات پادکستی باز شده و پیش‌بینی من این است که با رونق گرفتن جریان تولید پادکست‌های خوب، کم‌کم جریان اسپانسرشیپ در پادکست فارسی هم جدی شود.

این پست را برای کسانی می‌نویسم که دارند تصمیم می‌گیرند که اسپانسر پادکستی بشوند یا نه و کسانی که دارند فکر می‌کنند چطور باید بودجه‌ی مارکتینگشان را هوشمندانه خرج کنند. البته که من اینجا نویسنده‌ی بی‌طرف نیستم. من خودم پادکست‌سازم و هر بار هم که می‌فهمم یک پادکست فارسی که شنونده‌اش هستم، اسپانسر گرفته است کلی خوشحالی می‌کنم. چون به من این پیام را می‌دهد که پادکست‌ساز در ادامه‌ی راهش جدی‌تر شده و من می‌توانم حداقل برای مدت دیگری از کارهایش لذت ببرم.

طبیعتا تبلیغ در پادکست برای هر محصولی و در هر شرایطی مناسب نیست. چیزهایی که من اینجا می‌نویسم مجموعه‌ای است از آنچه خوانده، شنیده و تجربه کرده‌ام. من در بازاریابی نه دانشی دارم و نه مطالعه‌ای. ولی فکر می‌کنم راه بهتر فهمیدن هر چیزی از نوشتن دانسته‌ها و تجربه‌های هرچند کم و بعد بارها و بارها بهشان فکر کردن و دوباره ارزیابی‌کردنشان می‌گذرد. در این پست چند نکته درباره‌ی شنونده‌های پادکست می‌نویسم. بعدا از زاویه‌های دیگر هم به موضوع اسپانسرشیپ پادکست نگاه خواهم‌کرد.

شنونده‌های پادکست زیاد نیستند اما خوب دقت می‌کنند.

بیشتر شنونده‌ها با پادکست و میزبانش ارتباط نزدیک و شخصی برقرار می‌کنند. این مهم‌ترین سرمایه‌ی پادکست‌ساز و البته همان چیزی است که انتخاب اسپانسر را حساس می‌کند. شنونده‌ها به صدایی که ساعت‌ها در گوششان قصه گفته و حرف زده اعتماد می‌کنند. اگر این اعتماد به هر دلیلی مخدوش بشود شما و پادکست شما و برندی که اسمش در پادکست شما برده شده و حتی شاید بقیه‌ی پادکست‌های فارسی هم متضرر شوند.

شنونده‌های پادکست تبلیغ‌ها را می‌شنوند.

اهمیت این جمله وقتی معلوم می‌شود که حواسمان به تبلیغات ویدیویی و رفتار بیننده با آنها باشد. آخرین باری که تیزر قبل از ویدیویی را جلو زدید کی بود؟ پنج دقیقه پیش؟ دیشب؟ آخرین بار که این کار را برای پادکست کردید کی بود؟ احتمالاً خیلی وقت پیش. بیش از ۷۵٪ شنونده‌ها پادکست را تا آخر می‌شوند و کمتر از ده درصد شنونده‌های پادکست از روی تبلیغات می‌پرند. البته اشتباه‌های ما پادکست‌سازها ممکن است این آمار را خیلی زود عوض کنند ولی حداقل فعلا شنونده‌های پادکست تیزرها را گوش می‌کنند.

شنیدن البته که لازم است ولی خیلی وقت‌ها کافی نیست. برای اثرگذار شدن، خیلی از تبلیغات باید بتوانند با شنونده ارتباط برقرار کنند. اینجا تجربه نشان می‌دهد که ارتباطی که شنونده‌ها با چیزهایی که در پادکست محبوبشان تبلیغ شده‌اند فراتر از ارتباط معمول مصرف‌کننده و محصول است. نمونه‌های خارجی این ارتباط را می‌توان در اثرگذاری Mailchimp وSquarespace , Blue Apron و بقیه‌ی برندهایی که بیشترین تبلیغات پادکستی را می‌کنند دید. این حساب در مدیوم به صورت تخصصی در این باره می‌نویسد و تحقیق می‌کند. بین برندهای ایرانی هم اثرگذاری تبلیغات رژین در پادکست چنل‌بی نمونه‌ی برجسته‌ای بود. رژین البته برند آن‌لاینی نیست و بیشتر فروشش در سوپرمارکت‌هاست. اما در زمان نوشتن این پست در تیر ۹۸ و در حالی‌که از آخرین تیزر رژین در پادکست چند ماه می‌گذرد هنوز کاربرهای توییتر فارسی درباره‌ی محصول ویژه‌ی رژین که در چنل‌بی تبلیغ شده بود حرف می‌زنند.

شنونده‌های پادکست مرجع هستند.

کسانی که پادکست فارسی گوش می‌کنند عموما تحصیلات و درآمد و سطح زندگی بالاتر از میانگین جامعه دارند. بسیاری از پادکست‌شنو‌ها خودشان از گروه‌های مرجع هستند. پادکست و مخصوصا پادکست فارسی را همین ویژگی شنونده‌هایش گسترش داده و در چند سال اخیر به اینهمه آدم جدید معرفی کرده. همین آدم‌ها می‌توانند وقتی محصول جدیدی را بشناسند و بپسندند به بقیه هم معرفی‌اش کنند. یکی از اهداف تبلیغ‌کردن همین است که به جایی برسیم که مردم خودجوش درباره‌ی محصولمان حرف بزنند. در این راه پادکست یه ابزار خیلی موفق است.

تبلیغ در پادکست هدفمند است.

خیلی از شنونده‌های پادکست‌ جوان‌هایی هستند که از روش‌های دیگر به سختی می‌شود بهشان دسترسی پیدا کرد. تبلیغات تلویزیونی و بیلبوردی روش‌های موثری برای ارتباط گرفتن با این گروه نیستند. پادکست‌ محتوایی است که این دسته از شنونده‌ها با توجه و دقت مصرف می‌کنند و اگر محصول و پیام و داستان درست انتخاب شده باشد، می‌تواند خوب در ذهنشان بنشیند.

برای اسپانسر پادکست شدن البته دلایلی دیگر هم هست. دلایلی که مستقیم به شنونده‌های پادکست مربوط نیستند. بعدا درباره‌ی این دلایل هم می‌نویسم.

 

 

نظرتان را بنویسید ۳ دیدگاه

 • paris گفت:

  با این مقاله چه حس خووبی به منِ پادکست شنو منتقل کردین.. 🙂

 • چنل بی خیلی قشنگ هست. ممنونم آقای بندری از اینکه در این زمینه پیشرو هستین

 • فریبا گفت:

  سلام
  ممنون بابت اینکه فرهنگ جامعه را ارتقا میدین. مندلم میخاست در حد خودم به چنل بی کمک کنم ولی نمیدانم چطور ؟ فعلا از ساکهایتان خریدم که هدیه بدهم ولی اگر مثل ناو کست پایین اپیزودها آپشن کمک بگذارید به کسانی مثل من که خیلی وارد نیستن کمک میکنید راحت تر کار انجام شود.
  خیلی دوستتون دارم و اینقدر معتاد تان شدم که گاهی احساس میکنم ندای درونم با صدای شما با من صحبت میکند. پایدار باشید عزیزان دل

دیدگاهتان را بنویسید