Skip to main content

ایالات متحده سرانجام در ۱۷ جولای پرونده‌ی ال چاپو را بست. سلطان مواد مخدر که جنایات گسترده‌ای در گذشته انجام داده و محکومیت‌هایی نظیر توزیع عمده‌ی کوکائین و دست‌داشتن در قتل ۲۶ نفر را در پرونده‌اش دارد. از فوریه‌ی گذشته که هیئت‌منصفه او را گناهکار شناخته است، او در منهتن در بازداشت به سر می‌برد. در جلسه‌ی دادرسی، او از رفتار غیرانسانی‌ای که پلیس فدرال در دوران بازداشتش با او داشته‌اند ابراز ناراحتی کرد و اظهار داشت دسترسی به هوا و نور خورشید برای او فراهم نشده و مجبور شده است آب تصفیه‌نشده بنوشد. ولی در مقایسه با راس اولبریکت، موسس صلح‌جو و آزادی‌خواه سلیک‌رود، ال چاپو جان بیشتری به در برده است.

راس اولبریکت VS ال چاپو
برای دهه‌ها، ال چاپو سلطان مواد مخدر بود و به صورت عمده‌ و در حجم بالا کوکائین توزیع می‌کرد. هیئت منصفه او را برای توزیع ۱۵۰ کیلوگرم مواد گناهکار شناخت، اگر چه شواهد نشان می‌داد عدد واقعی چیزی بالای یک میلیون کیلوگرم است.
از طرف دیگر، راس حتا یک گرم مواد توزیع نکرده ولی دیگران در پلتفورم تجاری او (سیلک رود) اقدام به فروش مواد مخدر کرده‌اند، او شخصا به دلیل فروش و توزیع مواد گناهکار نیست. این شبیه به این ادعا است که آمازون را به دلیل اینکه کسی در پلتفورم آن اقدام به فروش مواد مخدر کرده است، مجرم بدانیم یا ایالت کالیفرنیا را به این دلیل که کسی در یک خیابان این ایالت مواد فروخته است گناهکار بشماریم. محکوم‌کردن راس برای فعالیت‌های غیر مجاز دیگران به قدر کافی پوچ به نظر می‌رسد، ولی هیئت منصفه او را محکوم به توزیع پنج کیلوگرم کوکائین کرده است.
این تنها جرم این دو نفر در دادگاه شناخته نشده است. در مجموع دادگاه ال چاپو را به ده جرم و راس اولبریکت را به پنج جرم محکوم کرده است. هیچ یک از جرم‌هایی که راس مرتکب شده خشونت‌آمیز نبوده است اما ال چاپو یک گذشته‌ی بالقوه پر خشونت دارد. هیئت منصفه‌ی ال‌چاپو به این رسیده بود که او هر کس را بر سر راه کارتل‌اش قرار می‌گرفته‌، از میان برمی‌داشته است.
دولت همچنین اموال بیشتری از ال چاپو کشف و ضبط کرد، ۱۲.۶ بیلیون دلار. از طرف دیگر هیچ سندی دال بر اینکه اموالی که از راس کشف و ضبط گردیده برای او بوده باشد، وجود ندارد. آن‌ها ‌یک کیف پول بیت‌کوین که ۱۴۴۰۰۰ بیت‌کوین در آن وجود داشت (حدود ۲۰ میلیون دلار) در اول اکتبر ۲۰۱۳ از راس کشف و ضبط کردند و دولت هیچ‌گاه نتوانست حتا اثبات کند که این کیف متعلق به راس بوده است. آن‌ها هیچ‌وقت نتوانستند یک تراکنش مرتبط به حساب او پیدا کنند و این کیف پول نیز بین ادمین‌های سایت مشترک بود.

حکم راس اولبریکت VS حکم ال چاپو
پر واضح است که ال چاپو گرایشات خشونت‌آمیز دارد، در حالیکه راس ندارد. از زمان دستگیری راس، او برای هم‌بندهایش کلاس‌های آموزشی برگزار کرده و حاضر نشده در طول یک نزاع به یک زندانی حمله کند، حتی به قیمت تمام‌شدن جان خودش. راس در طول محکومیتش نشان داده است که خودش را به ایده‌‌هایش در مورد صلح و آزادی متعهد می‌داند. ولی محکومیت‌هایی که این دو زندانی دریافت کرده‌اند در تضاد با شیوه‌ی زندگی آن‌ها به نظر می‌رسد.
در حال حاضر راس اولبریکت در حال گذراندن حکم دوبار محکوم به حبس ابد به‌علاوه چهل سال خویش است. بسیاری از محکومیت‌های راس علیه خود او نبوده است، قضات، مالکیت سایت سیلک رود را برای زندانی‌کردن او به دلیل جرایمی که دیگران مرتکب شده‌اند، کافی دانسته‌اند. این در حالی است که محکومیت ال چاپو نصف محکومیت راس است: یک بار حبس ابد به علاوه‌ی ۳۰ سال. هیچ یک از ‌آن‌ها نمی‌توانند درخواست عفو مشروط کنند.
مقایسه‌ی احکام این دو نفر چه چیزی در مورد سیستم قضایی آمریکا به ما می‌گوید؟ اساسا یکی از این دو، یا بی‌کفایت هستند یا به دلایلی سیاسی عمدا راس اولبریکت را هدف قرار داد‌ه‌اند. با توجه به این واقعیت که آنها اجازه ندادند آندریاس آنتونیوپولوس، کارشناس برجسته‌ی فناوری بیت‌کوین، در دادگاه حرف بزند. کسی که می‌تواند به راحتی درباره‌ی اصول و قواعد مالکیت‌ کیف پول‌های بیت‌کوین‌های مرتبط، توضیح دهد. ولی دادستان‌ها خیلی به واقعیت اهمیتی ندادند. به دلیل بی‌انصافی آن‌ها، راس اولبریکت، یک جوان که امیدوار به آزادتر کردن دنیا است پشت میله‌های زندان است با حکمی دو برابر شدشدتر از حکم بزرگ‌ترین کارتل مواد مخدر دهه.

 

مترجم: زهرا شرقی

منبع

۲۷ دیدگاه

 • Wiki گفت:

  راس اولبریک هم یک راه جدید برای خرید فروش مواد بوجود اورده و حتی شاید ال چاپو از طریق سیلک روید مواد جابجا کرده?

 • حسین گفت:

  راس حقش نبود .
  گناه داره .

 • آرش گفت:

  دیدگاه‌های راس هم تا حدودی میشه گفت خشونت بار بوده، مثلا همان دستورهای قتلی که به طرف مجازی داده بود. و یا اینکه در مورد اشتراک گذاری هرویین بهش هشدار دادند ولی باز هم به قانون آزادی بیان و عمل خودش پایبند ماند و بیچاره شدن دیگران و تبعات مصرف اون ماده مخدر براش مهم نبود و میگفت قانون من به همه آزادی میده که چی وارد بدنشون کنن. در واقع مغرور به ایمانش شده بود و دچار کوربینی . ولی مجازاتش به هیچ عنوان قابل مقایسه با ال چاپو نیست و به شدت سیاست وارد بازی شده است،من شنیده بودم که مثلا هکرها و افراد با هوش بالا را دولت پس از دستگیری به همکاری وامیدارد و تعجب کردم که چرا استفاده درست از چنین ذهن و مغزی نکردن ??‍♂️

 • های گفت:

  اینجور‌ادم ها مثل راس قربانی پیش قدم بودن میشن.. همه میدونن که ال‌چاپو هزاران ادم کشته… اما حکمش از راس البریک کمتره چون راس باید قربانی و درس عبرت برای نسل جدید و هشیار میشد…. قطعا حکمی که برای راس بریدن غیر منصفانه است…. شاید سالها بعد این حکم تغییر کنه.شاید هم نه.. اما‌ایالت متحده یکی از مغزهای متفکر‌جهان را پشت میله ها نگه داشته .در حالی که امروز صدها وب سایت فروش مواد وجود داره.

 • شکلی گفت:

  یه کمپین جمع آوری امضا برای آزادی راس هم توی اینترنت وجود داره. منم امیدوارم یه روزی آزاد بشه.
  اما کار راس و ال چاپو یه تفاوت دیگه هم داره، راس یه مفهوم جدید توی فضای مجازی ایجاد کرد (فروشگاه اینترنتی برای چیزهای غیر قانونی) که احتمالا دیگه هیچ وقت از بین نمیره و اثراتش برای نسل ها باقی میمونه

 • پاول لرو گفت:

  شاید راس یکمی گوگول مگولی تر از ال چاپو باشه ولی قطعا کارش بزرگتر و خطرناک تر بوده و راه خرید و فروش رو برای همه باز کرده بود .

  متاسفانه نظراتی که این جور ادم های خشک مغز مثل راس رو مغز متفکر میدونه خطرناک تر از تفکر راس هست.

  در همین ایران اکثر جرم ها بدلیل مواد مخدر انجام میشه و ردپای مواد توی همه جرم ها هست.

  اینکه ادم هرچیزی رو که دلش بخاد میتونه وارد بدنش کنه و به دولت ربطی نداره عین خشک مغزی و نتیجه نبود سلامت مغزی و فکری و حتی روحی و روانیه.
  اثراتی مواد رو همه مردم میدونن و از قدبم هم مطرح بوده که مثلا طرف بچشو برای مواد فروخته و این شاید حداقل ترین جرم رخ داده باشه.
  مادامی که یک معتاد در جامعه زندگی میکنه جامعه رو تحت تاثیر خودش قرار میده و این کتمان نشدنیه.

  متاسفانه ادم های حرام لقمه ویا قدرت طلب زمانی که مزه لقمه حرام و یا مزه قدرت رو بچشن بیشتر طمع می ورزند و در منجلابی که گیر افتادن بیشتر فرو می روند. اگر خودشون به تنهایی نابود میشدند هیج مشکلی نبود بلکه اشکال اینه که اینها خیلی ادم های دیگر رو هم باخودشون به نابودی میکشن.

  بازهم میگم راس شاید گوگول مگولی تر باشه اما قطعا کار خطرناک تری انجام داده کاری که شاید ده ها ال چاپو و گنده تر از ال چاپو از طریق سایتش فعالیت میکردند پس اینکه محکومیتش از ال چاپو بیشتر باشه چیز عجیبی نیست.

  • سا گفت:

   فکر کنم شما اصلا الچاپو رو نمیشناسبن… توی پادکست هم به شخصیتش و جنایت هاش نپرداخته. ربطی به گوگولی مگولی بودن کسی نداره

  • بی نام گفت:

   دقیقا
   ولی متاسفانه تو دنیای ما آدمای زیادی بهشون افتخار میکنن و تفکرات این چنینی دارن حتی مثل یسریا اینجا کامنت گذاشتن و دفاع کردن! واقعا تو دنیای وحشتناکی زندگی میکنیم با آدمایی که توحش واسشون افتخاره!

  • امیرحسین گفت:

   حالا این دعوا ها واسه چیه؟؟؟
   با شناختی که ما از متوسط عمر‌آدمی داریم…هیچ کدومشون، نه راس با دو بار حبس ابد به علاوه چهل سال و نه ال چاپو با حکم حبس ابد بعلاوه سی سال نمیتوانند ازش جون سالم به در ببرند یعنی اصلا عمرشان قد نمیده.
   نکته ی دوم اینکه اگه قراره به یه نفر حبس ابد بدن بدون عفو مشروط دیگه چه فرقی میکنه باقی حکمش چی باشه؟؟؟
   هر دو این افراد فقط در صورت مرگ هستش که میتونند آزاد شن.

  • امیرحسین گفت:

   بخدا من چهره ام خیلی گوگولی مگولی تره…ای کاش از منم دفاع کنند

 • امیرمحمد گفت:

  ۱۴۴۰۰۰ بیتکوین الان حدود یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار ارزش داره.

 • شهریار هوشیار گفت:

  البته بنظر من متن در مظلوم بودن راس اغراق آمیز می باشد در هر صورت او آنقدر باهوش بوده و هست که می دانسته دست به چکاری زده است و با این نوع فروش به زندگی تعداد زیادی از انسان ها را به ورطه ی نابودی کشیده است. هردو در حق بشریت بدی کرده اند و شاید از نظر تعدد و حجم مشتری با افراد بیشتری به شکل غیر مستقیم سرو کار داشته تا ال چاپو تنها او چون زیرک تر بوده روش مدرن تری را انتخاب کرده است و نویسنده متن مبهوت در این هوش قلمش به نفع او به حرکت درآمده.

  • سیبسیب گفت:

   !!!!! کسی که چیزی رو میخره خودش داره برای زندگی خودش تصمیم میگیره.!چجوری راس در حق بشریت بدی کرده! یه انسان عاقل و بالغ اومده مواد خریده و خودش میخواد به ورطه نابودی کشیده بکنه خودشو ! چه ربطی به فروشنده داره. کسی که اقدام به فروش ورطه ناوبدی کرده ازاده و اونم که داره ورطه نابودی رو میخره ازاده…مثلا من نیام ورطه روب فروشم شما بخوای میری از یه خر دیگه میخری!

 • لرو رود گفت:

  راس رییس کارتل مجازی مواد بود با درجه خشونت کمتر که هیت منصفه ترسی ازش نداشتن در ضمن میگفتن پولی هم نداره ولی قطعا از ال چاپو میترسیدن
  فک کنم دلیل حکم بیشتر راس این بوده
  طرز فکر راس قابل احترامم بوده و هست

 • مهدی گفت:

  به نظرمن جرم اصلی(از منظر دادگاه) که راس مرتکب شده بود به مواد ربطی نداشت. محکومیت راس به خاطر این بود که قلب نظام لیبرالی رو هدف گرفته بود و امکانش بود که همین ایده ی سایت بسط پیدا کنه و طرفدارهای بیشتری پیدا کنه و به یه تهدید جدی تبدیل بشه ولی ال چاپو اصلا همچین خطری نداشت و چه بسا سر و کله زدن با ال چاپو بهتر و راحت تر از سر و کله زدن با ده تا مواد فروش خرد تره.

 • Atoosa گفت:

  به نظر من راس هم به همون اندازه جانی و وحشی بوده البته باید گفت با نقاب داشتن یک تفکر لیبرال
  اینکه تو به خاطر سودجویی خودت ، اسیب زدن به زندگی دیگران اعم از بچه های زیر سن قانونی رو با سفسطه بازی اسمش رو ازادی و لیبرالیسم بگذاری بسیار مشمئزکننده است ! از نظر من که کاملا هم حقش بود در مورد ادمکشی هم خودش کم مقصر نبود ! در اخر هم مقایسه این دو نفر و حکمشون مقایسه بی معنی چون در واقعیت هر دو حکم حبس ابد بدون فرجام دارن حالا چه فرقی داره که دوبار محکوم بشه به ابز یا یکبار !

 • ایمان گفت:

  اگر فقط به گذشته این دو نفر نگاه کنیم ناعادلانه به نظر میرسه. اما اگه به آینده ی احتمالی این دو فرد در صورت آزادی نگاه کنیم، راس نظام خرید و فروش رو عوض و بسیار کارامد کرد. در نتیجه راس شروع کننده یه مکتب جدید تلقی میشه و به نظر من خطرناک تر هست!

 • Amir گفت:

  حضرت نوح هم بود تو اون حبس از بین میرفت ۲ حبس ابد و ۴۰ سال دقیقا یعنی چی؟ اون دنیا هم میره حبس ابد لابد!

 • بی نام گفت:

  درسته که راس یه جوون جذابه با ایده های ناب و من خودم خیلی طرفدارشم اما هیشکی نمیدونه که اگه راس هم دستگیر نمیشد دست به چه کارهایی میزد..مخصوصا با دستورهای قتلی که داد..کسیو نکشت اما نفس عمل مهمه

 • صبا گفت:

  بنظر من آزادی آزادیه، اینکه کسی که بیماره و میخواد اوتانازی کنه آزاده، کسی که میخواد خودکشی کنه هم آزاده، حالا یا با مواد، یا با دار زدن خودش.
  اینکه بعضی دوستان اومدن از آزادی به عنوان توحش !! یادکردن، بنظر من، تفاوت چندانی با کسایی ندارن که از هر فرصتی برای زورگویی استفاده میکنن.
  نمونه ش قانون حجاب اجباری که میگن ما میخواهیم شما زنان به جهنم نروید و در وجودتان را آشکار نکنید! و توجه داشته باشید که برهنگی نشانه توحش هست و انسان متمدن ! روسری سر میکند 🙂
  خب. به من بگید ببینم این زورگویی و مانع آزادی شدن برای بهشت رفتن چه فرقی داره با زورگویی و مانع مصرف مواد شدن، برای اوردوز نکردن!
  بعد هم… هرچیزی بیشتر ممنوعه و دور از دسترس باشه، آدمیزاد بیشتر راغب بدست اوردنش هست.
  من نمیگم مواد خوبه. من میگم لطفا از حمله کردن به رویای آزادی دست بردارین. بدتر از اون، از حمله کردن به کسایی که از فکر این آدم خوششون اومده یا خیلی ساده، دلشون براش سوخته، دست بردارین. آدمهارو آزاد بزارین که خودشون تصمیم بگیرن اگر دلشون خواست برای معتادای اوردوزکرده دل بسوزونن یا برای راس و دستور دادن

  • شناگر خلاف آب گفت:

   اگه همون صد هزار بیت کویینشو گذاشته بود برای جایزه سر کسایی که دستگیرش میکنن وقاضی وزندان بانا حتما تبرئه میشد تو دنیای ما قدرت حرف اول و اخر و میزنه نمونش بمب وحشیانه اتمی امریکا تو ژاپن که باعث پیروزی امریکا وقلدری بی پایانش به دنیا شده

 • مهران گفت:

  الان شد بیش از ۶ میلیارد دلار ????

 • مهدی گفت:

  مقایسه ی حکم دادگاه ها با هم درست نیست. دو دادگاه مختلف بوده با دو قاضی مختلف. احکام قضایی فرمول فیکس ریاضی نیست و طبعا دیدگاه قاضی در آن تاثیر دارد. مهم این است که بتوان ثابت کرد که در این مورد مشخص حکم قانونی نبوده. مثلا در مورد ال چاپو میشه گفت حکمش خفیف بوده ولی نمیشه قاضی رو محکوم کرد چون مینیمم مجازات رو طبق قانون براش در نظر گرفته.
  متاسفانه ما در ایران به نظام استبدادی عادت کردیم و هیچ تصوری از استقلال قوه ی قضاییه نداریم. و به مجرد دیدن حکمیکه با عقل ما نمی خواند ردون داشتن صلاحیت قضایی فورا حکم می دیم که آی سیستم جنایتکار آمریکا یک مخالف خودش رو ناعادلانه محاکمه کرده.
  مگه ایرانه؟????

دیدگاهتان را بنویسید