skip to Main Content
دادگاه عالی ایالات‌متحده از دادستان کل ایالتی می‌خواهد تا به دادخواست میشل کارتر پاسخ دهد

دادگاه عالی ایالات‌متحده از دادستان کل ایالتی می‌خواهد تا به دادخواست میشل کارتر پاسخ دهد

نوشته دیوید لینتون |‌ ۲۲ آگوست ۲۰۱۹

پلینویل – دادگاه عالی ایالات ‌متحده از دفتر دادستان کل ایالتی می‌خواهد تا به دادخواست میشل کارتر پاسخ دهد. این دادخواست، از دادگاه عالی تقاضای بازنگری در حکم قتل نفس را دارد.
قضات پرونده، تقاضای خود را در روز پنجشنبه پس‌ازآن مطرح کردند که دفتر دادستان کل در تاریخ ۹ آگوست از تشکیل پرونده برای ارائه‌ی پاسخ، صرف‌نظر کرد و آن را منوط به تقاضای دادگاه دانست.
یکی از سخنگویان دفتر دادستان کل ایالتی اظهار کرد که اکنون این دفتر برای ارائه‌ی پاسخ، تشکیل پرونده خواهد داد. طبق گفته دفتر ثبت دعاوی، دادگاه تاریخ ۲۳ سپتامبر را فرجه قرار داده است.
اکنون دادگاه عالی باید تصمیم بگیرد که آیا به درخواست کارتر توجه کند یا نه. متخصصین امر می‌گویند که دادگاه در حدود ۱.۲ درصد از دادخواست‌های بازنگری در حکم دادگاه تجدیدنظر را می‌پذیرد.
کارتر که در اپیزود ۳۳ چنل بی؛ دختری به نام میشل، داستانش را تعریف کردیم، هفته گذشته ۲۳ ساله شد و در حال گذراندن محکومیت ۱۵ ماه زندان خود، به جرم تشویق دوست‌پسر ۱۸ ساله‌اش “کانرد روی سوم” به خودکشی است. او این کار را از طریق ارسال پیامک و تماس تلفنی در جولای ۲۰۱۴ انجام داد و در آن هنگام ۱۷ سال داشت.
کارتر که در ماه فوریه پس از صدور حکمش توسط دادگاه عالی قضایی در سال ۲۰۱۷ به زندان فرستاده‌شده بود، اکنون به پایان محکومیتش نزدیک می‌شود. ۱۵ ماه یادشده بخش قطعی محکومیت دو سال و نیمی بود که قسمتی از آن به تعلیق حکم در صورت حسن رفتار اختصاص داشت.

وکلای او پرونده‌ی دادخواست را در ماه جولای تشکیل دادند و این مسئله را مطرح کردند که حکم او توسط قاضی اطفال در یک محاکمه بدون هیئت‌منصفه صادرشده و فقط بر اساس صحبت‌های او بوده است، درنتیجه اولین حق متمم قانون اساسی آمریکا که همان حق آزادی بیان است، در خصوص او نقض شده است. یکی از وکلا  به نام جوزف کاتالدو از فرانکلین گفته است، “کارتر باعث مرگ حزن‌انگیز کانرد روی نشده است و نباید ازنظر جنایی مسئول خودکشی او قلمداد شود.”
لورنس مونیز، قاضی اطفال شهر تانتون در حکم خود گفته است که کارتر پس‌ازآنکه آقای کانرد روی از کشتن خود صرف‌نظر کرده بود، او را به برگشت به وانت‌بار پر از گاز سمی تشویق کرده بود و ازاین‌رو باعث مرگش شده است. در آن زمان کارتر در خانه خود در شهر پلینویل، و کانرد در زمین پارکینگ فیرهون بوده است.
کمیته عدالت اجتماعی به‌صورت متفق‌القول حکم را تأیید کرد.
وکلای کارتر ادعا کردند که دادگاه عالی ایالتی مذکور با حداقل سه دادگاه عالی ایالتی دیگر درباره استفاده از متمم اول قانون اساسی برای چنین مواردی اختلاف نظر داشته است. کمیته عدالت اجتماعی نیز به گفته خود از رجوع به سوابق دادگاه عالی ایالات‌متحده به دلیل ضمانت‌نامه‌های فرایند، صرف‌نظر کرد.

 

*عکس: جوزف کاتالدو وکیل میشل کارتر، پشت تریبون در دادگاه حوزه تانتون در روز یکشنبه.

مترجم: عشتار حکمت
منبع

This Post Has One Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top