skip to Main Content
ال چاپو و ۱۵ نفر از پول‌سازترین جنایتکاران تاریخزمان تقریبی مطالعه: ۱۰ دقیقه

ال چاپو و ۱۵ نفر از پول‌سازترین جنایتکاران تاریخزمان تقریبی مطالعه: ۱۰ دقیقه

با محکوم شدن سلطان میلیاردر مواد مخدر، خوآکین ال چاپو گوزمان به ده اتهام از جمله توطئه برای ارتکاب به قتل، تولید و توزیع کوکایین و هرویین و هم‌چنین مشارکت در تشکیلات تبه‌کاری، این سوال برای ما پیش اومد که واقعا چه کسی در طول تاریخ بیشترین درآمد رو از راه جرم و جنایت به دست آورده؟ داستان ال چاپو رو در اپیزود ۲ چنل‌بی شنیده‌ایم.
لیست زیر حاوی مقدار زیادی حدس و گمان در مورد ارزش دارایی و سرمایه این افراده (شاید باورتون نشه، ولی کلاهبردارها اظهارنامه مالیاتی رو دقیق پر نمی‌کنن!) و سود نامشروع‌شون بر اساس نرخ تورم برآورد شده است. هم‌چنین ما در کنار پابلو اسکوبار از دیگر میلیاردهای کارتل مدیلین صرف نظر کردیم.
نکته آخر: ما مستبدان شرور گذشته و حال، مانند صدام حسین و ولادمیر پوتین (که گفته می‌شه ثروتمندترین مرد جهانه) رو حذف کردیم، چون به دست آوردن خروارها پول با در اختیار داشتن ارتش و سلاح هسته‌ای کار سختی نیست.
آنتونی سالرنو، ۶۰۰ میلیون دلار
نام مستعار سالرنو، «تونی چاقه»، به اندازه مشخصات ظاهری کلیشه‌ای او (کلاه شاپو، سیگار برگ) بی‌اصالت بود. اما توانایی این رئیس خانواده تبه‌کار ژنوویس برای قمار در کلاهبرداری و تحمیل «مالیات مافیایی» در ساختار و نظام شهر نیویورک خارق‌العاده بود. مجله Fortune، سال ۱۹۸۶ از آنتونی به عنوان «قدرتمندترین و ثروت‌مندترین گانگستر آمریکا» یاد کرد. مرکز پزشکی زندانیان فدرال در اسپرینگفیلد ایالت میسوری، سال ۱۹۹۲ اعلام کرد این کلاهبردار در اثر سکته مغزی مرده است.
نمونه هالیوودی: حداقل تونی چاقه انقدر زنده موند تا ببینه به لطف صدای جو مانتگنا در سریال سیمپسون‌ها جاودانه می‌شود.
claude Urraca | Getty Images
مایر لانسکی، ۶۰۰ میلیون دلار
نذارین بچه‌تون یه گانگستر بار بیاد، به جاش اجازه بدین حساب دار گانگسترها بشه! ۵۰ سال فعالیت حرفه‌ای لانسکی به عنوان مدیر مالی دوستان کودکی‌ش، باگزی سیگل و چارلز لوچیانو، در کنار سایر اعضای مافیا، با مرگ او به دلیل سرطان ریه در ۸۰ سالگی پایان یافت.
نمونه سینمایی: سال ۱۹۹۱، بن کینگزلی نقش لانسکی رو در فیلم Bugsy به عهده داشت، و پتریک دمپسی همان سال نقش او را در فیلم نه چندان خاطره‌انگیز Mobsters ایفا کرد.
Bettmann | Getty Images
برنی مدوف، ۸۲۰ میلیون دلار
رییس سابق NASDAQ، یکی از بازارهای بورس سهام در آمریکا، سال‌های زیادی -دقیقا ۱۵۰ سال- رو باید در زندان بگذرونه؛ با فکر به آدم‌های ساده‌ای که زندگی‌شون رو نابود کرده. مدوف با طرح یا در واقع ترفند پانزی توانست ۶۵ میلیارد دلار از مشتریان بی‌خبر کلاهبرداری کند. اما لازمه خوانندگان هم‌دردی بیشتری با طرفداران بیچاره تیم بیسبال Mets به خرج بدن چون فرد ویلپون، صاحب باشگاه، از مشتریان این بازار بود.
نمونه هالیوودی: از اون‌جا که جای دیگری از لیست به رابرت دنیرو اشاره می‌کنیم، به جای بازی او در فیلم The Wizard Of Lies از HBO می‌ریم سراغ ریچارد دریفس در مینی‌سریال Madoff از شبکه ABC.
Bloomberg | Getty Images
پتریک توماس، ۸۸۲ میلیون دلار
سال ۱۹۹۱، چمدان یک قاصد توسط این سارق چاقو-به‌دست دزدیده شد. حاصل این زورگیری که به نظر می‌رسید کار هر روزه اوست، این بار با همیشه فرق داشت. اون ساک، حاوی ۲۹۲ پوند صورت حساب‌های اوراق قرضه (خزانه داری آمریکا) در وجه حامل، قرار بود به بانک انگلیس تحویل داده بشه. پتریک هیچ وقت به دزدی متهم نشد (او یک سال پس از سرقت در اثر اصابت گلوله به سر مرد)، اگرچه هم دستش، کیث چیزمن که در فروش اسناد و اوراق مسروقه به او کمک کرده بود، شش سال و نیم به زندان افتاد. بازپرداخت همه اوراق قرضه به جز دو مورد صورت گرفت.
نمونه هالیوودی: در واقع هیچ کس در موردش حرف نمی‌زنه، در نتیجه می‌تونید فیلم a Guy Ritchie رو اجاره و یه مترجم مسلط به لهجه کاکنی استخدام کنید، این طوری شاید اصل داستان رو متوجه بشین.
Aleksej Kuznecov/EyeEm | Getty Images
آل کاپون، ۱.۳ میلیارد دلار
اهالی شیکاگو می‌تونن از مایکل جردن متشکر باشن که دیگه دنیا از این شهر بادخیز با اسم گانگستر مشهورش یاد نمی‌کنه. در دوران اوج قدرتش، جنایت و خشونت‌های کاپون، او واقعا صاحب اختیار و مالک شهرستان کوک بود. حیف که این فرار از مالیات بر درآمد پایانی بود بر این قانون شکنی بی حد و مرز -به لطف مرحله آخر سفلیس که توان ذهنی او را به یک بچه تقلیل داده بود- و ایست قلبی به زندگی او در ۱۹۴۷ پایان داد.
نمونه هالیوودی: تعدادشون از شمارش خارجه، ولی ما همیشه به بازی رابرت دنیرو در The Untouchables اشاره می‌کنیم.
PhotoQuest | Getty Images
آلن استنفورد، ۲ میلیارد دلار
اجرای نسل پنجم طرح پانزی توسط استنفورد از اهالی تگزاس، به وسعت این ایالت و زادگاهش بود. زمانی که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا با تمرکز بر طرح سرمایه‌گذاری ۸ میلیارد دلاری که مشتریان آلن رو بیچاره کرده بود، موسسه مالی استنفورد رو به کلاهبرداری گسترده در سال ۲۰۰۹ متهم کرد، همان لحظه‌ای بود که او سعی داشت با جت شخصی فرار کند. متاسفانه استنفورد در فرار از کشور به اندازه سر کیسه کردن مشتری‌ها خوب نبود و در حال حاضر به ۱۱۰ سال حبس در زندان ایالتی محکوم شده است.
نمونه هالیوودی: به جز یک قسمت از مستند American Greed در شبکه CNBC، در جای دیگری به این داستان پرداخته نشده است.
Bloomberg | Getty Images
گریزلدا بلانکو، ۲ میلیارد دلار
گفته می‌شه گریزلدا، ملکه مواد مخدر و متولد میامی که اولین قتلش رو در ۱۱ سالگی مرتکب شده، مسئولیت حداقل ۲۰۰ قتل دیگه رو به عهده داره. او اسم پسر سومش رو مایکل کورلئونه گذاشت -بهش لقب «مادرخوانده» داده بودن- و نوعی لباس زیر با جیب‌های مخفی برای قاچاق مواد طراحی و تولید کرده بود. بلانکو سال ۲۰۱۲ در ۶۹ سالگی با شیوه‌ای که تقریبا ابداع خودش بود به قتل رسید: به دست یک موتورسوار با شلیک دو گلوله به سر و شونه.
نمونه هالیوودی: شبکه HBO در حال ساخت مجموعه‌ای با محوریت گریزلدا با بازی جنفیر لوپز در نقش «بیوه سیاه» (یکی دیگه از اسم‌های مستعار او) است. تاثیرگذارتر از این؟ مایا رودولف در قسمتی از سریال Drunk History در شبکه Comedy Central در نقش بلانکو ظاهر شده است.
Metro Dade Police Department | Wikimedia Commons
لئونا هلمزلی، ۲ میلیارد دلار
اگر این متخصص املاک و صاحب هتل از پرداخت پول فروشنده‌ها و اتهامات اخاذی طفره نمی‌رفت، چطور می‌تونست ۱۲ میلیون دلار ارث برای سگش، ترابل، بذاره؟ هلمزلی به خاطر فرار از مالیات بر درآمد، همراه همسر بیمارش، به ۱۹ ماه حبس در زندان و ۲ ماه حبس خانگی محکوم شد.
«ما مالیات نمی‌دیم؛ فقط آدمای حقیر مالیات می‌دن» و از این حرف موقع دستگیری تا آخرین روز عمرش، ۲۷ آگوست ۲۰۰۷، در ۸۷ سالگی کوتاه نیومد.
نمونه هالیوودی: می‌تونیم به فیلم The Queen of Mean در سال ۱۹۹۰ اشاره کنیم. ارزش دیدنش رو داره؟ نه چندان.
Images Press | Getty Images
سوسومو ایشی، ۳.۵ میلیارد دلار
این کهنه سرباز جنگ جهانی دوم، فعالیت‌های تبه‌کارانه خود رو به عنوان نسل دوم رهبران دسته بدنام یاکوزا آغاز کرد. او پس از حبس بین سال‌های ۱۹۷۸ و ۱۹۸۴ به کلاهبرداری در املاک و مستغلات روی آورد، در حالی که هم‌چنان پدرخوانده گنگ بود (و حتی برادر جورج بوش رو به عنوان مشاور استخدام کرد). سال ۱۹۹۱ سوسومو در آرامش درگذشت، در حالی که املاک و دارایی‌هاش به خاطر ترکیدن حباب اقتصادی ژاپن چندان ارزشی نداشت.
نمونه هالیوودی: اوایل امسال، شبکه نتفلیکس فیلمی در رابطه با گنگ یاکوزا پس از جنگ جهانی به اسم The Outsider و با بازی جرد لتو پخش کرد.
mbbirdy | Getty Images
خان سا، ۵ میلیارد دلار
جنگ‌سالار اهل برمه، درآمد خود را با تبدیل شدن به سلطان مسلم افیون در بازار هروئین، تکمیل و تامین کرد. خان از انواع روش‌های ترور و دستگیری جان سالم به در برد تا در ۷۲ سالگی به مرگ طبیعی، در میانمار از دنیا رفت. فرزندان او با موفقیت به کسب و کار در جامعه محلی ادامه می‌دهند.
نمونه هالیوودی: سال ۲۰۰۷، ریک یانگ در فیلم American Gangster در نقش خان بازی کرد.
Stephen Rice | Wikimedia Commons
ویکتور بوت، ۶ میلیارد دلار
این دلال پرکار و فعال تسلیحات روسی، به همان اندازه که عاشق شرکت‌های هوایی خود به عنوان پوشش مناسب برای قاچاق اسلحه به کلمبیا، آفریقا و خاورمیانه بود، از تحریم و ممنوعیت‌های اقتصادی نفرت داشت. فعالیت ۲۰ ساله دلال مرگ (لقب بوت) سال ۲۰۱۰ پایان یافت و در حال حاضر ساکن یکی از زندان‌های ایالات متحده در ماریون ایالت ایلینویز است.
نمونه هالیوودی: شخصیت نیکلاس کیج در فیلم Lord of War ساخته سال ۲۰۰۵ تا حد بسیار زیادی بر اساس بوت است.
NICOLAS ASFOURI | Getty Images
خوآکین ال چاپو گوزمان، ۱۴ میلیارد دلار
مقتدر در جنایات هولناک و نه چیز دیگر، رهبر کارتل سینالوئا با انتقام جویی‌های مرگبار، تونل‌های زیرزمینی مواد مخدر و چندین بار فرار از زندان، بارها و بارها سرخط اخبار رو به خود اختصاص داد. همه این‌ها سال ۲۰۱۶ با دستگیری او به لطف خبرچینی شان پن (اشاره به ملاقات این دو) پایان یافت. هیئت منصفه نیویورک تصمیم‌گیری برای سرنوشت او را آغاز کرده‌اند. تاکنون گوزمان با ۱۰ فقره جرم مواجه است؛ از جمله مشارکت در تشکیلات تبه‌کاری، توطئه برای پول‌شویی درآمد حاصل از مواد مخدر، توزیع بین‌المللی کوکایین، هرویین، ماریجوانا و سایر مواد مخدر به علاوه استفاده از سلاح گرم.
نمونه هالیوودی: مقاله وحشتناک شان پن رو در مورد زندانی مذکور در Rolling Stone بخونید! یا نخونید…
Bloomberg | Getty Images
توماس بلاد، ۳۲ میلیارد دلار
سال ۱۶۷۱، افسر متولد ایرلند -کسی که در میان کارکنان برج لندن به عنوان یک کشیش شناخته می‌شد- به نگهبان جواهرات سلطنتی حمله کرد، با غرور و افتخار با دست پر سوار بر اسب از دروازه آهنی خارج شد. او یکی از بزرگ‌ترین کلاهبرداران تاریخ است. پادشاه چارلز دوم به قدری تحت تاثیر گستاخی این پست فطرت قرار گرفت که بلاد رو مورد عفو کامل قرار داد و اموالی رو در ایرلند به او بخشید.
نمونه هالیوودی: فقط دو فصل سریال The Crown رو ببنید. لباس و سربند خانواده سلطنتی تقریبا مشابه پوشش رایج قرن ۱۷ است.
Bettmann | Getty Images
آمادو کاریلو فوئنتس، ۳۹ میلیارد دلار
پس از به قتل رساندن رئیسش و به دست گرفتن کارتل خوآرز مکزیک، آمادو ملقب به «سلطان آسمان‌ها» به لطف ناوگان هوایی خود تونست پول زیادی به جیب بزنه. در پایان، به جای ماموران فدرال اسیر پارانویا شد. سال ۱۹۹۷، طی جراحی پلاستیک برای تغییر هویت جونش رو از دست داد. و همون طور که می‌شد حدس زد، جسد دو پزشک مسئول این اتفاق در بشکه‌های فلزی و محصور در بتن، کشف شد.
نمونه هالیوودی: در سریال Narcos: Mexico از شبکه نتفلیکس، خوزه ماریا یاسپیک نقش این مرد رو که با ال چاپو و اسکوبار همکاری داشته، بازی کرد.
seksan Mongkhonkhamsao | Getty Images
پابلو امیلو اسکوبار، ۱۲۲ میلیارد دلار
(به لطف موش‌های گرسنه، ۱.۲ میلیارد دلار در مخفیگاه پول‌هاش از بین رفت.)
اسکوبار تقریبا هم قد و قواره ال چاپوئه، ولی تفاوت بین امپراطوری‌هاشون انقدر جزئی نیست. دوره اوج اسکوبار؟ سلطان کلمبیایی ۸۰ درصد قاچاق مواد مخدر به ایالات متحده رو به عهده داشت. دوره حضیض؟ سال ۱۹۹۳، هنگام فرار از پلیس ملی کلمبیا با شلیک گلوله کشته شد.
نمونه هالیوودی: یه خبر دیگه از نتفلیکس! بازیگر برزیلی، واگنر مورا به تازگی با بازی در نقش اسکوبار در سریال Narcos نظر مخاطبان رو جلب کرده، در حالی که بازی وینی چیس در فصل چهار Entourage با استقبال سردی مواجه شد.
Eric VANDEVILLE | Getty Images

منبع

مترجم زهرا مدرس

2 نظر
  1. در سال ۲۰۰۹ توی مکزیک جنگی بین فدرال ، دولت مکزیک و نیروی دریایی مکزیک با ال چاپو وارد جنگ شدند و شکست خوردند .
    الچاپو دوبار رءیس جمهور مکزیک و یکبار رءیس جمهور امریکا رو با کم و زیاد کردن رای ها در انتخابات عوض کرد .
    اون همیشه یک قدم از دولت جلوتر بود بخاطر ایمکه ادم های زیادی داخل دولت حقوق بگیر اون بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *