skip to Main Content
تازه‌ترین صحبت‌های ما آناند شیلا در مورد تهمت‌های اشو و نوع رابطه‌اش با اوزمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

تازه‌ترین صحبت‌های ما آناند شیلا در مورد تهمت‌های اشو و نوع رابطه‌اش با اوزمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

ما آناند شیلا، دستیار شخصی رهبر و گوروی فرقه راجنیش (معروف به اشو)، هم‌اکنون در هند است. او در گفتگویی با فیلمساز کاران جوهار، در مورد شیوه زندگی در راجنیش‌پورام، آرمان‌شهر پیروان راجنیش در روستای اورگان ایالات متحده، بحث و جدل‌های پیرامون خود و اینکه چطور هم‌چنان سبک زندگی جمعی و گروهی را دنبال می‌کند، صحبت کرد. در مورد او و نقشش در شکل‌گیری فرقه‌ی راجنیش در اپیزود ۴۱ تا ۴۵ چنل‌بی شنیده‌ایم.
ما آناند شیلای ۷۰-ساله گفت «وقتی دو روز پیش به این کشور قدم گذاشتم، احساسات متفاوتی داشتم اما الان احساس می‌کنم در «محدوده گرگ و میش» هستم. قدردان ارزش‌های هند مانند عشق، اعتماد و وفاداری هستم که در من نهادینه شده. خیلی افتخار می‌کنم که در این کشور زیبا متولد شدم. می‌خوام از سازمان مردم‌نهاد (NGO) «مردم برای بشریت» برای دعوت‌شون از من، تشکر کنم.»
او هم‌چنین در مورد اینکه چطور این گروه‌ها و اجتماعات در پونا و راجستان ابایی از صحبت در مورد تمایلات جنسی نداشتند، حرف زد. «در اجتماع ما هیچ‌گونه سوءاستفاده‌ای از روابط و تمایلات جنسی صورت نمی‌گرفت. در واقع، ما بی‌پرده در مورد این مسائل حرف می‌زدیم. وقتی شما جذب کسی می‌شوید، این حس رو ابراز می‌کنید.» به علاوه او به همه توصیه کرد با خودشان صادق باشند. شیلا گفت «من زندگی گروهی رو از باگوان راجنیش یاد گرفتم.»
زندگی ما آناند شیلا سرشار از جنجال است. دهه هشتاد، او بیش از سه سال در زندان‌های ایالات متحده به جرم تعرض و تهاجم به سر برد. او در واکنش به اینکه اشو او را به آتش افروزی، شنود، اقدام به قتل و مسمومیت جمعی متهم کرده است، گفت شوکه شده است. او اضافه کرد «گفته‌های او من رو ناراحت کرد اما این مشکل اون بود نه من. با این حال، من نمی‌تونم عشقم رو نسبت بهش فراموش کنم و همیشه از این بابت قدردان‌ام.»
کاران جوهار از ما آناند شیلا در مورد عشق بی‌قید و شرطش به راجنیش سوال کرد. او در پاسخ گفت «او هم عاشق من بود، خیلی زیاد. شما باید بعضی از عکسا رو ببینید و ببینید او چطور به من نگاه می‌کرد. و جوری که من رو ‘سیلا’ (seela) صدا می زد.» او هم‌چنین شبی را به یاد آورد که همراه راجنیش به تماشای فیلم عمرو جان با بازی ریکا و فاروق شیخ گذرانده بودند.
«شعری از عشق در آن بود. ما کارمون رو تمام کردیم و بعد باگوان گفت ‘سیلا، بیا اینجا بشین.’ من کنارش نشستم و او کلمه به کلمه اون شعر رو برای من توضیح داد. خیلی روحانی و آسمانی بود.»
وقتی کاران بر رابطه آن دو تاکید کرد، شیلا بلافاصله اضافه کرد که این رابطه، فیزیکی نبوده است. «من با اشو رابطه‌ی جنسی نداشتم. رابطه‌ی ما، رابطه‌ی جنسی نبود. یکی شدن (یگانگی ما) اهمیت داشت چرا که من در حال غرق شدن در او بودم… »
زمانی که کاران از او پرسید اگر یک فرصت دیگر برای ملاقات با راجنیش داشته باشد، به او چه خواهد گفت، شیلا پاسخ داد «به باگوان می‌گویم، تو با افراد نادرستی همراه شدی که تو رو معتاد کردند. تو نباید این اجازه رو می‌دادی و تو باهوش تر از این‌ها بودی… ، اما این انتخاب او بود.»

منبع

مترجم زهرا مدرس

 

7 نظر
 1. سلام ، من سه قسمت از پادکست رو فعلا شنیدم. اما تا همین جا مرتبا یاد شعری از مولانا در مثنوی می افتم.
  حرف درویشان بدزدد مرد دون
  تا بخواند بر سلیمی زان فسون
  و ضرب المثل معروف :
  تا خر در جهان است ، مفلس در امان است
  و دست آخر تشکر از آقای علی بندری که نمیگم چشم ما رو باز کردند ، اما در مورد اوشو برای من اینجوری بود ، الان بی هیچ تردیدی میتونم در یک کلمه توصیفش کنم : رمال ، و هوادارانش : یک مشت خر و نفهم.
  با مهر و احترام

 2. به اوشو میگم با افراد نادرستی همراه شدی که معتادت کردند؟ عجب واقعا عجب. یه مدت مدیتیشن انجام بده بعد اگر تونستی یه سیگار بکش اگر بدنت باتمام وجود پسش نزد وبالا نیاوردی بعد قبول کن اوشو تونسته مواد بکشه.بعد هم کراش دارین رو این قضیه که شیلا با اوشو سکس داشته یا خیر ؟ این نگرانی تون بابت چیه؟ فقط به نوع نگاهتون توجه کنید که چطور هم اغوشی رو چطوری میبینید به نظرم شبیه به سقوط کردن واستون میمونه .واینکه تمام اون مسمومیت ها کار مسیحی های رادیکال بود که به این بهانه بتونن اشرام اوشو رو تعطیل کنن. چشم های ادم دریچه وجودشه فقط وفقط به چشم های اوشو نگاه کنید تا متوجه بشید سلامت وهماهنگی واصالت وبازیگوشی وعشق یعنی چی .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *