وقایع‌نگاری نسل‌کشی رواندا در آستانه‌ی بیست و سومین سالگرد نسل‌کشی

در اپیزود چهاردهم پادکست کانال بی درباره‌ی نسل‌کشی رواندا شنیدیم. برای اثبات اینکه نسل‌کشی توتسی‌ها به دست دولت و ارتش رواندا انجام‌شده مدارک کافی وجود داره. با وجود این، دولت‌های کشورهای خارجی مثل  فرانسه در تلاشن که روی این مسئله سرپوش بذارن. مثلاً قاضی تئودور مرون، رئیس سازوکار بین المللی پرونده‌های باقیمانده دادگاه‌های کیفری (از تشکیلات سازمان ملل) هنوز از تصمیم اشتباهش برای آزاد کردن عاملین اصلی این نسل کشی مثل فردیناند ناهیمانا و سرهنگ دوم آناتول سنگیوموا دفاع می‌کنه.

حالا و در حالی که رواندا و جامعه جهانی فقط چهار ماه تا بیست و سومین مراسم بزرگداشت نسل‌کشی فرصت داره، کمیته ملی مبارزه با نسل‌کشی پروژه‌ی جالبی رو شروع کرده. اینها قراره که هر ماه و در سالگرد وقایع مهمی که زمینه‌ساز نسل‌کشی شده درباره‌ی اون وقایع به شهروندان رواندایی اطلاع رسانی کنن. هدفشون هم اینه که از این راه از تحریف تاریخ توسط مدافعان نسل‌کشی جلوگیری کنن.

این پروژه رو می‌تونین از اینجا دنبال کنین. همین الان خلاصه‌ی اتفاقاتی که در ماه ژانویه افتاده رو هم می‌تونین همون‌جا ببینین. پروژه از نظر وقایع‌نگاری کار ارزشمندیه و برای ما هم که اطلاعاتمون از واقعه کمه مفیده.

دیدگاهتان را بنویسید