دادگاه نسل‌کشی به خاطر دستگیری قاضی ترکیه‌ای به تعویق افتاد

بر اساس حکم یک دادگاه بین‌المللی، محاکمه‌ی نسل‌کشی رواندا در لاهه را نمی‌توان در غیاب قاضی اختصاصی‌اش، که بدون هیچ اتهامی در ترکیه دستگیر شده، شروع کرد.

در پی مباحثات شکل‌گرفته در ماه اخیر پیرامون غیبت قاضی «آیدین صفا آکای» که می‌گفتند باید وظایفش به یک قاضی دیگر محول شده و جایگزینی برایش تعیین شود، قاضی «تئودور مرون»، رئیس مرکز محاکم کیفری بین‌المللی سازمان ملل متحد، دستور تأخیر برگزاری این دادگاه را صادر کرد. آکای یکی از هزاران فرد بازداشت‌شده در جریان کودتای ناموفق سال ۲۰۱۶ ارتش ترکیه است.

همچنین، بر اساس حکم قاضی مرون، آگوستین انگیراباتواره که به اتهام نسل‌کشی و جرایم دیگر در حال محاکمه بوده، کماکان در بازداشت باقی خواهد ماند.

قاضی مرون این حکم را داده تا فشارها را بر ترکیه به دلیل نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد بیشتر کند.

به موجب بیانیه صادره از مرکز محاکم کیفری بین‌المللی سازمان ملل به دولت ترکیه دستور داده شده تا مراحل دادرسی علیه قاضی آیدین صفا آکای را متوقف کرده و تمام اقدامات لازم جهت آزاد کردن او از بازداشت را تا قبل از ۱۴ فوریه سال ۲۰۱۷ انجام دهند. این حکم بنابر قطعنامه سال ۱۹۶۶ (اصلاحی سال ۲۰۱۰)، که تمام کشورهای عضو را ملزم به اجرای فرامین این مرکز می‌کند، الزام‌آور است.

قاضی آکای به عنوان قاضی سازمان ملل دارای مصونیت سیاسی است. قاضی مرون مدعی شده که حذف آکای از این پرونده منجر به نقض اصل استقلال قضایی شده و محول کردن وظایفش به یک قاضی دیگر مصونیت وی را به خطر خواهد انداخت.

 

مترجم: آمنه

منبع

دیدگاهتان را بنویسید