پاول لرو به دادگاه می‌رود

این طور که می‌گن پاول لرو ماه مارس امسال، یعنی اسفند و فروردین، به عنوان شاهد در دادگاه موران آز حاضر خواهد شد.

در قسمت دوازدهم کانال‌ بی داستان طولانی و پیچیده‌ی مسترمایند رو شنیدید. داستانی که اوان رتلیف به‌صورت سریالی تو مجله‌ی آنلاین آتاویست منتشر کرده بود.

چند روز پیش فاکس ناین خبر جدیدی رو راجع به پرونده‌ی تبهکار بزرگ پاول لرو منتشر کرد.

جرم و جنایت‌هایی که پاول لرو تو همه‌جای دنیا انجام داده، شبیه ضدقهرمان‌های فیلم‌های تبهکاریه. از فروش تسلیحات نظامی گرفته تا قاچاق مواد و قتل‌های وحشیانه. اما در حال حاضر پاول لرو به عنوان شاهد تو دادگاه فدرال علیه خیلی از آدمهایی که یه‌روزی واسه‌ش کار می‌کردن قرار داره و شهادت می‌ده.

متهم اصلی دادگاه هم موران آز اسراییله که اگه یادتون باشه کارش رو از یکی از دفاتر پشتیبانی داروخونه اینترنتی پاول لرو تو تل‌آویو شروع کرده بود.

وکلای آز در دفاع ازش می‌گن پاول لرو کسیه که شرکت RX ( همون داروخونه اینترنتی که قرص های مسکن و آرام بخش عضلانی همچون سوما؛ اولترام و فیوریست می‌فروخت) رو راه انداخت و اونه که باید محاکمه بشه.

گفته می‌شه یه سری دکتر هم مثل الیاس کرکالاس با آراکس کار می‌کردن که نسخه‌ها رو بر اساس یه سری سوالات از پیش تعیین شده می‌نوشتن و تایید می‌کردن؛ بدون این‌که هرگز اون بیماران رو دیده باشن.

وکلای آز می‌گن که اون نمی‌دونسته که بعضی از این داروها جزو مواد تحت کنترل دی‌اِی‌آی بوده ؛ و از طرفی هم می‌ترسیده که اگه از زیر این کار شونه خالی کنه به دست همین پاول لرو کشته بشه.

پاول لرو یه مخ کامبیوتره؛ کسی که نرم افزار رمزگزاری رو ساخته؛ ولی مسیر کارش یه تغییر بد و تیره به سمت قاچاق مواد داشت و به سرعت شروع به قاچاق شیشه از کره شمالی کرد و کارگاه های تولید مواد تو کلمبیا و لیبریا راه انداخت. لرو  سعی کرده بود کود برای ساخت مواد منفجره از طریق هنگ کنگ حمل کنه؛ سلاح به شورشیای سومالی فروخته بود و حتی متهم به فروش سیستم راهبری موشک به ایرانه. ولی RX  کار مهم و محل اصلی درآمدش بود.  فعالیت اصلیش رو از هنگ کنگ و فیلیپین کنترل میکرد ولی یه مرکز تلفن فعال تو اسراییل راه انداخته بود که توسط همین موران آز اداره می‌شد.

کیگان همیلتون، دبیر وکس نیوز و کسی‌ که فعالیت های لرو رو تو کل دنیا دنبال کرده، می‌گه: «تو این کیس به نظر می‌رسه که از رییس برای گیر انداختن زیردست‌ها استفاده میکنن که به برخی دلایل ممکنه مشکل ساز باشه.»

لرو پنج سال بیش تو لیبریا گیر افتاد و تبدیل به خبرچین شد. تو حرکت اول لرو یکی از آدم ‌کش‌هاش؛ جوزف رامبو رو گیر انداخت؛ کسی که به خاطر اقدام به کشتن یه مامور سازمان دی ای آی در تایلند دستگیر شده بود.

اگه یادتون باشه یه جای داستان مسترمایند گفتیم که رمبو یه بار با قایقش در برزیل آز رو برد دریا؛ بعدم با همکاری چند نفر دیگه اونو انداختش وسط دریای پر از کوسه و تا زمانی که لرو رضایت نداد که آز بهش خیانت نکرده اطرافش تیراندازی کردن.

لرو یک‌سال پیش در جلسه قبل از دادگاه تو سنت پاول شهادت داده بود و خونسردانه به کشتن شش نفر اعتراف کرده بود.

جو فریدبرگ وکیل مدافع آز این‌جوری استدلال می‌کنه که مثل این می‌مونه که مایکروسافت یه شرکت تبهکاری باشه و بیل گیتس واسه دولت خبرچینی کنه.

همیلتون هم می‌گه: «از یه طرف لرو به دولت کمک کرده که بعضی از این جنایت‌کارا رو دستگیر کنن و از طرف دیگه خودش آدمی بوده که دستور انجام چنین جنایت‌هایی رو می‌داده.»

با کمک لرو DEA یازده نفر رو تو جاهای مختلف دستگیر کرده و تحویل آمریکا داده. در عوض این کمک، لرو امیدواره که بتونه در مجازاتش که شامل واردات مواد مخدر، هک کامپیوتر، کلاهبرداری و پولشوئیه تخفیف بگیره.

لرو در حال حاضر با محافظت کامل تو محل ناشناخته‌ای بازداشته و انتظار می‌ره یکی از روزهای ماه مارچ تو دادگاه سنت پاول حاضر شه و شهادت بده. پیش‌بینی هم اینه‌ که کل روند محاکمه تا هشت هفته طول بکشه.

قسمت اول سریال هفت قسمتی کانال بی درباره‌ی پاول لرو رو از اینجا بشنوین.

 

مترجم: مَدی

منبع

نظرتان را بنویسید ۹ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید