skip to Main Content
مستندی درباره جیپسی بلنچارد، به زودی از HBOزمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

مستندی درباره جیپسی بلنچارد، به زودی از HBOزمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

به زودی فیلم مستندی درباره‌ی جیپسی بلنچارد که سرگذشت عجیبش رو در اپیزود ۱۷ شنیدیم از شبکه‌ی HBO پخش می‌شود.

ارین لی کار، کارگردان و تهیه‌کننده این مستند گفته با این‌که ساخت مستند تموم شده، اون هنوز هر روز به جیپسی بلنچارد فکر می‌کنه.

ارین  لی کار گفته “این یکی غم‌انگیزترین داستان‌هاییه که روش کار کردم. ما در آینده با هم درارتباط خواهیم موند. جیپسی هنوز فیلم رو ندیده. ما دوست داریم اون فیلم رو ببینه ولی مطمئن نیستیم که قوانین زندان بهش اجازه بدن.”

به گفته کار “Mommy Dead and Dearest” از ماه می روی HBO  پخش میشه. تاریخ دقیق پخش هنوز معلوم نیست. فیلم برای بار اول در ماه مارس در فستیوال South By Southwest  شهر آستین اکران میشه.

این فیلم به ماجرای قتل کلودینه “دی دی” بلنچارد، مادر جیپسی در سال ۲۰۱۵ می‌پردازه.

وقتی جیپسی اتهام قتل دی دی رو پذیرفت، وکیلش عنوان کرد که دی دی، جیپسی رو وادار به نشستن روی ویلچر کرده‌بوده و سال‌ها اون رو در خونه‌شون در اسپرینگ‌فیلد زندانی کرده بوده.

جیپسی در ازای پذیرفتن اتهام قتل، به ۱۰ سال زندان محکوم شد. این حداقل مجازات برای مشارکت در قتل عمده..

کار گفته ایده این فیلم رو بار اول آلیسون برین، تهیه‌کننده دیگه فیلم، چند ماه بعد از قتل دی دی در پاییز ۲۰۱۵ مطرح کرده.

به گفته کار “این ماجرا در هیچ‌کدوم از رسانه‌های اصلی خبری منعکس نشد و این به نظر خیلی عجیب بود. ما واقعا احساس ‌کردیم این یه قصه‌ست.”

کار گفته که چندین بار جیپسی رو در زندان بدون حضور دوربین ملاقات کرده. اون ها همچنین از طریق تلفن، نامه و وکیل جیپسی مایک ستنفیلد با هم درتماس بوده‌اند. کار نمی‌تونسته تا قبل از این‌که جیپسی اتهامش رو بپذیره از مصاحبه‌هاش با جیپسی فیلم بگیره.

کار میگه: “اون آدم خیلی فهیم و انسان خیلی خوبیه. سهم خودش رو در قتل می‌پذیره. ولی چون ساله‌های زیادی از زندگیش آزاردیده این باعث میشه آدم احساس متفاوتی داشته باشه.

نیکلاس گود جانِ ۲۷ساله دوست‌پسر جیپسی و شریکش در این پرونده به قتل عمد متهم شده.

کار از نیکلاس خواسته که در این پرونده همکاری کنه. با وجود این‎که جیپسی به زندان محکوم شده، کار معتقده تو این مدت اتفاقات مثبتی برای جیپسی افتاده.

“مردم دارن از چیپسی حمایت می‌کنن. برای اولین باره که سیستم واقعن متوجه اون شده. تمام این سال‌ها اون توی درزهای سیستم گرفتار بوده.”

به گفته کار جیپسی الان با پدر تنی و همسرپدرش رابطه‌ی نزدیکی داره. دی دی هرگز این اجازه رو به جیپسی نمی‌داد.

کار گفته جیپسی خوشحاله که می‌تونه در زندان به درسش ادامه بده. جیپسی در دادگاه به قاضی گفت که کلاس دومه. استنفیلد معتقده موکلش بعد از مهدکودک تحصیلات ابتدایی نداشته.

جیپسی می‌تونه قبل از تولد ۳۳ سالگیش تقاضای عفو کنه.

کار میگه :”جیپسی می‌خواد بعد از آزادیش زندگی طولانی و رضایت‌بخشی داشته باشه. اون به آینده امیدواره. می‌خواد  در آینده با خانواده‌ش وقت بگذرونه، کار پیدا کنه، رانندگی کنه و کارایی رو بکنه که قبلن اجازه نداشته.”

در مورد مستند Mommy Dead and Dearest

خلاصه‌ی داستان روی وبسایت فیلم:

“چیزها همیشه اون‌جور که به نظر میان نیستن، خصوصا در مورد پرونده دی دی و جیپسی رز بلنچارد. کودک‌آزاری، بیماری روانی و عشق‌ممنوعه در این داستان پررمزوراز به هم می‌رسن. داستانی در مورد مادر و دختری که زندگی رویایی‌‌شون تبدیل به یگ کابوس واقعی میشه.”

“داستانی که با ماجرای وحشتناک قتل‌ مادری توسط بچه‌اش شروع میشه، کم‌کم تبدیل به کلاف پیچیده‌ای از فریب و آزار بی‌رحمانه میشه و به تدریج واقعیت رو درمورد اتفاقات شب قتل آشکار می‌کنه. این فیلم مستند HBO  با امکان ویژه‌ی تصویربرداری از جیپسی در زندان، و ارائه مجموعه‌ای از نوارهای بازجویی‌ پلیس، مدارک پزشکی، و مکالمات خصوصی، یک روایت دسته‌اول و آزاردهنده‌ست از زندگی در حبس و تلاش برای ابدی‌کردن جوانی.

ماجرای درگیر کننده جیپسی رز بلنچارد رو در اپیزود هفدهم پادکست کانال بی بشنوید.

 

مترجم: نگین

منبع

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *