اتهام همکاری ال چاپو با CIA و DEA

در قسمت دوم کانال‌ بی در مورد ال چاپو، صاحب بزرگترین کارتل مواد مخدر و ماجرای فرارش از زندان فوق‌امنیتی مکزیک شنیدیم. حالا شواهدی پیدا شده که نشون می‌ده بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲، ال چاپو با CIA و سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا (DEA) همکاری می‌کرده. به این شکل که دولت آمریکا در ازای گرفتن اطلاعاتِ باندهای موادمخدر مکزیک، به کارتل ال چاپو اجازه میداده سالیانه چندین تن مواد مخدر وارد آمریکا کنه.

یکی از مأمورای سازمان مبارزه با مواد مخدر تو دادگاه شهادت داده که پسرِ شریکِ ال چاپو، زامبادا، بعد از دستگیر شدن حاضر به همکاری با پلیس شده و با مامورای سازمان ملاقات داشته. مامورای سازمان با وکیل زامبادا قرارداد همکاری می‌بندن و با کمک اطلاعاتی که می‌گیرن ۲۳ تن مواد مخدر از کارتل رقبای ال چاپو ضبط می‌کنن. به‌ علاوه طبق قرارداد دولت آمریکا میخواسته با مسلح کردن کارتل ال چاپو بقیه کارتل‌های منطقه رو تصعیف و کنترل کنه، ولی این عملیات شکست می‌خوره.

سال ۲۰۱۲ ارتباط DEA و CIA با ال چاپو قطع میشه و دو سال بعد با همکاری این سازمان‌ها ال‌چاپو دستگیر میشه. حالا کارتل ال چاپو خیلی ضعیف شده و کارتل‌های رقیب دارن کنترل منطقه رو دستشون می‌گیرن. ال چاپو هنوز اعتراف نکرده ولی اگه مجرم شناخته بشه ممکنه به حبس ابد محکوم شه.

اصل این مطلب طولانی خیلی مفصله و می‌تونین اینجا بخونینش.

 

مترجم: نگین

منبع

دیدگاهتان را بنویسید