skip to Main Content
دادگاه موران آز برگزار شدزمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه

دادگاه موران آز برگزار شدزمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه

تبرئه‌ی غیرمنتظره دو نفر از متهمین در پرونده بین المللی قاچاق داروی منتسب به پاول لرو

بعد از سه سال تحقیق و ۱۸روز محاکمه، دادگاه به دلیل کافی نبودن مدارک، حکم به برائت این دو نفر داد.

در یک گردش ناگهانی قاضی این پرونده اعلام کرد که دادستانی شواهد کافی علیه متهمین ارائه نکرده و در نتیجه این دو نفر که در ارتباط با شرکت بین المللی داروهای نسخه‌دار و رئیس مرموز مافیای بین‌المللی اون دستگیر شده بودند، تبرئه شدند.

وکلای مدافع آماده بودند تا پاول لرو رو به جایگاه شهود بیارن. پاول لرو قبلاً با خونسردی به نقشش در قتل شش نفر در اقصی نقاط دنیا اعتراف کرده بود. وکلای مدافع اعلام کرده بودن که موکلینشون از ترس جونشون برای شرکت پاول لرو کار میکردن و انتظار داشتند پاول لرو در این مورد شهادت بده.

ولی بعد از ۱۸روز محاکمه، وکلای مدافع به این نتیجه رسیدن که دادستانهای وزارت دادگستری در واحد حمایت از مصرف کننده شواهد محکمی برای ادامه این دادرسی ندارن.

قاضی این دادگاه گفت که حتی قانع کننده ترین شهادتی که دادستانها آماده کرده بودن هم نتونست ابهامات منطقی این پرونده رو از بین ببره و در نتیجه حکم به بیگناهی “موران اوز” و “لَکلن مک کانل” داد.

پاول لرو که برای این پرونده از نیویورک به زندانی در مینه‌سوتا منتقل شده بود،حالا دیگه لازم نیست در دادگاه شهادت بده. پاول لرو که در سال ۲۰۱۲ توسط اف بی آی در کشور لیبریا دستگیر شده و در حال مذاکره با دولت برای آزادی مشروطه.

وکلای متهم ۳۳ ساله اسرائیلی، اوز، برنامه داشتند تا در مورد حادثه‌ای که گفته شده بود افراد پاول لرو اوز رو از قایقی به آب انداخته و بعد به طرفش شلیک کرده بودن شهادت بگیرن. مک کانل که شهروند کاناداست هم بعنوان مامور امنیتی برای این شرکت کار میکرده و ادعا کرده که بهش گفتن اگه بدرد رئیس نخوره ممکنه که جونش رو از دست بده.

یکی از دو وکیل اوز به نام رابرت ریچمن که بعد از تکمیل پرونده دادستانی درخواست تبرئه موکلش رو داده بود گفت که ما ماجرای قانع کننده ای برای تعریف کردن داشتیم. همزمان میخواستیم با قدرت به هیئت منصفه بگیم که لازم نمیبینیم هیچکدوم از حرفهای دولت رو رد کنیم.

وکلا اعلام کرند که هردوی متهمین قصد دارن که اواخر همین هفته به کشورشون برگردن. درخواست تبرئه دو نفر دیگر از متهمین یعنی «الیاس کارکالاس» و «پراباکارا تامباتی» رد شده و محاکمشون ادامه داره.

قاضی روز دوشنبه در پیشنویس حکمش گفت که دادستانی نتونسته ثابت کنه که این دو نفر برای انجام هیچ جرمی برنامه ریزی کرده باشن یا از انجام جرمی با خبر بوده باشن یا قصد پنهان کردن اعمالشون رو داشته باشن. با اعلام آزادی اوز، همسرش، یامیت اوز در حال گریه از سالن دادگاه خارج شد و گفت که خیلی خوشحاله از اینکه بعد از سه سال این ماجرا بالاخره تموم شد.

توی یک مصاحبه تلفنی اوز این روزا رو مثل یه کابوس توصیف کرد، مثل تو فیلما که یه آدم اشتباه رو دستگیر میکنن.

اوز بعنوان مدیر مرکز پشتیبانی تلفنی تو اسرائیل و مک کانل بعنوان مامور امنیتی برای شرکتهای لرو کار میکردن.دادستانها گفته ان که سود فروش این داروهای نسخه ای که بدون معاینه مستقیم پزشک از بیمار انجام میشد بیشتر از ۲۰۰ میلیون دلار بوده.

این درآمدها به پاول لرو کمک میکردن تا تجارت های غیر قانونی دیگرش رو مثل قاچاق اسلحه به فیلیپین و تشکیل شبه نظامیان مسلح توی سومالی رو انجام بده.

مک کانل بعد از اعلام حکمش گفت که به نظرش پول کلون پاول لرو کمکش کرده تا مقامات کشورای دیگه رو بخره. این قضیه موقعی نگران کننده شد که یکی از همکارای مک کانل کشته میشه و پاول لرو بهش میگه تو فقط برای این زنده ای که هنوز به درد رئیس میخوری.

مک کانل میگه که من فکر کردم که اگه بهم نیاز نداشت منو میکشت.

وکلا اعلام کردن که لرو به خاطر قراری که با دولت گذاشته محکوم نمیشه و تحت برنامه حفاظت از شهود قرار گرفته.

یکی دیگه از وکلای مک کانل به هیئت منصفه گفت که دولت با شیطان معامله کرده. همه وکلای این پرونده گفته ان که روش دولت در استفاده از مهره اصلی پرونده برای گیرانداختن افراد رده پایینتر غیرعادیه.

جو فراید برگ از وکلای اوز گفت نمیشه که پرونده رو بر اساس بدترین انسان روی زمین تشکیل بدین و بعد بعنوان شاهد ازش استفاده نکنین، وقتی که پاول لرو رو گرفتن اصلا نباید پرونده ایی تشکیل میشد.

 

مترجم: روشن

منبع

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *