Apple Podcasts

در اپل‌پادکستس مشترک چنل‌بی شوید

بهترین و سریع‌ترین راه شنیدن پادکست

Castbox

در کست‌باکس مشترک چنل‌بی شوید

بهترین و سریع‌ترین راه شنیدن پادکست

شکایت ال چاپو از شرایط بازداشتگاه منهتن

توسط ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶مطالب تکمیلی

شرایط بازداشتگاه ۱۰ South (مرکز اصلاح و تربیت متروپولیتن) طاقت‌فرساست. شش سلول این بازداشتگاه دائما روشن و تحت نظارتند، و زندانی‌ها حق استفاده از فضای آزاد ندارند. فقط حق دارند روزی یک ساعت در یک اتاق کوچک از تردمیل و دوچرخه‌ی ثابت استفاده کنند، تلویزیون ببینند و کنار پنجره هوا بخورند. ۱۰ South امنیتی‌ترین بازداشتگاه فدرال منهتن است. به‌قول یکی از زندانیای سابقه‌دار، آن‌جا «دخمه‌ی شکنجه‌ای‌ست برای متقاعد کردن مجرمین به همکاری با دولت». از سران القاعده گرفته تا دلالان خارجی اسلحه، ۱۰ South محل نگهداری بدنام‌ترین مجرمین است.

شناخته‌شده‌ترین زندانی اخیر بازداشتگاه ۱۰ South، ال چاپو، سلطان دنیای موادمخدر است.  ژانویه‌ی گذشته ال چاپو با هواپیمای پلیس به لانگ‌آیلند و از آن‌جا به ۱۰ South منتقل شد. از آن روز، ال چاپو در نقش مدافع اصلاح زندان‌ها درآمده و دائما از اوضاع زندان شکایت می‌کند. وکلای ال چاپو از طرف او به دادگاه شکایت کرده‌اند که موکلشان روزانه بیست و سه ساعت در سلولش حبس است و حق ارتباط با خبرنگارها و خانواده‌اش را ندارد. آن‌ها ادعا می‌کنند ال چاپو تحت سخت‌گیرانه‌ترین شرایط امنیتی‌ست و این باعث می‌شود نتواند برای دفاع از خودش در دادگاه آماده شود. وکلای ال چاپو از دادگاه فدرال بروکلین خواسته‌اند فشارهای امنیتی را کمتر کنند و اجازه‌ی بررسی شرایط بازداشتگاه را به نماینده عفو بین‌الملل داده بدهند.

عجیب است که آدمی مثل ال چاپو با سابقه چندین‌بار فرار از زندان و کشتن هزاران نفر در درگیری‌های کارتل‌های موادمخدر مکزیک، حالا منتقد سیستم کیفری شده. پیش‌ازاین ال چاپو یک بار از طریق سبد لباس‌های چرک و یک بار با حفر تونلِ زیرزمینی از زندان فرار کرده‌ بود‌. به علاوه، قبلا از داخل زندان با کارتلش ارتباط داشت و از آن‎جا دستور کشتار دشمناش را داده ‌بود. دادستان فدرال با استناد به این سوابق، ادعای وکلای ال چاپو را نپذیرفت و رأی به تداوم شرایط امنیتی داد.

شرایط سخت زندان ۱۰ South گاهی باعث سرپیچی زندانی‎ها شده. اسامه قصیرکه به جرم تأسیس کمپ جهادی در ایالت اورگان در ۱۰ South بازداشت بود، در اعتراض به شرایطش اعتصاب غذا کرد و نهایتاً مأمورهای زندان به زور بهش غذا دادند. یکی از رؤسای مافیای آمریکا به اسم ونسنت باشانو که در ۱۰ South بازداشت بود، همان کسی است که گفته بود آن‌جا «دخمه‌ی شکنجه» ا‌ست. او نهایتاّ وقتی به امنیتی‌ترین زندان فدرال آمریکا به اسم Supermax منتقل شد، گفت Supermax  در مقایسه با ۱۰ South مثل هتل پنج‌ستاره‌ست.

ال چاپو با این‌که در بزرگترین سلول ۱۰ South نگهداری می‌شود، شکایات عجیبی از وضعیتش دارد. او اخیرا از کیفیت بد آب شرب شکایت کرده‌بود و مامورهای زندان حاضر شدند هر دو هفته شش بطری آب بهش بدهند. بر خلاف روند معمول بازداشتگاه، ال چاپو میانگین هفته‌ای بیست و یک ساعت با لشگری از وکلا، مشاوران حقوقی و مترجمین ملاقات دارد. با این حال، چون حق ندارد همسرش رو ببیند به دادگاه فدرال و عفو بین‌الملل شکایت کرده. اخیرا وکلای ال چاپو شکایت کرده‌اند که فاصله تلویزیونِ اتاق سرگرمی از تردمیل دور است و این “مسئله ناموجه” باعث کلافگی موکلشان شده. به علاوه ال چاپو حق انتخاب کانال تلویزیون رو ندارد و مجبور است یک برنامه تکراری در مورد کرگدن‌ها ببیند.

 

مترجم: نگین

منبع

دیدگاهتان را بنویسید