Skip to main content

تصور کنید که به فاصله ۸۰۰ متر زیرزمین گیر افتادید. مطمئن هم نیستید کسی از جای شما با خبر باشد یا بداند زنده هستید یا نه، یا اصلن قرار است کسی بیاید کمک‌تان یا نه.

این واقعیتی بود که سی‌وسه معدن‌چی شیلی در بعدازظهر پنجم آگوست ۲۰۱۰ با آن روبه‌رو شدند.

روز ۲۲ آگوست، هفده روز بعد از ریزش معدن سن خوزه٬ همه مطمئن شدند که معدن‌چیان زنده‌اند: تیغه‌ی پنج اینچی دستگاه کاوش با یک یادداشت به بالا برگشت. توی یادداشت نوشته بود که «همه‌ی ما ۳۳ نفر خوبیم و در پناهگاه هستیم» تخمین‌های اولیه‌ی پیشرفت عملیات نجات را کند پیش بینی می‌کرد. طبق تخمین‌ها، معدن‌چی‌ها روی ۲۵ دسامبر ۲۰۱۰، یعنی چهار ماه و بیست روز بعد از حادثه، نجات پیدا می‌کردند. خوشبختانه به‌خاطر تلاش‌های هماهنگِ بین‌المللی معدنچیان و عزیزانشان زودتر توانستند جشن بگیرند، چون «سنتر راک»، شرکت صادراتی کوچکی در پنسیلوانیا نقش مهمی را در نجات جان سی‌وسه معدن‌چی بازی کرد.

با خبر ریزش معدن سن خوزه «براندون فیشر» مؤسس شرکت «سنتر راک» کمپینی را انداخت که دولت شیلی را متقاعد کند که تکنولوژی حفاری آن‌ها می‌تواند به عملیات نجان معدن‌چی‌ها کمک کند. چالش قضیه هم این‌حا بود که تکنولوژی نوآورانه‌ی آن‌ها به‌نام downhole hammers آن‌قدرها شناخته‌شده نبود.

خود براندون فیشر در دوازده اکتبر ۲۰۱۰ به نیویورک تایمز گفت: «حقیقتشو بخوام بگم فکر نکنم کسی اعتقاد چندانی به کار ما داشت.»

خوشبختانه شرکت «سنتر راک» یکی از سه شرکتی بود که به‌صورت همزمان به حفاری یک محور بزرگ مشغول بودند تا از معدن‌چی‌ها را از آن بیرون بیاورند. در نهم اکتبر٬ ۷۳ روز جلوتر از پیش‌بینی‌ها٬ مته‌ی ۲۶ اینچی شرکت سنتر راک به معدن‌چی‌ها رسید.

ریچارد ساپ، یکی از سه عضو تیم «سنتر راک» در محل نجات، گفته: «بهترین لحظه‌ی زندگی من وقتی بود که به پایین معدن رسیدیم و می‌دونستیم همه‌ی سی‌وسه نفر زنده بیرون خواهند اومد.»

شرکت «سنترراک» نه تنها به آن سی‌وسه نفر کمک کرد، بلکه در حال کمک به بهبود امنیت و بهره‌وری عملیات حفاری هم هست. این کمک از طریق صادرات خط کامل ابزار حفاری سنگ سخت با محرکه‌ی هوا به شرکت‌های بین‌المللی حاضر در عرصه‌ی حفاری، ساخت و ساز و بازار نفت و گاز در سراسر دنیا انجام می‌شود.

شیلیایی‌ها از آقای فیشر و تیمش بسیار متشکر بودند، چرا که در نتیجه‌ی اصرارهای آن‌ها بود که کارمندان «سنتر راک»  روزهای دوازدهم و سیزدم اکتبر با افتخار شاهد نجات سی‌وسه معدن‌چی بودند، آن هم بدون هیچ مشکلی.

روایت شصت و نه روز عملیات نجات معدن‌چی‌های شیلی رو می‌تونید در اپیزود پنجم کانال بی بشنوید.

 

مترجم: مدی

منبع

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید