Skip to main content

همان‌طور که پیش از این هم گفته بودیم، آندرس برویک پیش از این به خاطر شرایطش در زندان و نقض حریم خصوصی‌اش شکایتی تنظیم کرده بود که دادگاه تجدید نظر شکایت او را رد کرد.

و حالا روز سه‌شنبه دادگاه عالی نروژ نیز نتیجه دادگاه تجدید نظر را تایید و اعلام کرده شرایط برویک در زندان انفرادی نامطلوب و غیرانسانی نبوده و نیست. دولت هم گفته بود برخلاف جرم سنگین و نابخشودنی برویک، رفتار با او در زندان انسانی است.

برویک، محکوم به ۲۱ سال حبس به اتهام قتل ۷۷ نفر در اثر بمب‌گذاری و تیراندازی، مدعی است سلول انفرادی خیلی براش مخرب بوده و باعث شده در عقاید نئونازی خود افراطی‌تر از قبل شود. کمیته‌ی تجدید نظر هم گفته برویک هنوز هم یک تهدید بالقوه و غیر قابل پیش‌بینی برای شرکت در یک حادثه خطرناک محسوب می‌شود. او که در سلولش امکان استفاده از سرگرمی‌هایی مثل بازی‌های ویدئویی، تلویزیون و امکان ورزش کردن برخوردار است، از کیفیت غذای زندان، استفاده از کارد و چنگال پلاستیکی و عدم امکان ارتباط با همفکرانش ناراضی است.

در همین روزها هم رویترز خبر دیگری مبنی بر تغییر نام و نام خانوادگی آندرس برویک به فیوتلف هانسن (Fjotolf Hansen) منتشر کرد. در نروژ شهروندان می‌توانند نام و نام خانوادگی‌شان رو به صورت رسمی با این شرط که برای دیگران آزاردهنده و خطرناک نباشد، تغییر دهند. هانسن از متداول‌ترین نام‌های خانوادگی در نروژ است درحالی که طبق آمار «فیوتلف» خیلی به ندرت استفاده می‌شود؛ کمتر از ۴ نفر در مبان ۵ میلیون جمعیت. برویک همچنین از بیان علت انتخاب و تصمیمش خودداری کرده و وکیلش هم صرفا این خبر رو تایید کرد. مشخص نیست این تغییر نام و نام خانوادگی چه زمانی صورت گرفته اما دادگاه عالی نروژ اعلام کرده بود این موضوع در روند بررسی اعتراض برویک نسبت به شرایطش در زندان در نظر گرفته نخواهد شد و تاثیری ندارد.

مترجم: زهرا

منابع: abc, usnews

دیدگاهتان را بنویسید