Skip to main content

خیلی از کسانی که پادکست سریالی سیلک رود را شنیده‌اند معتقدند مجازات در نظر گرفته شده برای راس اولبریکت عادلانه نیست. در واقع در اینترنت خیلی‌ها این طور فکر می‌کنند. یکی از تئوری‌های درباره‌ی مجازات سنگینی که برای راس اولبریکت خالق سایت سیلک رود تعیین شده این است که قاضی خواسته سرنوشت راس درس عبرتی بشود برای همه‌ی کسانی که ممکن است وسوسه شوند بازار غیررسمی بدون دخالت بانک‌ها درست کنند.

آیا هدف از زدن راس اولبریکت در واقع زدن بیت کوین بود؟

ادعا این است که چنین بازارهایی،‌ چه مواد مخدر بفروشند چه چیزهایی قانونی، تهدیدی هستند برای سیستم مالی بانکی موجود. یک شاهد این ادعا هم همین است که پرونده‌ی راس در نیویورک بررسی شد،‌نزدیک وال استریت جایی که جرایم مالی بزرگ بررسی می‌شود نه مثلاً در ساتفرانسیسکو که راس دستگیر شد. مستند Banking with Bit Coin  ضمن مطرح کردن این تئوری ادعا می‌کند که اصلاً پرونده‌ی راس بیشتر و پیشتر از هر چیز دیگری پرونده‌ی بیت کوین بوده.

چون بیت‌ کوین آمده که دنیا را از شر بدی‌های سیستم بانکی و مالی موجود نجات بدهد، این نهادهای قدرتمند و تثبیت‌شده برای حفاظت از منافع خودشان دنبال راهی گشتند که جلوی رشدش را بگیرند و چون سیلک رود یکی از مهم‌ترین عوامل فراگیر شدن بیت‌کوین بود به سیلک رود حمله کردند.

ماجرای سیلک رود، وبسایت بسیار بزرگی که می‌شد در آن با بیت کوین مواد مخدر خرید را در پادکست سریالی Silk Road از ChannelB‌ بشنوید.

قانون وارد می‌شود.

یکی از چیزهای جالب دیگری که فیلم بررسی کرده ماجرای ورود دولت به بیت کوین است. دولت و در واقع مقامات قانون‌گذار نیویورک، به عنوان نماد مالی نظام مستقر، با این ادعا که بی‌قانون بودن بیت کوین باعث شده فضای ناامنی ایجاد شود و امکان پولشویی و استفاده‌های خطرناک از این سیستم مالی مستقل وجود داشته‌باشد قصد کردند وارد معرکه شوند. یکی از اولین قدم‌ها این بود که قانون‌گذار جوانی به نام Lawsky مجموعه‌ی قوانینی نوشت که مقرر کرد شرکت‌های نیویورکی که می‌خواهند بیت‌ کوین مبادله کنند باید پروانه مخصوص بیت کوین بگیرند. پروانه و مجوز قانونی و این مقررات و اصل وارد شدن دولت به معاملات بیت کوین با اساس بیت کوین و ایده‌ی اولین پیشگامانش سازکار نبوده و نیست. بسیاری از کسانی که تا آن موقع در نیویورک بیت کوبن معامله می‌کردند بعد از تصویب این قانون از نیویورک رفتند. آقای Lawsky هم کمی بعد از دولت خارج شد. جالب‌ اینکه شرکت مشاوره‌ی خصوصی تاسیس کرد و شروع کرد مشاوره دادن به شرکت‌هایی می‌خواهند با رعایت مقررات جدید در نیویورک با بیت‌کوین کنند. کمی بعد بقیه‌ی همکاران آقای Lawsky هم همین راه را رفتند. به قول یکی از پیشگامان مبادله‌ی بیت کوین در نیویورک بیت کوین شهر آزادی بود. اینها آمدند دورش دیوار کشیدند. بعد هم خودشان شروع کردند فروختن مجوزهای عبور از دیوار. نمادی از اینکه سرمایه‌داری رفاقتی یا Corny Capitalism چگونه کار می‌کند.

سرنوشت اسم‌های بزرگ

از پیشگامان بیت کوین و کسانی که در سالهای اول به خاطرش معروف شدند حداقل سه نفر الان در زندانند. ماجرای راس اولبریکت را که می‌دانیم، درباره‌ی چارلی شرم (Charlie Shrem)و مارک کارپلز (Mark Karpelès) هم در همین مستند اطلاعات مقدماتی جالبی هست. همچنین درباره‌ی رابطه‌ی حولیان آسانژ و وبسایت ویکی لیکس با بیت کوین. بخشی از مستند هم به تلاش‌های نافرجان خبرنگارها و کنجکاوها برای کشف اسم و رسم واقعی ساتوشی ناکوموتو مبدع ایده‌ی بیت کوین می‌پردازد. تلاش‌هایی که تا زمان پخش این مستند نافرجام بوده.

مستند ‌Banking on Bit Coin را می‌توانید اینجا ببینید.

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید