Skip to main content

هفته‌ی آینده شهر استمفورد شاهد آغاز دوران جدید و پرچالشی برای یکی از بهترین مدیران hedge fund در جهان خواهد بود. استیو کوهن مدیر یک hedge fund به نام SAC بود که یکی از پرسودترین hedge fundهای جهان بود تا اینکه در سال ۲۰۱۳ به خاطر محکومیت به اتهام insider trading تعطیل شد. یکم ژانویه ۲۰۱۸ دوران محرومیت استیو کوهن از مدیریت hedge fundها تموم شد و حالا استیو داره مقدمات بازگشتش رو آماده می‌کنه. اما نشانه‌های اولیه حاکی از این هستن که در این دوران تغییرات بزرگ برای این کسب و کار، استیو کوهن سختی‌های بسیاری برای رسیدن به اهدافش خواهد داشت. بروس مک گوایر مدیر یک hedge fund دیگه معتقده:

« به‌طور کلی hedge fundها چالش‌های حل‌نشده‌ی زیادی در طول سال‌های اخیر داشتن، چون شما با سرمایه‌گذاری ساده روی میانگین (شاخص) بازار سهام هم می‌تونین سود زیادی ببرین. اما اگه شما باور داشته‌باشین که در بازارهای سرمایه و سرمایه‌گذاری داریم به سمت فضای عادی‌تر پیش می‌ریم، اتفاقاً همین آرامش در بازار زمینه رو مهیا می‌کنه تا کارگزارانی که واقعاً از بقیه بهتر هستن توانایی‌هاشون رو نشون بدهند.»

مقامات رسمی شرکت مدیریت سرمایه پوینت‌۷۲، که مدیریت دارایی‌های مولتی‌میلیارد دلاری شخصی کوهن و کارمندانش رو به‌عهده داره، از ارائه‌ی توضیحات درباره‌ی برنامه‌های کوهن خودداری کردند.

گزارش شده کوهن ۶۱ ساله، برنامه داره یک hedge fund با سرمایه‌ی اولیه‌ی ۲۰ میلیارد دلار راه بندازه که به این ترتیب رکورد سرمایه‌ی اولیه‌ی یک hedge fund رو می‌شکنه اما یک منبع ناشناس به نیویورک تایمز گفته فعلاً نتونسته بیشتر از ۲ تا ۴ میلیارد دلار سرمایه جذب کنه.

برای مقایسه، سرمایه‌ی SAC در اوج فعالیتش ۱۶ میلیارد دلار بود و سرمایه‌ی تحت مدیریت پوینت‌۷۲ در حدود ۱۱ میلیارد دلار تخمین‌زده شده. کوهن برای آماده‌کردن زمینه‌ی جذب سرمایه‌، در سال ۲۰۱۶ یک صندوق سرمایه‌گذاری تأسیس کرد که هرچند صاحبش بود ولی به‌خاطر محرومیتش خودش نمی‌تونست مدیریتش کنه.

به نظر می‌رسه مشکلات قانونی کوهن باعث شده بعضی از سرمایه‌گذاران مؤثرش به شک بیفتن.

مک گوایر می‌گه: «اگر شما یک مؤسسه‌ی سرمایه‌گذاری سازمانی و به یک هیأت مدیره پاسخگو باشید، خیلی راحت نیست که سرمایه‌تون رو دست استیو کوهن با این سابقه بسپارین.»

به‌خاطر محکومیت‌های insider trading در SAC و مجموعاً ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار جریمه‌ی مربوط به آن، SAC در سال ۲۰۱۴ به پوینت‌۷۲ تبدیل‌شد.

پوینت‌۷۲ در حال حاضر حدود ۱۱۰۰ نفر کارمند داره که غیر از دفتر مرکزی، دفاتری در کالیفرنیا، منهتن، پاریس، لندن، توکیو، هنگ‌کنگ و سنگاپور داره.

 

ترجمه: کیوان

منبع

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید