Skip to main content

جک اوکانل و لارا درن در فیلم جدید اد زوییک به نام “محاکمه با آتش” که درامی اقتباس­‌شده از قصه‌ی تاد ویلینگهام است بازی می‌کنند. (ماجرایی که در اپیزود ۳۴ کانال بی؛ به زبان آتش، شنیدید و اگه نشنیدید اول برید اینجا یا پایین همین صفحه گوش کنید و بعد این مطلب رو بخونید، چون ممکنه قصه رو لو بده).

جافری فلچر که برای فیلمنامه‌ی گران­بها (Precious) در سال ۲۰۰۹ برنده‌ی جایزه اسکار شده، فیلم­نامه این کار را بر اساس مقاله‌­ی تحسین‌شده‌­ی دیوید گرن در مجله نیویورکر نوشته است. تولید فیلم از اکتبر ۲۰۱۷ در آتلانتا آغازشده و برای اکران در سال ۲۰۱۸ برنامه‌­ریزی شده‌است.

اوکانل در نقش کمرون تاد ویلینگهام بازی می‌کند؛ فردی بی‌سواد، فقیر و عشق هوی متال با گرایش به خشونت و سابقه‌ی کیفری که به قتل سه کودک خردسالش محکوم شده‌بود، او مدت ۱۲ سال از عمرش را در زندان مخصوص محکوم‌شدگان به اعدام سپری کرد. هم‌بازی اوکانل در این فیلم، لارا درن، در نقش الیزابت گیلبرت، یک زن خانه‌­دار تگزاسی که دوستی عجیبی با ویلینگهام برقرار می‌­کند، ظاهر می‌­شود. خانم گیلبرت به مرور و با مشاهده‌­ی تناقضاتی در پرونده‌ی دادرسی ویلینگهام، متقاعد می‌­شود که او به اشتباه متهم‌شده و برای آزاد‌‌ی‌­اش تلاش می‌کند.

زوییک به ددلاین گفته: “از وقتی که گزارش فوق‌العاده‌­ی دیوید گرن رو در سال ۲۰۰۹ خوندم، حتا لحظه­‌ای نتونستم داستان این بی‌عدالتی تکان‌­دهنده رو از ذهنم دور کنم. دیوید کارهای فوق‌العاده‌ای منتشر کرده که بعضی به فیلم تبدیل شدند مثل Killers of the Flower Moon که اسکورسیزی قرار است آن را بسازد و Old Man and the Gun که رابرت ردفورد بازی کرده‌است، اما این مقاله، داستان بی‌­نظیری از روابط انسانی با دو شخصیت خاصه، که نمی‌­شه بی تفاوت از کنارشون رد شد. این داستان نه فقط درباره‌ی مجازات اعدام، که درباره‌ی عدالته، کلمه‌ای که اتفاقن این روزها اهمیت پیدا کرده‌است. این قصه از چنان کشش و جاذبه­‌ای برخورداره که بعد از این همه سال هم نمی‌شه فراموشش کرد.”

وقتی از زوییک پرسیده شد چرا برای ساختن فیلم این همه سال صبر کرده، جواب داد: “سوژه­‌های درجه یک زمان بیشتری برای ساخته‌شدن نیاز دارن. من اونقدرخوش شانس بودم که این فرصت رو داشته باشم تا درباره‌ی موضوعاتی که برام مهم بودن فیلم بسازم، اما با گذشت زمان این کار سخت‌­تر وسخت­‌تر شد. چندبار خیلی به ساختن این فیلم نزدیک شدیم، اما هربار به دلایلی مثل پیدا نکردن سرمایه­‌گذار یا بازیگر مناسب کار به تعویق افتاد. ده سال پیش بعد از ساختن فیلم الماس خونین(Blood Diamond) با سازمان شاهد جهانی وارد همکاری شدم. اونجا با الکس سوروس آشنا شدم و برای ده سال تو این سازمان با هم همکاری کردیم. اگرچه الکس تو صنعت فیلم کار نمی­‌کنه اما تلاش­‌های من برای ساخت این فیلم رو دنبال می‌­کرد و نهایتن گفت که می‌­تونه برای ساخت این فیلم به من کمک کنه.”

سوروس بنیان­گذار موسسه الکساندر سوروس است که با اعطای کمک­‌های مالی به سازمان­‌های آمریکایی و جهانی، برای ارتقای حقوق بشر، عدالت اجتماعی و آموزش، تلاش می‌­کند. فیلم محاکمه با آتش اولین پروژه‌­ای است که او به‌طور کامل هزینه‌هایش را پرداخته و علت این کار را اشتیاقش برای اصلاحات عدالت کیفری عنوان کرده‌است.

سوروس می‌گوید:”قاضی اسکالیا که مدافع سرسخت مجازات اعدام است گفته بود: حتا یک نفر هم در آمریکا اشتباهن اعدام نشده و اگر چنین اتفاقی افتاده بود نام این بی­گناه از بالای هر پشت بامی فریاد زده می‌­شد. خب جناب قاضی، این فیلم همان فریاد است.”

 

مترجم: فاطمه موسوی

منبع

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید