skip to Main Content
دادستان سابق در مورد تخلف در حکم اعدام تاد ویلینگهام، رفع اتهام شدزمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

دادستان سابق در مورد تخلف در حکم اعدام تاد ویلینگهام، رفع اتهام شدزمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

اعضای هیئت منصفه‌ای در تگزاس، دادستان سابق این ایالت را در مورد تخلف در حکم اعدام سال ۱۹۹۲ کامرون تاد ویلینگهام، بی‌گناه شناختند. قصه‌ی ویلینگهام، مردی که به ایجاد آتش‌سوزی عمدی و قتل سه دخترش متهم و اعدام شد، را در اپیزود ۳۴ شنیدید.

اعضای هیئت منصفه در ناوارو کانتی ادعاهای آژانس قضایی تگزاس بار در مورد جان جکسون دادستان سابق ایالت، مبنی بر اظهار نظرهای دروغین، پنهان‌کاری در مواردی که می‌توانست به نفع ویلینگهام باشد و ایجاد مانع برای برقراری عدالت را رد کردند.

تگزاس بار جکسون را متهم کرده‌بود وعده‌هایی که در ازای شهادت بر علیه ویلینگهام به جانی وب (که در آن زمان به خاطر سرقت مسلحانه در زندان بود) داده بود را از وکلای کامرون تاد ویلینگهم پنهان کرده. پرونده علیه ویلینگهام بر دو محور اساسی بنا شده‌بود: شهادت کارآگاهان آتش که با بررسی خانه‌ی ویلینگهام به این نتیجه رسیده‌بودند که آتش‌سوزی عمدی بوده و شهادت جانی وب مبنی بر اینکه ویلینگهام به او اعتراف کرده.

وب در دادگاه ویلینگهام شهادت داده‌بود زمانی که این دو در زندان ناوارو کانتی زندانی بوده‌اند، ویلینگهام به او اعتراف کرده که خانه‌ی خود را به آتش کشانده و سه دختر خود را به قتل رسانده‌است. ویلینگهام در نهایت محکوم و در تاریخ ۱۷ فوریه سال ۲۰۰۴ اعدام شد.

چند هفته قبل از اعدام ویلینگهام یک متخصص آتش مستقل عنوان کرده بود که مدرکی دال بر عمدی‌بودن آتش‌سوزی وجود ندارد. متخصصان دیگر نیز در سال‌های بعد به نتایج مشابهی رسیدند.

جانی وب در سال ۲۰۱۴ شهادت خود را رسما پس گرفت و عنوان کرد که ویلینگهام به او اعتراف نکرده و جکسون به او قول داده در جرمش برای سرقت مسلحانه تخفیف قائل شود. جکسون در جلسه‌ی دادرسی که دو هفته به طول انجامید شهادت داد که هیچ قول و قراری بین او و وب وجود نداشته. او تلاش خود برای تقلیل اتهام وب از دزدی مسلحانه به دزدی معمولی را (که به واسطه‌ی آن وب زودتر از زندان آزاد می‌شد) به‌دلیل در خطر بودن وب عنوان کرد.

حکم به بی‌گناهی جکسون شکستی برای تگزاس بار محسوب می‌شود که در سال ۲۰۱۵، حاصل بیش از یک دهه تحقیقات پرو‌ژه‌ی بی‌گناهی (Inocence Project) را برای عفو پس از مرگ ویلینگهام، به صورت پرونده‌ای علیه جکسون در آورده بود.

در طول دوران دادرسی، وکلای تگزاس بار ویدیویی ضبط شده به هیأت منصفه نشان دادند که در آن وب ادعا می‌کند بعد از آنکه جکسون به او قول‌هایی داده، حاضر شده در دادگاه ویلینگهام شهادت دروغ بدهد. ولی وقتی وب به جایگاه شهود احظار شد حاضر نشد به سؤالات در این مورد پاسخ بدهد. وب در طول جلسه دادرسی بیشتر از ۵۰ بار به متمم پنجم قانون اساسی آمریکا متوصل شد که به موجب آن هیچ کس در هیچ مورد کیفری به ادای شهادت علیه خود مجبور نیست. در عوض در پاسخ به سؤالات تکرار می‌کرد که چیزی یادش نیست.

تگزاس بار پس از آنکه پروژه‌ی بی‌گناهی از مدارکی شامل نامه‌های وب به جکسون، و نامه‌هایی از جکسون (که در آنها برای آزادی زودهنگام وب تلاش کرده‌بود) پرده برداشته‌بود، این شکایت را علیه جکسون مطرح کرده‌بود. آنها جکسون را به اظهار نظرهای دروغین و ایجاد مانع برای برقراری عدالت متهم کرده‌بودند.

قبل از این پرونده، تگزاس بار در پرونده‌هایی با اتهامات مشابه موفق به لغو پروانه وکالت دو دادستان سابق شده‌بود. یکی از این پرونده‌ها مربوط به مردی است که به جرم قتل شش نفر به اعدام محکوم شده‌بود. دادستانی ویژه بی‌گناهی وی را ثابت کرد.

بر اساس گزارشی از دفتر ثبت اسناد تبرئه‌شدگان که پایگاه داده‌ای است شامل ۲۰۲۴ محکومیت اشتباه از سال ۱۹۸۹ در ایالات متحده، تخلف‌های رسمی مانند تخلف دادستان‌ها، پلیس و مقامات دولتی در نیمی از پرونده‌ها عامل تعیین‌کننده‌ای هستند.

ترجمه: پدرام

منبع

5 نظر
  1. به نظرم ظلم تو روز روشنه ! لعنت بر هر جایی که حکم اعدام رو اجرا میکنن ! به بدبخت اگر حکم حبس ابد داده بودن حد اقل الان زنده بود میشد آزادش کرد ! اقای دادستان چه جوری شبا خوابت می بره ؟ خیلی با شرفی واقعا !

  2. این فیلم نشان میدهد که در هر کشوری که قدرت را پول خفه میکنه پس دیگر قانونی وجود نداره کشوری که ادعایی ازادی همه جانبه داره میتونه سر ادم بیگناه رو بالا دار ببره و ادمهای گناه کار زیادی ازادانه دارن زندگی میکنن پس زیاد به کشور خودمان بد نگوییم که همه از یک قماشیم چه اینجا چه انجا حرف حرف پول میزنه پول جان میده و جان میگیره پس بهتره که قضاوت رو بزاریم کنار و به پول تعظیم اربابانه بزنین فقط پول سلام پول همه چیز پول ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *