Skip to main content

در اپیزود هفتم پادکست چنل‌بی ماجرای مردی اسراییلی را می‌شنویم که از بزرگترین جاسوس‌هایی بود که موساد به خودش دیده، تا اینکه تصمیم گرفت «کشور»اش را با اطلاعات غلط به آستانه‌ی جنگ ببرد.
شرایط ماجرا شبیه یکی از قصه‌های گراهام گرین داستان‌نویس انگلیسی بود. گرین که خودش هم برای MI6 کار کرده؛ در قصه‌ی آدم ما در هاوانا، سرویس‌های اطلاعاتی و مخصوصاً MI6 را به این خاطر مسخره می‌کند که خیلی دوست دارند گزارش‌هایی را که از خبرچین‌های محلی‌ می‌گیرند باورکنن. علاقه‌ای که به گفته گرین گاهی باعث رسوایی و دردسرشان می‌شود.

ترجمه و روایت: علی بندری

تدوین: نجمه اسماعیلی

منبع: عملیت رد فالکون در اتاویستدر آمازوندر گودریدز 

 

۱۳ دیدگاه

 • مینا گفت:

  سلام.من عاشق پادکست های شما هستم.اما یک مورد اگر رعایت بشه خیلی عالیتر هم میشه.بنظرم سیر روایتی که تعریف میشه مرتب و زنجیره وار نیست.یکسری موارد پراکنده توضیح داده میشه.در کل ممنون از زحماتتون و پادکست های فوق العادتون.موفق باشین?

  • غریو گفت:

   سلام
   من شخصا اینو نقطه قوت اینکار میبینم و خط تمایز اون در مقایسه با بسیاری از کارهایی که اونها هم در مسیر و در سطح خودشون خوبن، نقطه قوت گفتم چون دنبال کر دن صرف یک روایت وقتی از اجزاء سازنده و درگیر در اون چیزی نمیدونیم شنوندهء بی اطلاعی مثل من رو گیج، منگ و سرخورده در آخر کار رها میکنه.

 • امیداحمدی گفت:

  سلام.با نام امیداحمدی صرفا برای مدیرسایت فرستاده بودم ودیدگاه ام برای نمایش دادن درسایت نیست ممنون میشم قرار ندهید …

 • یحیی گفت:

  داشتم فکر می کردم که چرا گزینه بازی خوردن گیل از ژنرال مطرح نشده؟! اونها پیش فرض سازمان اطلاعاتی سوریه رو دست کم گرفته بودن و می تونسته زمینه بازی خوردن رو فراهم کنه. همچنین همون طور که توی پادکست گفته میشه خیلی عجیبه که یه مقام رده بالای نظامی ناگهانی دوره طولانی ۶ ماه رو بدون حفاظت توی یک کشور دیگه بمونه و بعد به کارش ادامه بده. ساختارهای حفاظت اطلاعاتی این رو نمی پذیره.

 • لاله فتحی گفت:

  منم دارم فکر می کنم چرا یه این نتیجه نرسیدن ممکنه گیل داره از طرف ژنرال فریب می خوره ؟ مگه میشه که یه نظامی رده بالا این همه مدت خارج از مرز های خودشون اونم توی اروپا داره واسه خودش می گرده و حتی میره سفر دور اروپا بدون اینکه از نظر کشور خودش ایرادی داشته باشه. قاعدتا موساد باید خیلی بیشتر از اینا حواسش به این چیزا باشه . این قسمت گزارش یه کمی مبهمه و به قول خود راوی ،احتمالا چون مروبط به یه سیستم اطلاعاتیه ، بخشی از ماجرا هنوز فاش نشده

 • سادات نیا گفت:

  عکسهای مربوط به این اپیزود رو چرا نمی دین؟

 • ati گفت:

  Hi, and thank you so much for all the hard work . I am truly enjoying my time listening to your podcasts on both Channel B and B+, through this quarantine, in Vietnam, these days.
  March 2020.
  Best Reagrds

 • دکتر سینوهه گفت:

  چندتا سوال برام پیش اومده
  اول مگه نگفتم اطلاعاتی که اول می‌داده چنان درست و دقیق بوده که امان هم نظارت زیادی روش نداشته و خام و با ویرایش کم برای رییس جمهور می فرستاده.پس چطور شد در نهایت متهم شده به دروغ?? بعد یکی مثل من که فقط از لحاظ منطقی دارم داستان را بررسی می کنم متوجه میشم که خیلی این قضیه بوداره.ممکنه رودست بخوره.یا این که از این جاسوس های دوجانبه باشه.ولی به هرحال برای من که جالب بود.از همه بامزه تر پاکت پول زیر تخت که روش نوشته مال اداره!!! فکر کنم نیم ساعت بهش خندیدم.چه طور همه اداره موساد را اسکول کرده…

 • دکتر سینوهه گفت:

  چندتا سوال برام پیش اومده
  اول مگه نگفتم اطلاعاتی که اول می‌داده چنان درست و دقیق بوده که امان هم نظارت زیادی روش نداشته و خام و با ویرایش کم برای رییس جمهور می فرستاده.پس چطور شد در نهایت متهم شده به دروغ?? بعد یکی مثل من که فقط از لحاظ منطقی دارم داستان را بررسی می کنم متوجه میشم که خیلی این قضیه بوداره.ممکنه رودست بخوره.یا این که از این جاسوس های دوجانبه باشه.ولی به هرحال برای من که جالب بود.از همه بامزه تر پاکت پول زیر تخت که روش نوشته مال اداره!!! فکر کنم نیم ساعت بهش خندیدم.چه طور همه اداره موساد را اسکول کرده…یاد بیت المال و مال آلبیت افتادم!!!ولی درکل خیلی باهوش ولی دچار مشکلات شخصیتی بوده است.به خاطر همین زنده مونده.

 • بزرگمهر گفت:

  چجور میشه دانلود کرد؟ لینکشو نمیبینم

 • مجتبی گفت:

  سلام من کارم نگهبانی هستش و تقریبا روزی ۳۰ کیلومتر پیاده روی دارم و واقعا پادکست های شما و اون طرز روایت عالی که اارین باعث میشه این تایم طولانی برام خیلی بهتر بگزره تشکر میکنم از زحماتتون و خیلی دوستون دارم

 • کاظم گفت:

  سلام ، لینک ها رو برداشتید کلا ؟ من روی یه دستگاهی گوش میدم که به اینترنت دسترسی نداره

دیدگاهتان را بنویسید