skip to Main Content
تلاش دوست ثروتمند پوتین برای گمنام‌ماندن در دعوای مالی با همسر سابقش، شکست خورد.زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

تلاش دوست ثروتمند پوتین برای گمنام‌ماندن در دعوای مالی با همسر سابقش، شکست خورد.زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

 رسانه ها وظیفه دارند اصل شفافیت قضایی را پاسداری کنند و به مثابه‌ی چشم و گوش جامعه در دادگاه باشند.

 

رفیق قدیمی جودوی نخست وزیر روسیه ولادیمیر پوتین که پس از درگیری قضایی با همسرش، خواسته‌بود نامش در رسانه‌ها فاش نشود، در دعوی بر سر آزادی بیان در دادگاه شکست خورد.

قضات تصمیم گرفتند که نام تاجر ثروتمند روس آرکادی روتنبرگ، که بر سر پول با همسر سابقش ناتالیا درگیر دعوای حقوقی شده‌بود، در گزارش‌های مطبوعاتی پرونده ذکر شود.

آقای روتنبرگ شصت و چند ساله و آشنای دیرین آقای پوتین، مدعی بود که اسم او و همسر سابقش به دلایل امنیتی نباید در گزارشات مطبوعاتی دادگاه منعکس شود. روزنامه نگارها مخالف بودند و سردبیران تایمز سعی کردند قضات را متقاعد کنند که حکم به علنی‌شدن اسم این زوج بدهند. سردبیران معتقد بودند که او در جلسه‌ی دادرسی علنی در دادگاه استیناف (تجدیدنظر) لندن حاضر بوده و گزارشگرها باید مجاز به ذکر اسامی باشند.

وکلای روزنامه به رهبری آدام وولانکسی بعد از ۲ سال برنده‌ی این دعوی دردادگاه عالی لندن و دادگاه استیناف شدند.

آقای جاستیس مور بعد از بررسی دعوی در جلسه‌ی بخش خانواده در دادگاه عالی لندن، حکم داد که اسم هر دو نفر را می‌توان در گزارش‌ها عنوان کرد. قضات استیناف هم در جلسه‌ی سال گذشته در دادگاه استیناف لندن این حکم را تایید کردند، اما خواستند که مطبوعات تا زمانی که قضات دادگاه عالی انگلستان ادعای آقای روتنبرگ را بشنوند، دست نگهدارند.

دادگاه عالی انگلستان روز جمعه (۲۳ فوریه ۲۰۱۸) اعلام کرد که این پرونده را بررسی نخواهد کرد، چون پرونده “نکته‌ی حقوقی قابل بحثی” ندارد. بنابراین منع گزارش اسامی برداشته شد.

 

آرکادی روتنبرگ قبلن در پروسه‌‌ی طلاق با ناتالیا، توسط دادگاه‌های انگلیس، از امتیاز علنی‌نشدن اسمش بهره‌مند شده‌بود

 

دعوای آقای روتنبرگ و همسر سابقش در دادگاه عالی و استیناف بر سر پول بود که بعدن به توافق رسیدند.

چهار سال پیش آقای روتنبرگ در بین تحریمی‌های وزرای اتحادیه اروپا بود. آنها دارایی‌های افرادی که “عملکرد” آنها تهدیدی برای استقلال اوکراین بود را مسدود و اقامت آنها در مناطق تحت کنترل اتحادیه اروپا را “ممنوع” کردند.

حکمی که توسط دادگاه عمومی اتحادیه اروپا صادر شده‌است، آقای روتنبرگ را “آشنای قدیمی” آقای پوتین خطاب می‌کند. طبق این حکم “آقای روتنبرگ آشنای قدیمی آقای پوتین و هم‌رزم سابق جودوی وی است. او ثروت خود را طی دوران ریاست جمهوری پوتین به دست آورده و فرد مطلوب مقامات تصمیم‌گیرنده‌ی روس برای واگذاری قراردادهای مهم شرکت‌های دولتی یا نیمه‌دولتی است. شرکت‌های او به‌ویژه در چندین قرارداد بسیار پرسود برای آماده‌سازی بازی‌های المپیک سوچی برنده شده‌اند.” این حکم به فعالیت‌های تجاری‌ای اشاره کرده‌است که تمامیت ارضی اوکراین را تهدید کرده‌اند.

پیا سارما مدیر سرویس حقوقی روزنامه تایمز می‌گوید:

“رازداری در سیستم قضایی دغدغه‌ی رو به رشدی است اما رسانه‌ها وظیفه دارند اصل شفافیت قضایی را پاسداری کنند و به مثابه‌ی چشم و گوش جامعه در دادگاه باشند.

تایمز در برابر هرگونه تلاش برای کمرنگ‌کردن این اصل خواهد ایستاد.”

قصه‌ی پروژه‌ی عظیم پل کریمه‌ی ولادیمیر پوتین و رفیق تاتامی و گلستانش؛ آرکادی روتنبرگ، را در اپیزود ۳۰ کانال بی، تعریف کردیم.

 

 

ترجمه: خاطره

منبع

 

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *