Skip to main content

 

 

 

لایل منندز یک از دو برادر ثروتمند کالیفرنیایی که در سال ۱۹۸۹ پدر و مادرشان را به قتل رسانند، برای نخستین بار پس از دیدار دوباره‌ی برادرش اریک منندز در مصاحبه‌ای با دیلی‌میل تی‌وی (DailyMailTV) گفت‌و‌گو کرد.

رابرت راند (Robert Rand) خبرنگاری است که داستان این دو برادر را از سال ۱۹۸۹ روایت کرده و در تولید سریالی تلویزیونی درباره‌ی آنها در سال ۱۰۱۷ به شبکه NBC مشاوره داده‌است. آقای راند می‌گوید وقتی لایل اوایل این ماه به زندان آر جی داناوان (R.J. Donovan) (جایی که اریک از جولای ۲۰۱۳ در آن نگهداری می‌شد) منتقل شد، برادران منندز پس از ۲۲ سال یکدیگر را حضوری ملاقات کردند.

لایل در مصاحبه‌ی اختصاصی‌اش با دیلی‌میل تی‌وی گفت که با دیدن برادرش ناخودآگاه به گریه افتاده‌است. او گفت: «این اتفاقی بود که شک داشتم هیچ وقت امکان‌پذیر باشه. لحظه‌ی بی‌نظیری بود.»

PHOTO: An undated image from Google Maps shows the San Diegos R.J. Donovan Correctional Facility.

تصویری بدون تاریخ از زندان آر جی داناوان در سن دیگو (برگرفته از نقشه گوگل)

 

به گفته‌ی آقای راند دو برادر از سال ۱۹۹۶ که می‌توانستند در دو سوی حیاط زندان یکدیگر را ببینند (اگرچه نمی‌توانستند با هم صحبت کنند) همدیگر را ندیده بودند. این دو در بیشتر این سال‌ها در زندان‌های جداگانه‌ای نگهداری می‌شدند و اجازه‌ی تماس تلفنی با هم را نداشتند، اما برای هم نامه می‌نوشتند و گاهی حتی با ارسال حرکات بازی با هم از راه دور شطرنج بازی می‌کردند.

در اپیزود ۲۹ چنل‌بی: برادران منندز شنیدید که در بیست آگوست ۱۹۸۹ لایل بیست و یک ساله و اریک هجده‌ساله در خانه‌ی مجلل خانواده‌ی منندز در بورلی هیلز با شات‌گان‌هایی که چند روز قبل خریده بودند والدین‌شان را به قتل رساندند.

در این مصاحبه لایل می‌گوید که اگر به گذشته برمی‌گشت پس از ماجرای قتل رفتار متفاوتی انجام می‌داد. «اگر می‌توانستم ذهن امروزم را به گذشته برگردانم، با معرفی خودم به پلیس شانسم را در افشاکردن حقایق برای آنها امتحان می‌کردم.»

سال ۱۹۹۰ برادران منندز پس از آنکه دوست‌دختر روانشناسشان با مراجعه به پلیس ادعا کرد اریک در یک جلسه‌ی درمانی به قتل اعتراف کرده، دستگیر شدند. بنابر ادعای مطرح‌شده حقوق رازداری بین پزشک و بیمار وقتی لایل روانشناس را به مرگ تهدید کرد، بی‌اعتبار شده بودند.

لایل به دیلی میل تی وی گفته‌است آرزو می‌کرده برادرش به جای رفتن به سراع روانشناس با او یا یکی از کشیش‌های کلیسایشان حرف می‌زده است. «کاش با من حرف می‌زد. یا می‌دانید بیشتر پیش کشیش کلیسای محل می‌رفت و خودش را این‌طور در اختیار مشاورش قرار نمی‌داد.»

PHOTO: Jose Menendez pictured with his sons, Erik, left, and Lyle.

خوزه منندز و پسرانش اریک (چپ) و لایل

 

دادستان‌ها در دادگاه از برادران منندز تصویر دو کودک نازپرورده و مرفه ارایه می‌کردند که والدینشان را از روی طمع و برای به ارث بردن ثروت خانوادگی کشته‌اند. از سوی دیگر وکلا ادعا می‌کردند عمل این دو برادر نوعی دفاع از خود در برابر سال‌ها آزار و سواستفاده‌های جنسی بوده‌است. محاکمه‌ی نخست به نتیجه‌ای نرسید. سال ۱۹۹۶ در پایان دادرسی دوم برادران به جرم قتل درجه اول به دو بار حبس ابد بدون امکان عفو محکوم شدند.

لایل به دیلی میل تی وی گفته‌است که با وجود همه‌ی اتفاقاتی که افتاده، «هرگز مشکلی با هم نداشته‌ایم. من او را عمیقن دوست دارم.»

 

 

ترجمه: بهنام رضاییان مقدم

منبع

۷ دیدگاه

 • امید گفت:

  بسیار مجازات مناسبی براشون درنظر گرفته‌شده. تو همون اپیزود دیدیم که چه‌طور وکیل باتجربه و این‌کاره‌شون مظلوم‌نمایی می‌کرد. ضمنِ این‌که من هیچ ربطی به آزار و اذیت کودکی که اینا ادعا می‌کنن پدره کرده با اون شکلی که مادرشون رو سلاخی کردن نمی‌بینم. هیچ هم‌دلی‌ای با این دو برادر نمی‌تونم احساس کنم.

  • پسته گفت:

   شما لابد همدلی با پدر متجاوز جنسی شون داری که اینقدر بی شعورانه و یک طرفه قضاوت میکنی!
   همون بهتر که این دادگاه در یک کشور جهان اول با فرهنگ امریکا برگزار شد وگرنه اگر در ایران جهان سومی با مردمان کم عقل و سطحی نگری همچون شما برگزار میشد که لابد یک ختم باشکوه ام برای خوزه متجاوز جنسی و کیتی مشروب خوار میگرفتید! و یه لقب ابر فیلسوف بزرگ جهان کوبا! هم بهش میدادید!

   • علی گفت:

    یه جوری حرف میزنی انگار تو هم همزمان مورد اذیت پدره قرار گرفتی یا هم پیک مادرشون بودی. آخه چطور قضاوت می کنی بنده خدا. از کجا معلوم که کی راست میگه . یه جوری میگی ایران جهان سوم و .. انگار تو فقط فرهنگ داری و باقی ایرانی ها متجاوزن . از مدل صحبت کردنت مشخصه کی هستی و چقدر فرهنگ داری.

 • گلناز گفت:

  من باورشون کردم وقتی مصاحبه رو دیدم.

 • kazem گفت:

  اقا ببخشید من اینجا پیام میزارم یه نگاه سریع کردم متوجه نشدم اگه ازتون سوال داشته باشم باید کجا مطرح کنم، یه سرچی کردم پادکست در مورد جفری دامر پیدا نکردم، میخواستم بپرسم پادکست در موردش دارید؟ یا در اینده میخواید بسازید؟؟
  خیلی ممنون

 • پسته گفت:

  شما لابد همدلی با پدر متجاوز جنسی شون داری که اینقدر بی شعورانه و یک طرفه قضاوت میکنی!
  همون بهتر که این دادگاه در یک کشور جهان اول با فرهنگ امریکا برگزار شد وگرنه اگر در ایران جهان سومی با مردمان کم عقل و سطحی نگری همچون شما برگزار میشد که لابد یک ختم باشکوه ام برای خوزه متجاوز جنسی و کیتی مشروب خوار میگرفتید! و یه لقب ابر فیلسوف بزرگ جهان کوبا! هم بهش میدادید!

 • پرنیا گفت:

  واقعا هیچ جوره نمیشه قضاوتشون کرد. نه مدرکی هست که بگیم داشتن دروغ میگفتن و نقش بازی میکردن و نه مدرک محکمی هست که بگیم ادعاشون درست بوده.

دیدگاهتان را بنویسید