بعد از گذشت نیم قرن، آیا هویت واقعی دی‌ بی کوپر کشف شد؟

توسط ۱۹ تیر ۱۳۹۷مطالب تکمیلی

کارآگاهان می‌گویند به شواهد تازه‌ای برای تایید هویت هواپیماربای ناشناس براساس اعترافات قدیمی دست یافته‌اند.

در اپیزود ۲۱ چنل‌بی به ماجرای آخرین پرواز مارتین مک‌نلی پرداختیم. او نقشه‌اش را از هواپیماربای ناشناسی که به دی‌.بی‌کوپر مشهور است الهام گرفت. پرونده‌ دی‌.بی.کوپر تنها پرونده‌ی حل‌نشده تاریخ هواپیماربایی است. حالا تیمی از کارآگاهان متخصص پرونده‌های قدیمی بلاتکلیف مدعی‌ شده‌اند که پیامی از دی‌.بی‌.کوپر در سال ۱۹۷۲ را رمزگشایی کرده‌اند که هویت واقعی وی را مشخص می‌کند. پیام مزبور حاوی اعترافاتی از کهنه سرباز جنگ ویتنام، رابرت رکستراو (Robert Rackstraw) است که از مظنونین اولیه پرونده هواپیماربای ناشناس بود. این پیام که در The Portland Oregonian Newspaper منتشر شده بود چنین است: «این نامه فقط به منظور این نوشته شده است که بدانید من نمرده‌ام و زنده‌ام و به تازگی از باهاما برگشته‌ام. شما سربازهای احمق هم می‌توانید جستجوهای خود برای یافتن من را متوقف کنید. این وضع دولت ماست. چیزهایی که راجع به من نوشته‌اید را دوست داشتم ولی دیگر بس است. دی‌.بی.کوپر واقعی نیست».

ماه‌ها قبل مردی که به کوپر تخیلی معروف شد هواپیمای خطوط هوایی سیاتل را ربود و بعد با ۲۰۰هزاردلار پول نقد از هواپیما بیرون پرید. هیچ وقت دیگر چیزی از وی شنیده نشد. بارها تیم کارآگاهان پرونده دی.بی.کوپر، FBI را متهم به سنگ‌اندازی در مسیر تحقیقات کردند.

«می‌خواهم از سیستم بیرون بروم و برای این منظور راه خوبی پیدا کرده‌ام. حالا نوبت دولت است که یکی از قرض‌هایش به من را بپردازد. (لطفا به اون پلیس‌های بله‌قربان‌گو هم بگویید اسم واقعی من دی.بی.کوپر نیست)».

تهیه‌کننده فیلم و تلویزیون، تام کالبر (Tom Colbert) که تیمی از ۴۰ کارآگاه خصوصی را برای پیدا کردن دی.بی‌.کوپر هدایت می‌کند، گفته است بعد از شکایتی که از اف.بی‌.آی شده است، این نامه را دریافت کرده‌است. کالبر به دیلی‌نیوز گفته است «هیچکس درباره‌ی این نامه نمی‌دانست. وقتی من نامه را دریافت کردم متوجه شدم که دقیقا مانند نامه‌های دیگر دی‌.بی.کوپر تایپ شده است. بنابراین سریع با یک کدشکن تماس گرفتم و نامه را به او نشان دادم. او به من گفت: تام باور نخواهی کرد، ولی اعتراف او همین جاست».

ریک شروود (Rick Sherwood)، عضو سابق سرویس اطلاعات ارتش که تخصصش رمزگشایی سیگنال‌هاست توانسته است چهار عبارت در نامه را کنار هم بگذارد و رمزگشایی کند:

D.B. Cooper is not real

Uncle

The system

Lackey cops

دی‌.بی‌.کوپر و پلیس‌های بله‌قربان‌گو (نوکرصفت) در یک جمله آمده‌اند و عمو سام و سیستم نیز همینطور. بنابراین این ساختار به شروود کمک کرد تا بفهمد رمز نهفته در پیام را باید در همان جمله بیابد. بنابر اظهارات کالبر، او عبارت through good ole Unk را اینگونه تفسیر کرده است: «از طریق ربودن هواپیما». همچنین منظور او از جمله And please tell the lackey cops این است که «من هم قبلا نظامی بوده‌ام و رابرت رکستراو هستم». شروود قبلا نیز نامه‌های دیگری از دی.بی.کوپر را رمزگشایی کرده است و با نوشته‌های وی آشناست. شروود به دیلی‌نیوز گفته است من نامه را دو سه بار خواندم و سپس گفتم این رکستراو است و این نامه نوشته او است. او می‌گوید: «من دقت کردم و دیدم که کلمات و عباراتی در نوشته‌های وی تکرار می‌شود که حاوی رمزی است. همچنین اعداد به دقت استفاده شده است. بنابراین مطمئن شدم که نام واقعی او باید جایی در نامه نهفته باشد». رمزگشایی کامل نامه چندهفته طول کشید. او می‌گوید: «از اینکه نام واقعی او در نامه بود شوکه شدم. این همان چیزی بود که دنبالش بودم. هرچیز دیگری حکم اطلاعات اضافی را داشت».

نامه قبلی که به چهار روزنامه مختلف ارسال شده بود، شناسه‌های نهفته‌ای شامل واحد خدمت او در ارتش را داشت که به رکستراو اشاره می‌کند. او که هم‌اکنون ۷۴ ساله است و در منطقه سن‌دیه‌گو زندگی می‌کند قبلا بازجویی شده است و ثابت نشد که همان دی.بی.کوپر است اما همچنان برجسته‌ترین مظنون پرونده باقی ماند.

کالبر می‌گوید: «ما بسیار نزدیک شده بودیم. حالا نه تنها پیشینه و واحد خدمت او در ارتش را داریم بلکه به وضوح دارد می‌گوید من کوپر هستم. رکستراو یک شخصیت خودشیفته ضدجامعه است که هیچ وقت فکر نمی‌کرد گیر بیفتد. او سعی داشت نشان بدهد که از هر کس دیگری باهوش‌تر است ولی شکست خورد. او نتوانست در مقابل ۱۵۰۰ سال قدرت اندیشه تیم ما طاقت بیاورد و ما شکستش دادیم. واقعا انتظارش را نداشتم اما پرونده تمام شد».

ترجمه و تخلیص: علی صومی

منبع

نظرتان را بنویسید ۲ دیدگاه

 • رحیم حاج محمدی گفت:

  با سلام
  تازه با چند بی آشنا شدم و بسیار لذت بردم از شنیدنش
  خواستم تشکر کرده و خسته نباشیدی گفته باشم خدمت شما و دوستان

  موفق باشید و پر انرژی

 • ارش گفت:

  سلام چند وقت هستش خبری نیستش . من رو به شدت عاشق و شیفته خودتون کردین و الان چند وقتی هستش به حال خودمون رها کردین .خواهش میکنم .یه خبری یه داستان جدیدی

دیدگاهتان را بنویسید