skip to Main Content
آخرین تحولات در پرونده راس اولبریکتزمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

آخرین تحولات در پرونده راس اولبریکتزمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

محکومیت راس اولبریکت (Ross Ulbricht) در آستانه نقض است.

دادستان منطقه مریلند لایحه‌ای را ارایه کرده است که خواستار لغو مجازات فعلی راس اولبریکت است. راس اولبریکت که به نام مستعار «Dread Pirate Roberts» شناخته می‌شود هم‌اکنون در حال گذراندن مجازات حبس ابد بابت پرونده «Silk Road»‌ است. سیلک‌رود یک بازار خرید و فروش مواد مخدر در فضای مجازی بود که داستان کامل آن را در اپیزود ۲۳ چنل بی شنیدید.

این لایحه که خواستار لغو مجازات فعلی است، توسط دادستان رابرت هور (Robert Hur) تهیه شده است. او در حالی این لایجه را تهیه کرده است که می‌داند محکومیت اولبریکت در دادگاه تجدیدنظر به تایید رسیده است و دادگاه عالی نیز تجدیدنظر مجدد را نپذیرفته است.

مهمترین اتهام راس اولبریکت استخدام یک قاتل برای کشتن افراد است؛ اتهامی که خود راس اولبریکت معتقد است چنان قاضی پرونده را تحت تاثیر قرارداده که سبب چنین مجازات غیرمعقولی برای وی شده است.

لایحه هور توسط قاضی کاترین سی.بلیک (Catherine C.Blake) ثبت شده است، کسی که قبلا تایید کرده است اولبریکت در زندان باقی بماند. حکم دادگاه عالی می‌تواند حکم به تایید رسیده را نقض کند.

ماه قبل دادگاه عالی تقاضای اولبریکت را برای بازبینی حکم دادگاه ایالتی را رد کرد. درخواستی که می‌توانست او را از گذراندن باقی عمر در زندان نجات دهد. پرونده اولبریکت که مورد توجه متخصصان حقوق قرار گرفته است سوالاتی را در مورد قانون اساسی مطرح کرده است. در نهایت ۲۰ سازمان و کمیته در حمایت از درخواست اولبریکت برای نقض حکم اولیه وارد عمل شده‌اند. کانون وکلای امریکا، انجمن مالکان اسلحه و بنیاد Reason از جمله آنهاست.

اولبریکت ادعا می‌کند که حقوق اساسی چهارم و ششم او در خلال بازجویی و محکومیت نقض شده است. او می‌گوید پلیس در حالی فعالیت‌های وی را در اینترنت تحت نظر گرفته است که اساسا اجازه چنین کاری را نداشته است و یا مجوزهای لازم را اخذ نکرده بوده است.

همچنین اولبریکت معتقد است در حالی قاضی پرونده تحت تاثیر اتهام وی برای استخدام قاتل قرار گرفته است که این ادعا هیچ‌گاه بررسی قانونی نشده است.

حامیان اولبریکت امیدوارند که درخواست وی متضمن بازنگری در شیوه دادرسی پرونده‌های مشابهی باشد که سبب می‌شود حقوق فردی اساسی چهارم مصرح در قانون اساسی امریکا نقض گردد. تام گلدشتین (Tom Goldstein) که از مدرسین دعوی قضایی در دانشکده حقوق هاروارد است و همچنین از موسسین SCOTUSblog نیز هست، می‌گوید پرونده اولبریکت حاوی نکات حقوقی‌ای است که امیدوار است دادگاه عالی قضایی آنها را بشنود.

عفو ریاست جمهوری

بعد از رد درخواست اولبریکت در دادگاه عالی، حزب لیبرتارین از رییس‌جمهور ترامپ درخواست کرد تا اولبریکت را مشمول طرح عفو سالانه ریاست‌جمهوری قرار دهد. دریل پری (Darryl Perry) دبیر حزب لیبرتارین در نیوهمشایر می‌گوید به خاطر ضعف قانونی، عفو ریاست جمهوری تنها کورسوی امید اولبریکت برای رهایی از حبس است. پری می‌گوید اگر رییس‌جمهور او را عفو نکند، کشور می‌بایست در سال ۲۰۲۰ یک رییس‌جمهور لیبرتارین انتخاب کند تا اولبریکت را عفو کند.

هم‌اکنون کمپین تقاضای عفو راس اولبریکت از رییس جمهور در وبسایت Change.org به ۴۳۰۰۰ امضا دست پیدا کرده است. هدف نهایی این کمپین ۵۰۰۰۰ امضا بوده است.

اما روند بررسی اتهامات و دادگاه راس اولبریکت با اشکالات جدی مواجه بوده است که سبب شده است تا محکومیت سنگین وی با سوالاتی مواجه باشد. برخی از عمده‌ترین اشکالات حاکم بر بررسی قضایی پرونده وی به این شرح است:

 • نقض اصل چهارم قانون اساسی در مورد آزادی‌های فردی؛
 • رصد غیرقانونی و بدون مجوز ترافیک اینترنت وی؛
 • وجود دو پلیس فدرال فاسد در روند پرونده که هم‌اکنون هر دو در زندان هستند؛
 • جلوگیری از شهادت شهود در دادگاه؛
 • مخفی‌کردن بسیاری از اسناد از دادگاه به منظور پوشش گذاشتن بر درخالت NSA در پرونده.

یکی از بزرگترین مشکلات پرونده توضیحات FBI در مورد نحوه ورود به نرم‌افزار TOR است که از سوی بسیاری از متخصصان غیرمعقول ارزیابی شده است. این در حالیست که بسیاری معتقدند اگر این فرضیات درست باشد، دادگاه به نحوی اداره شده است که می‌تواند به سرعت زمینه‌های نقض بیشتر آزادی‌های فردی را فراهم کند.

ترجمه و تخلیص: علی صومی

منبع ۱

منبع ۲

2 نظر
 1. سلام
  ممنونم از سایت و پادکست های جالبتون.
  مرسی از اینکه در تلاشید تا بهتر و بهتر باشید.

  یک پیشنهاد! لطفا تاریخ مطالبی که توی وبلاگ منتشر میکنید رو هم درج کنید.
  البته من اکثرا به منابع ذکر شده ی شما سر می زنم و می دونم که باید به تاریخ منابع مراجعه کرد ولی برای تکمیل مطالب خوبتون این پیشنهاد رو میدم.
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *