Skip to main content

 

با توجه به صحبت‌های “لیلیتا اینفانته” از اداره‌ی مبارزه با مواد مخدرآمریکا، نسبت فعالیت‌های قانونی به غیرقانونی در بیت‌کوین جابه‌جا شده است.

پنج سال پیش که “اینفانته” متوجه ردپای بیت‌کوین در پرونده‌هایش (در اداره‌ی مبارزه با مواد مخدر) شد تحلیل‌های او  از داده‌های بلاک‌چین نشان می‌داد که فعالیت‌های مجرمانه ۹۰ درصد از معاملات ارزهای رمزنگاری شده را تشکیل می‌دهند. در حال حاضر فعالیت‌های غیرقانونی به ده درصد کاهش پیدا کرده و سهم عمده متعلق به دلالان و سرمایه‌گذاران است.

البته که این به معنایِ توقف استفاده‌ی مجرمان از بیت‌کوین نیست.

بر طبق صحبت‌های “اینفانته” حجم معاملات دخیل در کارهای غیرقانونی نسبت به سال ۲۰۱۳ افزایش داشته است. “لیلیتا اینفانته” کارمند اداره‌ی مبارزه با مواد مخدر و  عضو تیم ده نفره‌ی تحقیقات اینترنتی (Cyber Investigative Task Force) است. تمرکز اصلی این تیم بر روی دارک وب و تحقیقات مرتبط با ارزهای مجازی است و با بخش‌های دیگر وزارت دادگستری از جمله اداره تحقیقات فدرال و اداره جرایم الکل، دخانیات، سلاح گرم و مواد منفجره همکاری می‌کنند.

یافته‌های “اینفانته” در تضاد با باور عمومی مردم است. از نظر عموم، بیت‌کوین عمدتن توسط مجرمانی چون Dread Pirate Roberts استفاده می‌شود (ماجرای راس اولبریکت با نام مستعار  Dread Pirate Roberts را در اپیزودهای ۲۳ تا ۲۶ چنل‌بی؛ سیلک رود، شنیدیم).

اما بنا به نظر “اینفانته” بازارهای زیرزمینی یکی از بزرگترین گروه‌هایی است که در آن از بیت‌کوین استفاده می‌شود. بیت‌کوین در آن‌جا نه به علت قیمتش بلکه به دلیل ویژگی‌هایش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تراکنش‌ها با نام مستعار انجام می‌شود لذا به راحتی قابل ردیابی نیستند. در حالی‌که یک decentralized ledger* نیاز به وجود بانک و دولت‌ها را حذف کرده و همچنین هیچ شرکتی وجود ندارد که بعدها اطلاعات را در حین هرگونه تحقیقاتی دراختیار دولت قرار دهد.

“اینفانته” گفت: “دارک وب، جایی که کالاهای غیر قانونی در آن به فروش می‌رسد به طور انحصاری و مانند سال‌های پیش با ارزهای رمزنگاری شده کار می‌کند.” چیزی که موجب افزایش تمایل به این نوع ارزها در سال‌های گذشته شد حضور سازمان‌های جنایتکار و تبهکار مانند کارتل‌های مواد مخدر است که در معاملات خود به طور گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. به عنوان مثال ارزهای دیجیتال برای پولشویی و انتقال‌های بین‌المللی گزینه‌ای ارزان‌تر، سریع‌تر و نسبت به بانک‌ها امن‌تر و مطمئن‌تر هستند.

این موضوع برای تبهکاران مانند شمشیر دو لبه عمل می‌کند. بیت‌کوین و بلاک‌چین‌های دیگر، عمومی و تغییرناپذیر هستند. آن‌ها یک منبع ارزشمند برای مامورانی که تراکنش‌ها و الگوها را ردیابی می‌کنند به‌شمار می‌روند. خصوصن آدرس‌های کیف پول (wallet addresses) که زمانی هویت صاحبانشان را مخفی می‌کردند دیگر مانند گذشته نیستند.

“اینفانته” همچنین می‌گوید: “اگرچه کاربران گاهی اوقات بیت‌کوین را به کوین‌های دیگری (با هزینه‌ی کمتر و سرعت بیشتر) تبدیل می‌کنند اما همچنان اکثریت معاملات با بیت‌کوین انجام می‌شود. ارزهای رمزنگاری شده با تاکید بر حفظ حریم خصوصی مانند Monero و Zcash هم چنان رند بازار نیستند. با این که هویت‌ افراد در آن‌ها مستعارتر از بیت‌کوین است اما ما همچنان راه‌هایی برای ردیابی آن‌ها داریم.”

قاچاقچیان و پولشویان، بیت‌کوین را با واسطه و بدون واسطه با ارزهای رایج مبادله می‌کنند. علاوه بر این، آن‌ها همچنان از صرافی‌های بزرگ مستقر در امریکا نیز استفاده می‌کنند.

بر طبق نظر”اینفانته” مجرمان، استفاده از ارزهای رمزنگاری شده را ادامه خواهند داد اما از نظر او اشکالی ندارد. او گفت: “بلاک‌چین ابزارهای بسیار زیادی برای شناسایی افراد به ما می‌دهد. در واقع من دوست دارم که آن‌ها بیشتر از ارزهای رمزنگاری شده استفاده کنند.”

 

 

*دفتر ثبت غیرمرکزی تراکنش‌ها روشی است که تمامی تراکنش‌های صورت گرفته را به صورت غیرمتمرکز و عمومی نگهداری می‌کند. این غیرمتمرکز بودن‌ امنیت تراکنش‌ها را در مقابل دخل و تصرف غیر مجاز کاهش می‌دهد. هر فردی می‌تواند نسخه‌ای از این تراکنش‌ها را در اختیار داشته باشد. با انجام هر تراکنشِ جدید، اطلاعات دیتابیس برای تمامی افرادی که نسخه‌ای از آن را دارند به‌روزرسانی می‌شود. به همین دلیل تمامی تراکنش‌ها در دسترس عموم بوده و مصون از جعل هستند.

 

 

مترجم: مَدی

منبع

 

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید