skip to Main Content
ترافیک روی پل بروکلین قفل‌ شده است؟ تقصیر ال‌چاپوستزمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه

ترافیک روی پل بروکلین قفل‌ شده است؟ تقصیر ال‌چاپوستزمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه

هرچند وقت یک بار پلیس نیویورک مجبور است پل بروکلین را ببندد؛ این دقیقا همان زمانی است که خواکین گوژمان لورئا (Joaquin Guzmán Loera) -سرکرده‌ی مافیای مواد مخدر مکزیکی با نام مستعار ال‌چاپو- به جلسات دادرسی فراخوانده می‌شود.
در حالیکه ال‌چاپو به علت فرارهای متعدد از زندان، هم‌اکنون در یک زندان فوق‌امنیتی و تحت تدابیر شدید امنیتی در منهتن نگهداری می‌شود، جلسات دادگاه وی در بروکلین برگزار می‌شود. به همین علت وقتی توسط بازپرس پرونده و دادستان فراخوانده می‌شود، پلیس مجبور است پل بروکلین را بطور کامل ببندد و تعداد زیادی نیروی امنیتی موتورسوار در محدوده مستقر کند تا ال‌چاپو توسط کاروان خودروهای زرهی (و طبعا با سرعتی بسیار کم) از رودخانه شرقی عبور کند.
پیش‌بینی ‌می‌شود هنگامی که جلسات دادگاه در ماه نوامبر شروع شود، وضع ترافیک از این هم بدتر شود؛ چرا که او می‌بایست حداقل به مدت چهارماه، روزی دو بار، مسیر بین زندان و دادگاه را با اسکورت کامل، تردد کند.
سنگینی ترافیک به خودی خود موضوعی آزاردهنده است؛ چه رسد به وقتی که در ساعات اوج رفت و آمد صبحگاهی و عصرگاهی باشد. این وضعیت بغرنج تنها باعث کلافگی شهروندان نشده است؛ بلکه وکلای ال‌چاپو نیز از این وضعیت به شدت ناراضی هستند. چند وقت پیش آنها با نشان‌دادن عکس‌هایی از وضعیت ترافیکی پیش‌آمده، از دادگاه درخواست کردند که مکان برگزاری جلسات را به منهتن یا حتی فیلادلفیا منتقل کند. آنها معتقدند این وضعیت می‌تواند سبب ایجاد نوعی نفرت عمومی نسبت به متهم و مقصر دانستن وی بابت وضع پیش‌آمده و در نهایت پیش‌داوری هیات منصفه در مورد ال‌چاپو شود.
قاضی برایان ام‌.کوگن (Brian M.Cogan) سه‌شنبه گذشته اعلام کرد اگرچه نگرانی‌ها بابت ترافیک به وجود آمده به جاست اما با این وجود او تصمیم گرفته است جلسات دادگاه را در بروکلین برگزار کند. همچنین قول مساعد داد تا تمام تلاشش را به کار گیرد تا وضعیت ترافیک از چیزی که هست بدتر نشود. شایعاتی نیز در این خصوص مطرح است که او از مارشال‌های فدرال بابت حل این معضل درخواست کمک کرده است.
با توجه به این صحبت‌ها، این سوال مطرح می‌شود که برای حل معضل ترافیکی ناشی از انتقال ال‌چاپو از زندان به دادگاه، آیا قرار است کاروان اسکورت او را کوچک‌تر کنند یا نه. به عبارتی دیگر آیا قرار است تدابیر امنیتی، قربانی رضایت عمومی شود؟ آیا قرار است روزانه او را با هلی‌کوپتر جابجا کنند یا قرار است با قایق از عرض رودخانه عبور کند؟ هیچکس نمی‌داند یا اگر هم بداند، چیزی به زبان نمی‌آورد. پلیس فدرال که مسئول جابجایی متهمین از زندان به دادگاه است به هیچ سوالی در این زمینه جواب نداده و نمی‌دهد. اداره حمل و نقل نیویورک نیز تمام سوالات را به پلیس ارجاع می‌دهد و پلیس هم در پاسخ چیزی نمی‌گوید.
گزارشگران در خلال صحبت با یکی از وکلای ال‌چاپو، ویلیام بی.پرپرا (Wiliam B. Purpura)، این گونه استنباط کردند که گویا قرار است طی روزهای برگزاری دادگاه، ال‌چاپو در منزلی نزدیک محل برگزاری جلسات دادگاه اسکان داده شود و مطمئن نیست آیا برای روزهای آخر هفته و تعطیل به منهتن بازگردانده می‌شود یا خیر. آقای پرپرا گفته است که این اقدامات از پیش سنجیده شده است و هم‌اکنون در حال تامین زیرساخت‌های لازم هستند.

تمام این تمهیدات با توجه به فرارهای قبلی ال‌چاپوی ۶۱ ساله توجیه‌پذیر است. یک بار در مخزن لباس‌های کثیف پنهان شد و فرار کرد و بار دیگر از طریق تونلی طولانی که از زیر دوش سلول وی به بیرون از زندان حفر شده بود. زمانی که سال گذشته ال‌چاپو به نیویورک منتقل شد تا به اتهام سازماندهی یک امپراطوری خشونت و جنایت محاکمه شود، پلیس فدرال قول داد که این بار تونلی در کار نخواهد بود. آنها او را در جایی نگهداری کردند که به آن «۱۰‌جنوبی» گفته می‌شود. امن‌ترین بخش از امنیتی‌ترین زندان فدرال در نیویورک. جایی که او روزانه به مدت ۲۳ ساعت داخل سلول نگهداری می‌شود و هیچ حق ملاقاتی ندارد مگر با اعضای تیم حقوقی‌اش. در این حال وکلایش مدعی شده‌اند که نگهداری وی در شرایط این چنینی سبب شده است او توانایی آماده‌شدن برای دادگاه را از دست بدهد.
بدترین اتهامی که سبب شده است تا پلیس چنین تمهیدات سختی را درنظر بگیرد، این است که ال‌چاپو در طول دهه‌ها یکه‌تازی کارتل مواد مخدر سینالوا، شخصا دستور قتل هزاران نفر را صادر کرده است. اخیرا دادستان‌ فدرال شروع به استخراج اسامی و نحوه‌ی قتل‌ هر کدام کرده‌است. برخی از مقتولین از جمله اعضای کارتل لوس زتاس (Los Zetas) به دستور ال‌چاپو هنگام صرف غذا از ناحیه سر مورد هدف قرار گرفته‌اند. برخی دیگر که سال‌ها از قتل‌شان می‌گذرد تنها با عنوان «خبرچین» یا «مامور قانون» شناسایی شده‌اند.
براساس صحبت‌های روز سه‌شنبه قاضی کوگن تازه او تعداد زیادی از اسامی را از لیست خارج کرده است تا امکان رسیدگی هیات منصفه وجود داشته باشد. او اضافه کرد که طی دستوری متعاقبا فهرست کامل اسامی منتشر خواهد شد.
وکیل دیگر ال‌چاپو، ادواردو بالارزو (A. Eduardo Balarezo) به کافی‌نبودن شواهد و جزئیات در تعدادی از قتل‌ها اعتراض کرده است و گفته است با این وضع که دادگاه به وجود آورده است، دفاع از متهم در مقابل اتهام «کشتن تعداد بی‌شماری آدم به خاطر خیانت به کارتل طی سال‌های ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۴» بدون شواهد و مدارک کافی، غیرممکن خواهد بود.
او در توضیح شرایط بسیار سخت دفاع از ال‌چاپو گفته‌است: «ما به اصطلاح با دو دست بسته و یک چشم کور داریم از وی دفاع می‌کنیم».

 

ترجمه و تخلیص: علی صومی
منبع

2 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *