skip to Main Content
تمهیدات ویژه برای حفاظت از جان شاهدان دادگاه ال چاپوزمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه

تمهیدات ویژه برای حفاظت از جان شاهدان دادگاه ال چاپوزمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه

سلطان مواد مخدر پیش از این افرادی را کشته است که قصد داشتند علیه او شهادت دهند و این بارها در مکزیک اتفاق افتاده است، به طوری که بعضی افراد برنامه‌ی حفاظت از شهود را به نقشه‌ی ردیابی آنها یا لیست قتل تعبیر می‌کنند.

همان طور که مقامات برای محاکمه‌ی معروف‌ترین سلطان مواد مخدر؛ خواکین گوزمان لورا یا همان ال چاپو (که قصه‌اش را در اپیزود دوم چنل بی تعریف کردیم)، در ماه آینده آماده می‌شوند، اقدامات فوق‌العاده‌ای برای جلوگیری از کشته‌شدن افراد انجام داده‌اند. وکلای آقای گوزمان می‌گویند این قبیل دستورات سختگیرانه روند یک دفاع قوی را پیچیده‌تر می‌کند.

 

تعدادی از روش‌های حفاظت از شهود و نگرانی‌های مربوط به آنان:

محافظت از اسامی افراد در مدارک دادگاه

از لحظه‌ای که در سال گذشته آقای گوزمان از مکزیک به بروکلین منتقل شد، دادستان‌ها اعلام کردند که او یک خطر جدی برای تعداد بیشماری از هم‌دستان سابق، رقیبان و زیردستان‌اش است که می‌خواهند علیه او شهادت دهند.

دولت آمریکا بارها و بارها از انتشار مشخصات شهود در اسناد عمومی خودداری کرده است. آن‌ها می‌گویند در غیر این صورت، افراد کارتل سینالوئا که آقای گوزمان ۲۰ سال آن را هدایت کرده است به راحتی می‌توانند از این افراد انتقام بگیرند.

به طور مثال، چند ماه پیش دولت مدارکی اساسی ( حدود ۱۰۰ صفحه) از شاهدان در اختیار وکلای آقای گوزمان قرار داد که تقریبا نیمی از این یادداشت‌ها پس از ویرایش سیاه شده بودند. این پرونده تا حدی محرمانه است که وقتی وکلا سه روز بعد خواستار اطلاعات بیشتر در مورد شهود بودند، مدارک و اسناد کاملا مهر و موم شده بودند.

شکایت اصلی وکیل آقای گوزمان، ادواردو بالاریزو، این است که دادگاه قصد دارد تا زمان محاکمه از ارائه مشخصات شهود ممانعت کند. او می‌گوید در این صورت توانایی‌ و امکاناتش برای تحقیق در مورد ادعای شاهدان و دفاع در برابر آن‌ها محدود می‌شود.

 

حفاظت ویژه از شاهدان

برخی شاهدان دولت با در نظر گرفتن خطر بزرگی که زندگی‌شان را تهدید می‌کند، در حال حاضر در زندان و تحت حفاظت به سر می‌برند.

طبق اسناد دادگاه سایرین در مکان‌های نامعلوم نگه‌داری می‌شوند و  دارای هویت‌های جدیدی هستند. براساس قوانین برنامه محافظتی به این افراد گفته‌شده هرگونه ارتباطی را با خانواده و دوستان برای دستیابی به حداکثر امنیت قطع کنند.

دادستان‌ها برای هیئت منصفه این پرونده نیز نگرانی‌هایی داشتند. اوایل امسال، آن‌ها قاضی فدرال را متقاعد کردند تا اجازه دهد اعضای این هیئت به طور ناشناس با دادگاه همکاری کنند.

 

آمادگی برای وقوع هر نوع اتفاقی

به گفته دادستان از آن جا که آقای گوزمان سابقه‌ی قتل شهودی را دارد که قصد داشتند علیه او شهادت دهند، انجام این اقدامات ضروری است.

در اکتبر سال ۲۰۱۶، ویسنته برمودس زاکاریاس، قاضی مکزیکی که در عملیات انتقال آقای گوزمان نقش داشت، در شهر خود برای پیاده‌روی بیرون رفته بود که با شلیک گلوله به سرش کشته شد.

سال ۲۰۰۹، مردی از شیکاگو که علیه آقای گوزمان با مقامات آمریکایی همکاری می‌کرد، در مکزیک دستگیر و به قتل رسید.

در پرونده‌ی بروکلین، آقای گوزمان متهم به دستور قتل هزاران نفر به عنوان رییس کارتل است و این در صدر جرایمی مانند قاچاق ۲۰۰ تن کوکایین به ایالات متحده است.

 

منزوی کردن ال چاپو

با وجود این، وکلای آقای گوزمان، این عقیده که او می‌تواند برای کسی تهدیدآمیز باشد، را رد می‌کنند. زیرا او دو سال گذشته را در زندان فوق امنیتی منهتن، غیرقابل نفوذترین زندان نیویورک به سر برده است.

جایی که او به جز یک ساعت در روز در سلولش محبوس است. او فقط اجازه ملاقات با وکلا و دختر ۷ ساله‌اش را دارد. به علاوه ماهی یک بار با مادر و خواهرش به مدت ۱۵ دقیقه با تلفنی که توسط دولت شنود می‌شود صحبت می‌کند.

 

ماه پیش وکیلش نوشت که او در سلول ملال‌آور خود کاملا از دنیای بیرون جدا شده است.

 

از سوی دیگر بر اساس مدارک دادگاه بروکلین، اف بی آی نمی‌خواهد هیچ سؤالی در مورد اظهارات ترامپ در رابطه با افراد فاسدی که در امور مالی با دولت همکاری می‌کنند و یا مخبرین دولتی، از شاهدان پرسیده شود. در این پرونده از شهادت خبرچین‌ها استفاده می‌شود و نظرات ترامپ در این‌باره می‌تواند برای روند دادرسی زیان‌آور باشد.

وکیل آقای گوزمان، جفری لیکمن، گفته‌است مشکلی برای منحرف‌کردن مسیر دادگاه از صحبت‌های ترامپ ندارد، اما به این معنی نیست که از نشان‌دادن شواهدی در مورد انگیزه‌ی زیاد شهود برای جلب نظر دولت، خودداری می‌کند.

منبع

مترجم زهرا

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *