Skip to main content

ماه نخست شهادت شهود در محاکمه “خواکین گوزمن لوئرا” ملقب به “ال چاپو” آغشته از خون و  پول بود و دو شاهد کلمبیایی که هزاران تن مواد مخدر برای “ال چاپو” تهیه کرده بودند در برابر دادگاه شهادت دادند.

مرد اول “خوان کارلوس رامیرز ابادیا”، رابط اصلی کلمبیایی “ال چاپو”، به هیات منصفه در دادگاه ایالتی فدرال در بروکلین گفت او در طی سال هایی که کارتل مواد مخدر منطقه “نورت ولی” را اداره می کرده است در حداقل ۱۵۰ فقره آدم کشی در کلمبیا و سایر نقاط آمریکای جنوبی دست داشته است.

آقای رامیرز شهادت داد که این حمام خون از اوایل دهه ۹۰ میلادی شروع شده بود، زمانی که او دستور قتل چند نفر از پرسنل پخش مواد مخدر خودش در نیویورک را داد. این حوادث تا زمانی که او در آپارتمان لوکس خود در برزیل در سال ۲۰۰۷ بازداشت شد ادامه داشت.

قربانیان شامل گروه‌های گسترده‌ای از دادستان ها، دزدها، متحدان قبلی، ماموران ارتش کلمبیا و همچنین وکیلی که با دهن لقی در زمان مستی مسایل کاری خود را لو داده بود، می‌شوند. البته در طول جلسات دادگاه جزئیات جنایات پخش نشد.

قاضی “برایان کوگان” به تیم مدافع گفت که برای اثبات خوی خشن آقای “رامیرز” احتیاجی به بیان جزییات قتل‌هایی که او در آن ها دخیل بوده است نیست.

“رامیرز” به هیات منصفه گفت که او یک بار مبلغی بیش از سیصد هزار دلار به گروهی از آدمکش ها پرداخت کرده است. او چنین هزینه هایی را در یکی از چندین دفتر مالی ثبت کرده بود تا بتواند به صورت کلی میزان چنین هزینه‌هایی را زیر نظر داشته باشد. همچنین او گفت در کل مبلغی بیش از ده میلیون دلار به اعضای کنگره کلمبیا پرداخت کرده است تا با تصویب قانونی که موجب تحویل دادن او به ایالت متحده می شد، مخالفت کنند.

روز چهارشنبه یکی از نمایندگان اصلی “رامیرز”، وکیلی کلمبیایی به نام “گرمن روزیرو”٬ وقایعی برای هیات منصفه بیان کرد که احتمالا یکی از غم انگیزترین داستان های دنیای مواد مخدر است. آقای “روزیرو” به یاد آورد که چگونه دهه‌ها پیش وقتی به عنوان یکی از دادستان‌های عمومی کلمبیا کار می کرده برای حمایت در مقابل تهدیدهای جانی مجبور به درخواست حمایت از “رامیرز” شده و از آن پس بقیه‌ی دوره کاری خود را صرف پس‌دادن بدهی خود کرده است.

آقای “روزیرو” به عنوان نماینده ی “رامیرز” در خارج از مکزیک کار می کرده تا مواد مخدر رییس خودش را به “ال‌چاپو” و سایر افراد کارتل سینالوآ بفروشد.

در طی دو روز شهادت، او روند متداول یه معامله را شرح داد.

او ابتدا با یکی از افراد “ال‌چاپو” ارتباط برقرار می کرده تا هماهنگی رفت و آمد او را از یکی از هتل های نزدیک به فرودگاه انجام دهد. از آن‌جا سوار بر هواپیمایی کوچک شده و به سمت کوه‌های “سیارا مادره” که خارج شهر کولیکان در ایالت “سینالوآ”‌ست می‌رفته.

“ال‌چاپو” که در آن زمان به تازگی از زندان فرار کرده بود معمولا در نقطه‌ای دورافتاده از کوه پنهان و منتظر او می‌ماند. “روزیرو” گفت یکی از مخفی‌گاه‌ها اتفاقا در مزرعه‌ای بزرگ که خانه‌ای معمولی و استخر به همراه آلاچیق (پالاپا) داشت، بود. معمولا ملاقات در آلاچیق در حالی که “ال‌چاپو” کلاه کپ بر سر داشت انجام می‌شد و در حین ملاقات “روزیرو” پیشنهادش را ارائه می داده (مثلا ۳ تن مواد توسط قایق‌های تندرو بر روی دریا تحویل شود).

با اینکه “ال‌چاپو” در مسایل شخصی احساساتی بود، در هنگام مواجهه با مسایل کاری با آرامش و منطقی برخورد می‌کرد. “روزیرو” به خاطر دارد که یک بار محموله‌ای بزرگ از کوکائین که راهی سینالوآ بود توسط گارد ساحلی آمریکا مصادره شد. “ال‌چاپو” خودش راهی مخفی‌گاه کینگ‌پین در کوه‌ها شد تا شخصا خبر بد را بدهد. “ما باید ادامه بدهیم، ما باید کار کنیم” این چیزی بود که “ال‌چاپو” به “روزیرو” بعد از این حادثه گفته بود.

 

چهره‌ی جدید

در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی “رامیرز” به برزیل رفت، زبان پرتغالی فرا گرفت و مجموعه‌ای از عمل های مختلف بر روی چهره‌اش انجام داد تا بتواند از دست ماموران دولتی فرار کند. پزشکان استخوان فک و گونه‌های او را تغییر دادند، پیوند مو بر روی سرش انجام دادند. لب‌هایش را تغییر دادند و چشم‌هایش را بازتر کردند.

 

هیات منصفه خواب‌آلود

قاضی کوگان در یکی از جلسات دادگاه به هیات منصفه تذکر داد که توجه بیشتری در حین جلسه به خرج دهند. او گفت “من می دانم که حجم فراوانی از اطلاعات در حال ارائه و بررسی‌ست. با این حال گاهی به هیات منصفه نگاه می‌کنم و با خودم می‌اندیشم آیا همگی به اندازه‌ای که باید تمرکز دارید”. با این حال روز بعد در حین شهادت در مورد خودروها و روش‌های ویژه پنهان‌سازی مواد در آن‌ها دو نفر از اعضای هیات منصفه به خواب رفتند. البته قاضی این بار تذکری به هیات منصفه نداد.

 

واژگان چاپو

در حین جلسات دادگاه یک سری از واژگان مورد استفاده قرار گرفته‌ست که اشاره به عملیات و یا روش‌های کاری قاچاق مواد مخدر توسط کارتل چاپو دارد. به عنوان مثال، باخادور – کلمه‌ایست که از ریشه باخار در زبان لاتین و به معنی افول‌کردن یا پایین‌رفتن هست. اما در این دادگاه با اضافه‌کردن پسوندی کلمه باخادور ساخته شد که به افرادی که پول فروش مواد را برمی‌گردانند اطلاق می‌شود. کلمه‌ی دیگری که در دادگاه شنیده شد کلمه مصادره بود. با اینکه افراد تیم ال‌چاپو از روش‌های خلاقانه‌ای برای جاسازی و قاچاق مواد استفاده می‌کردند، نیروهای گارد ساحلی و سایر ماموران دولتی که محموله‌های مختلفی را در نقاط مختلف ضبط کرده بودند در مورد روش‌های شناسایی و برخی عملیات مهم که منجر به دستگیری‌ها شده بود شهادت دادند.

هیات منصفه بعد از چند هفته استراحت دوباره در آخر ماه برمی‌گردد تا جلسات آتی دادگاه برگزار شود.

ترحمه و تخلیص: مَدی

منبع

دیدگاهتان را بنویسید