Skip to main content

در جریان دادگاه بیستم دسامبر یک متخصص سلاح گرم اسلحه‌هایی که به “ال‌چاپو” و کارتل سینالوا نسبت داده می‌شود را به هیئت منصفه نشان داد.

 

 

 

 

 

پیستول با قطعات الماس که ادعا می‌شود متعلق به ال‌چاپو است

 

تیم “ال‌چاپو” در طی عملیات‌های حمل مواد مخدر از این سلاح‌ها استفاده می‌کردند. در بین سلاح‌ها ای‌کی ۴۷ و آرپی‌جی هم بود.

شاهدین متعددی شهادت دادند که بارها “ال‌چاپو” را در میان خدمه‌ی مجهز به سلاح ای‌کی ۴۷ دیده بودند و حتی او ادعا کرده بوده اسلحه‌ی خودش روکشی از طلا دارد.

 

AK-47 در خانه‌ای مرتبط با ال‌چاپو

 

شاهد اصلی این جلسه‌ی دادگاه آقای “زامبادا” بود. او شهادت داد که “ال‌چاپو” برادر یکی از رهبران کارتل مواد مخدر را به علت این‌که با او دست نداد، کشت. “رادولفو فونتس” برای صلح نزد ال‌چاپو رفت اما کشته شد. “زامبادا” گفت زمانی که “فونتس” قصد خداحافظی داشت “ال‌چاپو” دستش را به طرف او دراز کرد و گفت به امید دیدار اما “فونتس” به او دست نداد و مدتی بعد به همراه همسرش به ضرب گلوله کشته شد.

معاون دادستان آمریکا “آدام فلس” در ابتدای کیفرخواست گفت که “ال‌چاپو” تنها در چهار محموله بیش از یک لاین کوکایین برای هر نفر در آمریکا فرستاده است؛ چیزی بیش از ۳۲۸ میلیون لاین کوکایین.

“زامبادا” به دادگاه گفت که ال‌چاپو در سال ۱۹۹۴ دستور غرق‌کردن یک قایق حاوی ۲۰ تن کوکایین را صادر کرد تا از قانون فرار کند. او همچنین گفت که کارتل سینالوا چطور به مقامات رشوه می‌داده است.

او گفت که قاچاقچیان پنجاه میلیون دلار به وزیر سابق امنیت عمومی مکزیک “گارسیا لونا” رشوه داده بودند و اضافه کرد که او چمدان پر از پول را به آقای “لونا” داده بود. گارسیا لونا این ادعا را رد کرد.

زامبادا همچنین گفت زمانی‌که “گابریل رجینو” شهردار سابق مکزیکوسیتی در شرف وزارت امنیت بود به اون هم رشوه پرداخته شد. آقای “رجینو” که در حال جاضر پروفسور است نیز این ادعا را رد کرد.

وکلای ال‌چاپو ادعا کرده‌اند که موکل آن‌ها به جای شریک خود “ال‌مایو” محاکمه می‌شود. “ال‌مایو” برادر بزرگتر آقای “زامبادا” است. کسی‌که بر طبق ادعاها به دولت مکزیک رشوه داده و هنوز در مکزیک زندگی می‌کند و متواری است. قاضی کوگن به تیم وکلای ال‌چاپو بابت اظهارنظر بدون مدرک اخطار داد.

آقای “ورگیز” وکیل جنایی و دادستان سابق در مصاحبه با “سی‌بی‌اس” گفت: “با توجه به صحبت‌های مطرح شده و شهادت برعلیه مقامات امنیتی مکزیک مبنی بر دریافت رشوه اگر وکلا بتوانند ادله‌ی محکمی بسازند شانسی برای در رفتن ال‌چاپو از این موضوع وجود دارد.”

 

اشک در چشمان “ال‌چاپو” بعد از دیدن همسر و دخترانش

زمانی که “ال‌چاپو” همسرش “ایما کورونل” و دختران دوقلویش را در جریان این دادگاه دید اشک ریخت. دختران هفت ساله‌ش برای او دست تکان دادند و ال‌چاپوی ۶۱ ساله برای آن‌ها بوسه فرستاد.

“ادورادو بالاریزو” یکی از وکلای ال‌چاپو به دیلی نیوز گفت که او دقیقن گریه کرد. حتی دو نفر از خبرنگاران پیشنهاد دادند که جای خود را عوض کنند تا ال‌چاپو به طور واضح‌تری بتواند دختران خود را ببیند.

گفته‌شده که همسر ال‌چاپو اجازه داده که دخترها در تمام طول دادگاه از سر و کول او بالا بروند تا بتوانند پدر خود را بهتر ببینند. این اولین ملاقات آن‌ها بعد از چهارماه بوده است.

“وینو ورگیز” وکیل گفته‌است این صحنه به احتمال بسیار زیاد بر هیئت منصفه تأثیر خواهد گذاشت.

 

ایما کورونل ۲۹ ساله (سمت راست) و دختران ۷ ساله‌ش (ژوئن ۲۰۱۸)

 

“ورگیز” به سی‌بی‌اس‌ان گفت: “یکی از مواردی که ما به عنوان وکلای مجرمین علاقه به انجام آن داریم این است که وجه‌ی انسانی موکلان خود را نشان دهیم. چرا که بر طبق خبرهای دولتی آن‌ها به‌عنوان بدترین انسان‌های زمین شناخته می‌شوند.”

نکته‌ی دیگری که در حین دادگاه به چشم آمد این بود که ظاهرن ال‌چاپو فردی مودب بوده و این موضوع در مکالمات تلفنی ضبط شده‌ی او مشهود است.

” ال‌چاپو” در دادگاه ۱۷ مورد از اتهامات مطرح شده شامل قاچاق مواد مخدر، پول‌شویی و توطئه‌ی قتل را رد کرد.  

دو تن از وکلای ال‌چاپو زین پس نمی‌توانند در دادگاه از موبایل خود استفاده کنند، چرا که ادعا می‌شود آن‌ها یکی از موبایل‌ها را در اختیار همسر ال‌چاپو قرار دادند که در جریان دادگاه از آن استفاده کند.

“مایکل لمبرت” و “مارین کولن” این ادعا را رد کرده‌اند اما “برایان کوگن” قاضی دادگاه بابت عدم صداقت به آن‌ها اخطار داد.

“ورگیز” ادامه داد: “من قاضی کوگن را به خوبی می‌شناسم و قبل از این مورد دو پرونده‌ی دیگر هم با این قاضی داشته‌ام. او قاضی رک و سرسختی است و با همه همین‌طور است.”

دادگاه بعدی سوم ژانویه برگزار خواهد شد.

 

ترجمه و تخلیص: مدی

منابع:

BBC

NYPOST

CBS

Dailymail

 

 

دیدگاهتان را بنویسید