Skip to main content

آخرین مایل‌های مسابقه‌ی طولانی دو ماهه، سرانجام در روز چهارشنبه پنجم دی ماه ۹۷ به پایان رسید. سفری تنها در روزهای طولانی و شب‌های کوتاه جنوبگان با استقامتی حیرت‌انگیز.

نام کولین اُبردی به عنوان یکی از بهترین قطب‌نوردان تاریخ ثبت خواهد شد.

قاره پیمایی اُ بردی به اندازه‌ی کافی یک شاهکار محسوب می‌شود، ولی او برای تکمیل این سفر، ۷۷.۵ مایل آخر را تنها در یک مرحله پیمود، این درحالی بود که او در پنجاه و سومین روز از این سفر طاقت‌فرسا قرار داشت.

آمریکایی ۳۳ ساله، ۷۷.۵ مایل پایانی از مسیر ۹۲۱ مایلی را تنها در یک مرحله و در ۳۲ ساعت، بدون خوابیدن پیمود، تا اولین انسان تاریخ باشد که موفق به گذر از عرض قاره‌ی جنوبگان شده است، به تنهایی، بدون کمک و با پای پیاده.

اُ بردی در یک مصاحبه‌ی تلفنی در مورد این پیمایش ۳۲ ساعته گفت:

“گویی چیزی بر من غلبه کرده بود، من در ۳۲ ساعت آخر قفل شده بودم، انگار که در اعماق اقیانوس هستم، حتی موسیقی گوش نمی‌کردم، فقط یک فکر، می‌روم تا برسم، عمیقن تحت تاثیر بودم، واقعن زیبا بود، و پایانی فوق‌العاده برای این پروژه”

در طول این مسابقه‌ی دو ماهه، اُبردی فقط یک نیم روز را استراحت کرد، آن هم زمانی که به دلیل از دست دادن یکی از پوسته‌های چوب اسکی خود، مجبور شد زودتر کمپ بزند.

حالا اُبردی به جمع بزرگان تاریخ قطب پیوسته است، افرادی همچون رولد آموندسن نروژی و رقیب او رابرت فالکون اسکات انگلیسی که برای رسیدن به مرکز قطب تلاش کردند و راگ اوسلند که در سال ۱۹۹۶ عرض جنوبگان را با کایت پیمود.

تا قبل از اُبردی حداقل دو نفر دیگر تلاش کرده بودند که همین مسیر را طی کنند؛ یکی هنری ورزلی انگلیسی در سال ۲۰۱۶ که پس از پیمودن حدود ۹۰۰ مایل، در به پایان رساندن مسیر ناموفق بود، همان که داستان سفرش را در اپیزود ۳۷ چنل بی؛ جنوبگان تعریف کردیم. در سال ۲۰۱۷ هم یک انگلیسی دیگر به نام بن ساندرز در این راه شکست خورد و سرانجام کالین اُبردی موفق شد در پنجاه و چهارمین روز از سفرش این کار را تمام کند.

جالب اینکه هم‌زمان دوست صمیمی هنری ورزلی، لویز راد هم در تلاش برای عبور از جنوبگان است و در زمانی که اُبردی موفق به انجام این کار شد به فاصله‌ی چند روز از اُبردی برای به پایان رساندن مسیر است.

 

در واقع لویز راد و اُبردی در حال مسابقه با یکدیگر بودند، هر دو نفر در شب هالووین از پانت آرنا در شیلی حرکت کردند و سپس حرکت خود را در سوم نوامبر از کمپ شرکت ALE شروع کردند.

در هفته اول مسابقه لویز راد پیشرو بود ولی به تدریج اُبردی از او پیشی گرفت و تا کریسمس با فاصله‌ای یک تا دو روزه از راد جلوتر ماند.

اما حرکت پایانی اُبردی بعد از کریسمس شروع شد، زمانی که می‌دانست فاصله‌ی مطمئنی با راد دارد و از ابتدای سفر به صورت منظم در هر روز ۲۰ مایل را طی کرده است و اگر همینطور ادامه دهد ۳ الی ۴ روز تا رسیدن به مقصد فاصله دارد.

به گفته خودش، صبح کریسمس همین که در ارتفاع ۸۰۰۰ پایی از خواب بیدار شدم، احساس کردم زمان من فرا رسیده است.

در روز پایانی بر خلاف روالش که پس از ۱۲ ساعت حرکت، حدود ۸ شب متوقف می‌شد و تا روز بعد استراحت می‌کرد، ۴۰ مایل را بی‌وقفه پیمود و حرکت خود را تا ساعت ۱۱ شب ادامه داد، ۹۰ دقیقه استراحت کرد و دوباره حرکت خود را شروع کرد و ۳۵.۵ مایل باقی مانده را هم یک‌نفس پیمود و به عنوان اولین انسان تاریخ موفق شد به‌صورت تک نفره و با پای پیاده عرض قاره جنوبگان را طی کند.

 

ترجمه: مهران مرندی

منبع

 

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید