skip to Main Content
دوست صمیمی هنری ورزلی هم موفق به عبور از جنوبگان شدزمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

دوست صمیمی هنری ورزلی هم موفق به عبور از جنوبگان شدزمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

دو روز پس از کولین اُبردی، لوئیز راد نیز موفق به عبور از جنوبگان شد.

لوئیز راد در روز جمعه هفتم دی ماه به دومین انسانی تبدیل شد که تا کنون موفق به عبور از عرض جنوبگان به صورت تنها و بدون کمک شده‌است، درست دو روز بعد از کولین اُبردی ماجراجوی اهل پورت‌لند اورگان.

اُبردی، ماجراجوی ۳۳ ساله و لوئیز راد، کاپیتان ۴۹ ساله ارتش بریتانیا حرکت خود را در سوم نوامبر شروع کرده بودند.

راد سفر خود را در روز پنجاه و ششم در ساعت ۰۲:۲۱ بعد از ظهر به پایان رساند، کمی بیش از ۴۸ ساعت پس از کولین اُبردی.

“حس خیلی خوبیه وقتی به خط پایان میرسی و اسمت در کتاب تاریخ قطب ثبت می‌شه” این جمله‌ای بود که راد جمعه‌شب به وسیله‌ی تلفن ماهواره‌ای خود گفت و ادامه داد “ولی چیزی که مهم است، خود سفر است”

بر‌اساس اعلام اسپانسر لوئیز راد “کمپانی پوشاک شکلتون” مسیر پیموده شده توسط راد در مجموع ۹۲۵ مایل بود، و درست مثل اُبردی، راد هم مسیر خود را به‌تنهایی و بدون هیچ کمکی پیمود.

به گفته راد در روز جمعه هوا تا حدی گرم‌تر شده بود و او شروع به کم‌کردن لباس‌هایش کرده بود، با این وجود دید افقی بسیار کم شده بود.

راد در مورد شرایط آن روز گفت “منظره سفید نبود، فقط یک نور یکنواخت وجود داشت، آسمان دیده می‌شد ولی هیچ نوری که مشخصا از سمت آسمان بتابد وجود نداشت و این باعث می‌شد زمینی که روی آن بودم به خوبی مشخص نباشد، که این شرایط خطرناکی را در آن سطح سفت و یخ‌زده که روی آن اسکی می‌کردم ایجاد کرده بود”. به گفته‌ی راد، در این مرحله او چندین بار زمین خورد، ولی در نهایت موفق شد خود را به پایان این مسیر سخت برساند.

راد، خبر موفقیت اُبردی را تقریبا بلافاصله از طریق یک پیام از سمت مدیر برنامه‌های اُبردی (وندی سارل) دریافت کرده بود.

با وجود اینکه راد در این رقابت پیروز نشد، ولی او تنها کسی است که تاکنون دو بار عرض جنوبگان را عبور کرده است، سال گذشته او  به عنوان فرمانده‌ی تیمی که ارتش بریتانیا تشکیل داده بود موفق به انجام این کار شده بود.

ضمن اینکه با احتساب این دو سفر او تا کنون بیش از ۳۰۰۰ مایل را در جنوبگان به صورت پیاده پیموده است.

راد که دوست صمیمی هنری ورزلی بود، مانند سفری که سال گذشته انجام داد، پرچمی با نام هنری ورزلی با خود حمل می‌کرد. داستان سفر هنری ورزلی در عبور از جنوبگان را در اپیزود ۳۷ چنل بی؛ جنوبگان تعریف کردیم.

وقتی راد به خط پایان رسید، چادر اُبردی خالی بود که باعث شد راد کمی نگرانش شود، ولی خیلی زود متوجه شد که کولین در حال اسکی‌کردن در آن اطراف است و وقتی راد چادرش را بر پا کرد به دیدنش آمد.

راد درباره‌ی این ملاقات گفت “فوق‌العاده بود که به عنوان اولین نفر شخصا این موفقیت را به کولین تبریک بگویم!” اُبردی هم در این مورد گفته “حس غیر قابل توصیفی بود وقتی بعد از دو ماه تنها‌بودن و فقط راه‌رفتن، با یک انسان از نزدیک صحبت می‌کردم”

راد و اُبردی زمانی را که منتظر هواپیمای بازگشتشان بودند با غذاهایی که اُبردی در آن محل پیدا کرده بود جشن گرفتند.

این غذاها در محفظه‌ای بود که اُبردی وقتی به آنجا رسیده بود پیدا کرد و شامل قهوه، شکلات، پنیر و همبرگر بود.

در واقع این بسته‌ی غذایی را سال گذشته شرکت ALE در آن محل دفن کرده بود، آن هم نه برای این دو نفر بلکه برای “بن سندرز” که سال گذشته قصد عبور تنها از جنوبگان را داشت ولی موفق نشد.

اُبردی در پست اینستاگرام خود به نقل از راد گفته “این مثل یک معجزه‌ست که ما هر دو در یک سال این رکورد را شکستیم بعد از آن همه انسان که در طول سال‌ها موفق نشدند این کار را تمام کنند”

هر دوی این افراد در روز جمعه با هواپیمای شرکت ALE به ایستگاه مرکزی قطب جنوب بازگردانده شدند.

 

ترجمه: مهران مرندی

منبع

4 نظر
  1. تو و تیمت عاااااااااالی هستی علی بندری 👍👍👍🙏🙏🙏
    اپیزود ۳۷ رو در نیمه شب ۱۸ بهمن ماه ۹۸ در اتوبان تهران قم و با وجود خواب آلودگی شدید و صدای نامطلوب پخش‌ پراید مدل ۸۹ پدر که این شب ها بر تخت بیمارستان کم هوشیار است گوش کردم و درست در ساعت ۴:۵۵ بامداد جمعه با حجم عظیمی از بغض گریه کردم.
    از این که هستی و به درستی و کاملی روایت می کنی بسیار سپاسگزارم 🙏🙏🙏❤️❤️❤️

  2. سلام و احترام فراوان
    بدون شک اپیزود انگیزشی جنوبگان یکی از زیباترین اپیزودهای چنل بی است.بدون اغراق بیش از ده بار گوشش کردم.هر بار زیباتر از بار قبل بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *