Skip to main content

۱۸طبق آنچه از سوی وکلای جوهر سارنایف، بمب‌گذار ماراتن بوستون، به دادگاه تجدید نظر فدرال اعلام شده است، اعلام جرم و محکومیت اعدام او باید لغو شود. آن‌ها معتقدند سارنایف نمی‌تواند در همان شهری که آن بمب دست‌ساز منفجر شده است از یک محاکمه عادلانه برخوردار باشد. ماجرای بمب‌گذاری بوستون را در اپیزود ۴ چنل‌بی شنیده‌ایم.

تیم حقوقی سارنایف در یک پرونده ۵۰۰ صفحه ای چند مسئله‌ی دیگر را هم در مورد دادگاه سال ۲۰۱۵ شرح داده‌اند. طی آن محاکمه متهم همان ابتدا اعتراف کرده بود او و برادرش این حمله ترتیب داده‌اند. همچنین آن‌ها به مواردی در رابطه با هیئت منصفه اشاره می‌کنند، مانند شهادت قطعی و مسلم قربانیان نجات‌یافته و ناتوانی وکیل مدافع مقابل هیئت منصفه در بیان ارتباط میان برادر سارنایف و پرونده‌ی حل نشده‌ی یک قتل سه گانه در سال ۲۰۱۱.

وکلای او معتقدند “اولین خطای اساسی” قضاوت دادگاه، رد کردن تقاضای مکرر وکیل مدافع برای انتقال پرونده از شهری است که “در اثر بمب‌گذاری آسیب دیده، در مدت‌زمان تعقیب مجرمان مانند پناهگاه برای شهروندان عمل کرده و طی جنبش قدرتمند بوستون متحد شده و از تبلیغات تبعیض‌آمیز اشباع شده بود.”

آنها تاکید کرده‌اند “این پرونده نباید در بوستون بررسی شود”.

سارنایف تنها دو سال بعد از انفجار بمب نزدیکی خط پایان ماراتن بوستون در تاریخ ۱۵ آوریل ۲۰۱۳ که سه کشته و ۲۶۰ زخمی بر جای گذاشت، به اعدام محکوم شد. او به ۳۰ مورد اتهام علیه خود محکوم شد، از جمله توطئه و استفاده از سلاح کشتار جمعی.

سارنایف به هم‌دستی خود در این حمله اقرار کرد – گفته بود “اگر هیچ شک و شبهه‌ای در این مورد نیست، اجازه دهید از این به بعد هم نباشد”- و از قربانیان و عزیزان آن‌ها عذرخواهی کرد. وکیل مدافع سعی کرد از او تصویر یک نوجوان تحت تاثیر ارائه دهد که توسط برادرش برای شرکت در این حمله‌ی مرگبار تحریک شده است.

سارنایف که الان ۲۵ ساله است در زندان فوق امنیتی فلورانس کلورادو به سر می‌برد. برادر ۲۶ سال‌اش، تیمورلنگ سارنایف، چند روز بعد از بمب‌گذاری طی یک درگیری مسلحانه با پلیس کشته شد.

وکلای او بارها با این استدلال که فشار رسانه و تعداد افراد آسیب‌دیده و درگیر با بمب‌گذاری روند دادرسی را خدشه‌دار می‌کند، برای انتقال پرونده تلاش کرده‌اند. اما قاضی جورج اوتول با بیان اینکه در این شهر نیز امکان تشکیل یک هیئت منصفه عادل و بی‌غرض فراهم است، این تقاضا را رد کرد.

هیئت داوران نیز با اشاره به روند بررسی سایر پرونده‌های مهم تروریستی مانند بمب‌گذاری مرکز تجارت جهانی ۱۹۹۳ در همان شهرها، این رای را تایید کردند.

در کنار ده‌ها مورد دیگر، وکلای سارنایف درخواست اخراج دو نفر از اعضای هیئت منصفه را به دلیل اظهارات خلاف واقع آن‌ها در رابطه با بحث و گفتگوهایشان در فضای مجازی پیش از محاکمه، به دادگاه ارائه کردند.

یکی از اعضا در توییتی نوشته بود با خانواده‌اش گیر افتاده‌اند و همین‌طور بازنشر توییت دیگری که سارانایف را “یه تیکه آشغال” خطاب کرده بود؛ در حالی که به دادگاه گفته‌بود هیچ اظهار نظری در این مورد نکرده است.

به علاوه، وکلای او امتناع قاضی پرونده از دادن مجوز به وکیل مدافع برای ارائه‌ی شواهد به هیئت منصفه در مورد ارتباط تیمورلنگ با قتل‌های حومه‌ی بوستون در سال ۲۰۱۱ را به چالش کشیدند. آن‌ها قصد داشتند از این طریق تاکید کنند تیمورلنگ طراح این حمله بوده و برادر خود را مجبور به همکاری کرده است.

دادستان گفته‌است، دوست تیمورلنگ، ابراهیم تاداشف، نیز به همدستی با او در کشتن آن سه نفر اقرار کرده بود.

در نامه‌ی وکلا نوشته شده “این مدرک که تیمورلنگ یک قاتل بی عاطفه است و می‌تواند دوستش را به همکاری در جنایت‌های خود متقاعد کند، به خوبی استدلال اصلی وکیل مدافع را تقویت می‌کند: تیمورلنگ ۲۶ ساله، قهرمان مسابقات بوکس رده سنگین وزن، مرد بی‌رحمی است که بمب‌گذاری را برنامه‌ریزی و هدایت کرده است و جوهر، برادر ۱۹ ساله‌اش، بدون هیچ گونه سوء پیشینه‌ تنها تحت تاثیر او بوده‌است”.

تیمورلنگ، هیچ‌گاه برای آن قتل‌هایی که دادستان می‌گوید همچنان تحقیقات در موردشان ادامه دارد، محکوم نشد.

 

مترجم: زهرا مدرس

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید