skip to Main Content
دیوار مرزی آمریکا- مکزیک، راهگشا یا بی‌فایدهزمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

دیوار مرزی آمریکا- مکزیک، راهگشا یا بی‌فایدهزمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

“دونالد ترامپ” رییس جمهور آمریکا می‌گوید که دیوار مرزی راهگشای توقف قاچاق مواد مخدر است اما قاچاقچی‌های “ال چاپو” معتقدند که این کار بی‌فایده است.

طبق شهادت اعضای سابق کارتل مواد مخدر در دادگاه ال چاپو، بیشترین میزان قاچاق مواد مخدر به خاک آمریکا از طریق قایق‌های ماهی‌گیری، قطارها، کامیون‌های باری بزرگ و ماشین‌های معمولی و از طریق گذرگاه‌های قانونی انجام می‌شود.

برخی از شهود در دادگاه “ال چاپو” راجع به قاچاق مواد از طریق تونل زیرزمینی به آمریکا شهادت داده‌اند اما هیچ‌کس راجع به عبور مواد از قسمت‌های مرزی مکزیک و آمریکا که دیوار ندارد شهادتی نداده است.

این شهادت‌ها در زمانی ایراد شد که رییس جمهور آمریکا دونالد ترامپ فشارها را برای ساخت دیوار در مرز دو کشور به منظور توقف قاچاق مواد مخدر زیاد کرده است.

“ترامپ” در توییت خود در تاریخ ۱۲ ژانویه گفت که بدون دیوار یا مانع فلزی در مرز دو کشور، آمریکا امن نخواهد بود.

شهادت‌های ایراد شده در دادگاه شاهد دیگری است بر این که مانع فیزیکی، فنس، نرده‌کشی یا دیوار بتونی احتمالن قاچاق مواد مخدر را متوقف نخواهد کرد.

“کریستوفر ویلسون” معاون  Mexico Institute (موسسه‌ای که به‌دنبال بهبود ارتباط و همکاری مکزیک و آمریکاست) گفت: “بهترین و بزرگترین شواهد نشان می‌دهند که بیشترین میزان قاچاق مواد از طریق ماشین و گذرگاه‌های قانونی است. اگر ما می‌خواهیم سرمایه‌گذاری هوشمندانه‌ای در جهت کاهش قاچاق مواد مخدر از مکزیک داشته باشیم راه حلش در مرزهای قانونی ورودی به آمریکاست نه دیوارکشی.”

بنا به گفته‌ی “کتی والدمن” سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا، گشت مرزی این کشور نزدیک به ۴۸۰ هزار پوند (۲۸۰ هزار کیلوگرم) مواد مخدر را در سال مالی ۲۰۱۸ مابین گذرگاه‌های قانونی آمریکا و مکزیک ضبط کرده است. اما این سازمان اطلاعاتی را در مورد میزان موادی که منحصرن از مرزهای قانونی وارد شده‌اند ارائه نداد.

به نظر می‌رسد که شهادت شهود با یافته‌های دولت هم‌خوانی دارد. برطبق گزارشات “اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا” یکی از روش‌های اولیه‌ی قاچاق استفاده از وسایل نقلیه شخصی و کامیون‌های باری است. آن‌ها کالای قاچاق را لابه لای کالاهای قانونی قرار داده و از طریق گذرگاه‌های جنوب غربی وارد آمریکا می‌کنند.

“مری برندنبرگر” سخنگوی آژانس مبارزه با مواد مخدر گفت که در حال حاضر به علت تعطیلی بخشی از دولت، وی قادر به ارائه‌ی جزییات بیشتر در این‌باره نیست.

در گذشته از تونل‌های زیرزمینی هم استفاده می‌شده است. برطبق شهادت “زامبادا گارسیا” در دادگاه ال چاپو، در اواخر ۱۹۸۰ و اوایل ۱۹۹۰ نود و پنج درصد مواد مخدر از طریق تونل‌های زیرزمینی وارد آمریکا می‌شد.

تا به امروز ۲۰۰ تونل زیرزمینی مابین دو کشور کشف شده است. بزرگترین این تونل‌ها به مسافت نیم مایل مابین “سن‌دیه‌گو” و “تیخوانا” مجهز به سیستم تهویه، ریل و برق بود که در سال ۲۰۱۶ کشف شد.

“کریستوفر ویلسون” معاون  Mexico Institute معتقد است: “اگر شما می‌توانید در زیر چیزی تونل بزنید، دیوار شما را متوقف نخواهد کرد.”

 

ترجمه و تخلیص: مدی

منابع:

CNN

The Washington Post

 

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *