Skip to main content

وکیل پرونده‌های یونابامبر و بمب‌گذاری ماراتن بوستون و دیگر عاملین بدنام کشتارهای جمعی، برای دفاع از متهم تیراندازی کنیسه درخت زندگی انتخاب شد.
جودی کلارک، از سوی قاضی دونتا و. آمبروز به عنوان وکیل رابرت باورس منصوب شد. در مورد خانم کلارک و پرونده‌های مشهورش در اپیزود چهارم چنل‌بی شنیده‌ایم.

به گفته‌ی مقامات، آقای باورس ۴۶ ساله، صبح روز ۲۷ اکتبر ۲۰۱۸ وارد کنیسه‌ی درخت زندگی (Tree of Life) در اسکوییرل هیل می‌شود، یازده نفر از عبادت‌کنندگان را به قتل می‌رساند و ۶ نفر را زخمی می‌کند، از جمله چهار افسر پلیس پیتسبورگ.
آقای باورس توسط هیئت منصفه دادگاه فدرال به ۴۴ فقره جرم، از جمله ممانعت از آزادی انجام اعمال و باورهای دینی و استفاده از سلاح گرم حین ارتکاب به جرم خشونت بار و قتل متهم شد. می‌توان گفت این تیراندازی وحشتناک‌ترین حمله‌ی ضد یهود در تاریخ آمریکاست.
آقای باورس پس از آنکه در مراحل اولیه‌ی رسیدگی پرونده همراه وکلای تسخیری در دادگاه حاضر شد، طبق اسناد دادگاه برای داشتن حداقل یک وکیل خبره و کارآزموده در پرونده‌های مشابه محق دانسته شد.دفتر وکلای ایالات متحده در ناحیه‌ی غربی پنسیلوانیا اعلام کرد به دنبال گرفتن حکم اعدام برای آقای باورس است. همچنین در ماه دسامبر برای بازبینی پرونده و احتمال تعیین مجازات اعدام از سوی وزارت دادگستری، مهلت بیشتری درخواست کرد. قاضی آمبروز ۱۸ آوریل را به عنوان آخرین مهلت برای جمع‌آوری شواهد و ارائه به دادگاه تعیین کرد.

دفتر وکلای ایالات متحده پس از تکمیل اطلاعات و مدارک، پرونده را به کمیته‌ی بازبینی وزارت دادگستری ارائه می‌کنند تا حکم نهایی آقای باورس اعلام شود. وکیل مدافع نیز فرصت پاسخگویی به اتهامات را خواهد داشت. روند بازبینی پرونده و تصمیم‌گیری دادستان کل حداقل ۹۰ روز پس از ارائه‌ی شواهد و مدارک زمان می‌برد.
همه‌ی اسناد داخل این پرونده مهر و موم خواهند شد.

خانم کلارک بارها به عنوان وکیل مدافع پرونده‌های مهم و مشهور مجازات اعدام در ۲۵ سال اخیر در دادگاه حاضر شده است.
اگرچه بمب‌گذار ماراتن بوستون، جوهر سارنایف به اعدام محکوم شد – که آن هم در روند تجدید نظر به سر می‌برد- موکلین خانم کلارک سابقه‌ی خروج از صف اعدام را دارند.

 

رابرت باورس قاتل کنیسه‌ی درخت زندگی

 

تد کازینسکی، مجرم شناخته شد و در عوض مجازات اعدام به حبس ابد محکوم شد.او همچنین از بیوفورد فورو دفاع کرده بود؛ کسی که سال ۱۹۹۹ با اقدام به تیراندازی در مرکز اجتماع یهودیان در لس آنجلس یک نفر را کشت و ۵ نفر دیگر را زخمی کرد. فورو نیز پس از اقرار به جرم، حکم حبس ابد دریافت کرد.
سایر موکلین خانم کلارک که از مجازات اعدام نجات یافته‌اند: اریک رودولف، بمب‌گذار المپیک ۱۹۹۶، کلینیک سقط جنین و کلاب شبانه همجنس‌گرایان که دو نفر را کشته و بیش از ۱۰۰ نفر را مجروح کرد؛ جرد لونر، سال ۲۰۱۱ در توسان آریزونا ۶ نفر را به قتل رساند و ۱۴ نفر دیگر را زخمی کرد، از جمله گابریل گیفوردز عضو مجلس نمایندگان آمریکا؛ و سوزان اسمیت، مادری که سال ۱۹۹۴ دو پسر کوچک خود را در کارولینای شمالی غرق کرد.

خانم کلارک بین سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۹ در مرکز مشاوره حقوقی فدرال و برنامه‌های آن مرتبط با مجازات اعدام فعالیت کرده است. این مرکز بخشی از برنامه‌ی ارائه‌ی خدمات حقوقی است که از سوی دفتر اجرایی دادگاه‌های ایالات متحده برای همکاری در امور و مسایل مرتبط با عملکرد دفاع از متهم در پرونده‌های مهم فدرال، تدوین شده است.

 

مترجم: زهرا مدرس

منبع۱

منبع۲

 

۶ دیدگاه

 • امراله مهماندوست گفت:

  اینجانب تاکنون فقط نام شرخر را شنیده بودم اما بعد از تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۰۱ یکی از بی رحم ترین آنان نصیبم شده است دلم می خواهد برای مقابله با این شرخر بی رحم که با انجام دادن اعمالی و انجام ندادن اعمالی قصد زدن ضربه بزرگ مالی به اینجانب را دارد بهترین وکیل رسمی دادگستری را برای مقابله با آن شرخر در تاریخ ۱۳۹۸/۰۲/۲۹ ساعت ۰۹:۳۰ به شعبه ۱۷ دادگاه عمومی حقوقی شهرستان شیراز معرفی نمایم اما چه کنم که از لحاظ مالی فقیرم تلفن همراه ۰۹۱۷۱۲۰۶۶۴۰

 • امراله مهماندوست گفت:

  ۱- مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از۹۵% از آبی است که دربارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود آرزوی اینجانب از کودکی این بوده است تا جلو مقدار … متر مکعب آبی را که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه دربخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود را در محلی به نام تنگه بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را با احداث بندی (سدی) خاکی بگیرم اینجانب از اینکه مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود سهم خلیجی می شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نام جعلی عربی تبدیل کنند ناراضی هستم اینجانب حتی راضی نیستم تا سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود سهم خلیجی شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نام جعلی عربی تبدیل کنند اینجانب در نظر دارم با تغییر مسیر سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود را سهم دریاچه فصلی در شهر خنج شهرستان خنج استان فارس نمایم. بعد از آن روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را می توان به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.
  ۲- آرزوی اینجانب از تاریخ ۱۳۷۰/۱۲/۲۲ تا تاریخ ۱۳۷۶/۰۷/۳۰ که کارمند اداره آب و فاضلاب شهری بخش خنج شهرستان لارستان شرکت آب و فاضلاب شهری استان فارس بوده ام یا از تاریخ ۱۳۷۶/۰۸/۰۱ تا تاریخ ۱۳۸۸/۱۲/۱۲ که کارمند شرکت آب و فاضلاب شهری کلان شهر شیراز بوده ام یا از تاریخ ۱۳۸۸/۱۲/۱۳ تا هم اکنون که کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهر صدرا شرکت آب و قاضلاب شهری کلان شهر شیراز هستم یا درآینده که دوست دارم تا کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهرستان خنج شرکت آب و فاضلاب شهری استان فارس باشم آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب شهری برای شهرهای خنج و فیشور(شهرهای واقع دراطراف دریاچه فصلی کفه خنج) بوده است آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب روستایی برای روستاهای واقع دراطراف دریاچه فصلی کفه خنج بوده است چون با آب مناسبی که از تصفیه فاضلاب شهرها و روستاهای اطراف دریاچه فصلی کفه خنج به دست می آید می شود کمربند سبزی را به طول ۱۸ کیلومتر و عرض ۸ کیلومتری دراطراف مساحت ۱۳۰ کیلومتری اطراف دریاچه فصلی کفه خنج احداث کرد و شهر خنج را به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.
  امام علی (ع) می فرمایند : کسی که آب و خاک یعنی نیروی طبیعی دارد و نیروی انسانی خود را برای بهره برداری به کار نمی بندد و با فقر و گدایی می گذراند نفرین و لعنت بر او باد.

 • امراله مهماندوست گفت:

  دو نوع زمین خوار در کشور ایران وجود دارد ۱- یکی شخص یا اشخاصی که نتواند یا نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به کارکنان (الف – اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان … ب – اداره اجازه برداشت آب از زیر زمین در شهرستان … پ – اداره واگذاری زمین برای توسعه کشاورزی در شهرستان … ت – اداره ثبت اسناد املاک در شهرستان … بپردازد یا بپردازند ۲- یکی شخص یا اشخاصی که نتواند یا نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به الف – اداره شهرسازی شهرستان … ب – اداره روستا سازی شهرستان … پ – اداره ثبت اسناد املاک شهرستان …بپردازد یا بپردازند این شخص یا اشخاص از طرف مراجع مربوطه به عنوان زمین خوار به اداره دادگستری شهرستان … معرفی می شوند تا درس عبرتی شوند برای ملت بزرگ ایران

 • امراله مهماندوست گفت:

  چرا قرارگاه پلیس راه شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان که در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟
  چرا قرارگاه امداد رسانی هوایی (اورژانس هوایی) شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش+ اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم که هر دو در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته اند مستقر شده باشند؟
  چرا اداره کل راه و شهرسازی شهرستان های جنوبی استان فارس (لارستان + گراش + اوز + لامرد + مهر + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان که در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟
  چرا …
  چرا …
  چرا …
  چرا …
  این که شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم محل استقرار ادارات کل خدمات رسانی به شهرستان های جنوبی استان فارس ( قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) می باشند اشتباه بزرگ غیر قابل جبرانی است چون از هر طرف که فاصله زمینی و هوایی بین شهر خنج مرکز شهرستان خنج تا شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم از مسیر راه جدید دیگ اشکن) + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند +خنج) را که محاسبه کنید از حدود ۳۹ کیلومتر تا ۴۹ کیلومتر می شود اما شهر لار مرکز شهرستان لارستان و شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم در گوشه ای از جنوب استان فارس با فاصله ای بیش از دویست کیلومتری شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) قرار گرفته اند. متاسفانه کسانی بر شهرستان های جنوبی استان فارس و استان فارس و کشور ایران حکومت می کنند که آسایش مردم عادی (اکثریت مردم) شهرستان های جنوبی استان فارس برایشان مهم نیست اگر بود به جای شهرهای لار مرکز شهرستان لارستان شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم بایستی شهرخنج مرکز شهرستان خنج به عنوان محل استقرار ادارات کل برای خدمات رسانی به مردم شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) قرار می گرفت.

 • امراله مهماندوست گفت:

  آخرین تصمیم قوه مقننه برای استانی شدن انتخابات برای نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی ایران اشتباه محض است چون با این طرح فقط مردم مراکز استانها درمجلس شورای اسلامی ایران نماینده خواهند داشت و مردم بقیه شهرستان های غیر از مردم ساکن در مراکز استان ها در کشور نماینده درمجلس شورای اسلامی ایران نخواهند داشت البته تاکنون نیز فقط مردم شهرستان لار در مجلس شورای اسلامی ایران نماینده داشته اند و مردم شهرستان های خنج و اوز و گراش فاقد نماینده ای درمجلس شورای اسلامی بوده اند کار صحیح این است که بدون توجه به جمعیت و مذهب و دین اکثریت مردم ساکن در هر شهرستان به مردم هر شهرستان یک نماینده درمجلس شورای اسلامی ایران اختصاص دهند تا مردم هر شهرستانی در کشور نماینده ای واقعی در مجلس شورای اسلامی ایران داشته باشند.

 • امراله مهماندوست گفت:

  خود تروریست هایی که نوکران آمریکا و اسرائیل و عربستان و انگلیس و فرانسه و آلمان و … هستند با هماهنگی اربابانشان سوخت بران بیچاره بلوچ را برای تحریک مردم استان سیستان و بلوچستان می کشند بعد هم عوامل تبلیغاتی استکبار حهانی …

دیدگاهتان را بنویسید