Skip to main content

(خلاصه‌ی گزارش‌های ۲۸ تا ۳۱ ژانویه ۲۰۱۹ از دادگاه ال چاپو)

ال‌چاپو در دادگاه روز دوشنبه با آرامش  رو به قاضی “برایان کوگان” اعلام کرده بود که شهادت نخواهد داد. این اولین جمله‌ای بود که از زبان او از زمان آغاز جلسات دادگاهش شنیده شد. او گفت که وکلایم راهنمایی‌ام کردند و من با نظر آنان موافقت کردم.

“ویلیام پورپرا” وکیل مدافع گفت که تیم حقوقی ال‌چاپو به او توضیح داده بودند که اگر به جایگاه شهود برود باید به سوالات دادستانان نیز پاسخ دهد.

دادستان روز دوشنبه پرونده را پس از فراخواندن ۵۰ شاهد به پایان برد.

روز سی و ششم دادگاه “ال‌چاپو” در دادگاه فدرال بروکلین ادامه یافت. جلسه‌ی رسیدگی به دفاعیات سلطان مواد مخدر “ال‌چاپو” در روز سه‌شنبه چند دقیقه به طول انجامید و فقط یک مامور اف‌بی‌آی در طی جلسه برای صحبت فراخوانده شد.

شاهدی که از طرف ال‌چاپو فراخوانده شد مامور اف‌بی‌آی “پل رابرتس” بود. او در سال ۲۰۱۷ مصاحبه ای با Jorge Cifuentes یکی از قاچاق‌چیان کلمبیایی که در حال حاضر در آمریکا بازداشت است انجام داده بود. “جفری لیچمن” وکیل مدافع ال‌چاپو گفت که رابرتس بهترین شاهدی نبود که ما می‌توانستیم داشته باشیم اما صحبت‌های او تضاد حرف‌های “سیفونتس” علیه ال‌چاپو در دادگاه را نشان داد.

“سیفونتس” که خانواده‌اش از قدرتمندترین قاچاق‌چیان کلمبیا هستند یکی از چهارده نفری بود که موافقت کرد به‌عنوان شاهد در مقابل ال‌چاپو قرار بگیرد (حاضر شد که با دولت همکاری کند). شهادت آن‌ها یکی از پایه‌های اصلی کیفرخواست ارائه شده از سوی دادستانان علیه ال‌چاپو شد.

“جفری لیچمن” وکیل مدافع، شهادت دیگری را از قول شاهدی که در دادگاه حضور نیافته بود ایراد کرد. به گفته‌‌ی این شاهد “ال‌چاپو” مابین سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۳ بیست میلیون دلار بدهی داشته است. “جفری لیچمن” تاکید کرد که این نشان می‌دهد ال‌چاپو سلطان مواد مخدر پولدار داستان نبوده است.

دادستان نیز شهادت دیگری را از قول یکی از شاهدانی که در دادگاه حضور نیافته بود قرائت کرد.

نطق پایانی دادستان روز چهارشنبه انجام خواهد شد و انتظار می‌رود که پنج‌شنبه صبح وکلای مدافع آخرین دفاعیات خود را ارائه دهند. برنامه بر این است تا هیئت منصفه دستورالعمل صدور رای را همان‌ روز دریافت کنند.

وکلای مدافع ال‌چاپو به ساختار دستورالعمل اعتراض کرده‌اند چرا که مطالب شهادت‌ها به‌صورت موضوعی دسته‌بندی شده است اما قاضی “برایان کوگان” از این روش دفاع کرده و گفت: “به‌نظر من این پرونده‌ی پیچیده‌ای است و ما باید به هیئت منصفه راهنمایی لازم را انجام دهیم.”

“ال‌چاپو” با اتهام‌های گوناگونی روبروست. از قاچاق بین‌المللی مواد مخدر تا توطئه‌ی قتل و پول‌شویی. وکلای او در دادگاه روز دوشنبه، درخواست کرده بودند که در دستورالعملی که به هیئت منصفه داده می‌شود تاکید شود که این اتهامات متفاوت است و هیئت منصفه همه‌ آن‌ها را به صورت واحد در نظر نگیرند.

دادستانان در مقابل، این ادعا را رد کردند.

“ال‌چاپو” چندین شریک جرم داشت که پیش از این محاکمه شدند اما محاکمه‌ی او پیچیدگی بیشتری داشت. چرا که او به دلیل داشتن سمت کلیدی در کارتل سینالوآ نقش برجسته‌ای نیز در تبهکاری داشته است.

همچنین دادستان یک لیست از اسامی ۲۷ نفری که قرار بود توسط ال‌چاپو و گروهش مورد سوقصد قرار گیرند ارائه داد. این لیست شامل نام‌هایی از افراد هدف از جمله خبرچین‌ها و اعضای کارتل رقیب بوده است.

قاضی، کیفرخواست دیگری را ارائه کرد تا از دفاعیاتی که ادعا می کند “اسماعیل زامبادا” معروف به “ال مایو “(یکی از سران کارتل سینالوا) به دولت رشوه داده تا بر روی “ال‌چاپو” تمرکز کنند جلوگیری کند. در کیفرخواست از دادگاه تقاضا شده بود تا از ادعای وکلای “ال‌چاپو” در این خصوص ممانعت شود. دادستانان در کیفرخواست جمله‌ی خود قاضی “کوگان” در دادگاه دوم را تکرار کردند.

“شما می‌توانید دو قاچاق‌چی مواد مخدر داشته باشید. یکی از آن‌ها به دولت رشوه می‌دهد و دیگری نه. این به این معنی نیست که شخصی که رشوه نداده جنایتی را مرتکب نشده است.” و همچنین قسمت دیگری که قاضی کوگان گفت: “من باید این ادعای شما را رد کنم زیرا باعث گمراهی هیئت منصفه خواهد شد و آن‌ها را از تشخیص گناهکاری یا بی‌گناهی متهم (کاری که تشخیصش به عهده‌ی آن هاست) دور می‌کند.”

شهادت شاهدانی که حاضر به همکاری شده بودند، سازمان قضایی و اشخاص دیگر زوایای پنهانی از زندگی ال چاپو را بازگو کرد. مواردی از جمله پنهان شدنش از دست مقامات، پارانویا و وسواس او به نظارت کردن الکترونیکی همسرش، معشوقه‌ها و دستیارانش و ادعای اینکه همسر و پسرانش به همراه یکی از اعضای سابق کارتل هماهنگی‌های فرار آخر او را انجام داده بودند.

اعضای هیئت منصفه شواهد بسیار زیادی را دیدند و مکالمات بسیاری را ما بین ال‌چاپو و دستیارانش در مورد قاچاق مواد و دستور کشتن افراد شنیدند. قاضی “برایان کوگان” پس از شهادت روز سه‌شنبه، هیئت منصفه را مرخص کرد و از آن‌ها خواست تا برنامه‌ی خود را جوری تنظیم کنند تا بتوانند از روز جمعه پروسه‌ی رای نهایی خود را شروع کنند. این در حالی‌ است که دادگاه به‌صورت معمول در روزهای جمعه تشکیل نمی‌شود و جلسه‌ای ندارد.

 

ترجمه و تخلیص: مَدی

منابع

Reuters

CNN

USATODAY

 

دیدگاهتان را بنویسید