Skip to main content

(خلاصه‌ی گزارش‌ ۵ فوریه ۲۰۱۹ از دادگاه ال چاپو)

روز سه‌شنبه، اعضای هیئت منصفه‌ی دادگاه سلطان مواد مخدر “ال‌چاپو” دومین روز شور و مشورت خود را بدون صدور رای به پایان بردند.

دوازده عضو هیئت منصفه‌ی دادگاه فدرال بروکلین از ساعت ۹ صبح الی ۴:۱۵ دقیقه بعدازظهر به بحث پرداختند و ادامه را در روز چهارشنبه پی خواهند گرفت.

ال‌چاپو گوزمان ۶۱ ساله متهم به رهبری کارتل سینالوا، یکی از قدرتمندترین کارتل‌های مواد مخدر در دنیا است.

اعضای هیئت منصفه روز دوشنبه شور و مشورت خود را بعد از دریافت دفترچه راهنما توسط قاضی برایان کوگان آغاز کردند.

آن‌ها دو نوشته شامل سوالات قانونی را تسلیم دادگاه کردند. یکی از سوالات این بود که آیا جنگ مواد می‌تواند قسمتی از جرم قاچاق مواد در نظر گرفته شود؟ چرا که هیئت منصفه شهادت‌های زیادی را راجع به جنگ مرگبار و خونین ال‌چاپو و کارتل رقیب شنیده بودند. یکی از موارد اتهامی که ال‌چاپو با آن روبروست استفاده از سلاح برای گسترش جرم و جنایت‌های مرتبط با مواد مخدر اوست. قاضی “کوگان” به آنان گفت که نمی‌توانند ال‌چاپو را به‌خاطر سلاح‌ها متهم کنند مگر این‌که او را بابت یکی از چهار اتهام مرتبط با مواد مخدر گناهکار بدانند.

  

دوم این‌که آیا “افدرین” به عنوان “متامفتامین” در نظر گرفته می‌شود یا نه. شاهدانی در این مورد شهادت دادند که افدرین یکی از مواد تشکیل دهنده‌ی متامفتامین است. قاضی “کوگان” به هیئت منصفه گفت که آن‌ها باید در این مورد به شهادت شاهدین اشاره کنند و آن را ذکر کنند.

در روز سه‌شنبه، اعضای هیئت منصفه خواستار شنیدن تماسی تلفنی شدند که در آن مردی که دادستانان معتقدند “ال‌چاپو” است پیرامون فروش متامفتامین در آمریکا صحبت می‌کند. همچنین درخواست داشتند که شهادت یکی از شهود در مورد واردات افدرین به مکزیک برای تولید متامفتامین را دوباره بشنوند. تلفن مربوطه برای هیئت منصفه پخش شد و منشی دادگاه متن شهادت شاهد مربوطه را نیز برای آنان قرائت کرد.

اعضای هیئت منصفه همچنین خواستار شهادت اولیه‌ی برادران سیفونتس (خورگه و الکس سیفونتس) قاچاق‌چیان کلمبیایی شدند که هر دو علیه ال‌چاپو شهادت داده بودند. قاضی “برایان کوگان” اعلام کرد که متن شهادت آنان را روز چهارشنبه به هیئت منصفه ارائه خواهد داد.

دادگاه “ال‌چاپو” ۱۱ هفته به‌ طول انجامید و بیشتر از پنجاه نفر در حین جلسات دادگاه شهادت دادند.

دادستانان گفتند که او در طی دو دهه چندین تن کوکایین، هرویین، ماریجوانا و متامفتامین را به خاک آمریکا وارد کرده است. وکلای مدافع “ال‌چاپو” اعتراض کرده و گفتند که “اسماعیل زامبادا” معروف به “ال مایو” (یکی از رهبران کارتل سینالوا)  برای او پاپوش دوخته است.

اعضای هیئت منصفه شامل هفت زن و پنج مرد است. حداقل سه عضو هیئت منصفه از مهاجرین و سه نفر آن‌ها اسپانیایی زبانند.

تقریبن همه‌ی آنان قبل از آغاز دادگاه‌ها در مورد ال‌چاپو شنیده بودند اما گفته بودند که می‌توانند بی‌طرف و منصف باشند. فقط یکی از اعضا که خانمی از اتیوپی است گفته بود که او هیچ نظری راجع به ال‌چاپو نداشته و چیزی نمی‌دانسته است.

 

ترجمه و تخلیص: مَدی

منابع:

Reuters

VOA

 

دیدگاهتان را بنویسید