skip to Main Content
آیا کتابی که درباره‌ دبرا گرین نوشته شد منصفانه بود؟زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

آیا کتابی که درباره‌ دبرا گرین نوشته شد منصفانه بود؟زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

ان رول تو کتاب Bitter Harvest که منبع ما برای پادکست سریالی دبرا بود جهت‌گیری‌هایی داشت که بی‌طرفیش رو درباره‌ی دبرا و همسرش مایکل و بعضی اتفاق‌ها زیر سوال می‌برد. این جهت‌گیری‌ها با انتقادهایی مواجه شد که ما در اپیزود آخر دبرا بهشون اشاره کردیم و اینجا می‌خوایم بیشتر درباره‌شون حرف بزنیم. اما قبلش ببینیم ان رول کیه و کتاب رو در چه زمان و شرایطی نوشته.

نویسنده‌ی پرکار جنایت واقعی

ان رول نویسنده کتاب‌های True Crime یا جنایت واقعی بود اما مهمترین کتابش داستان دبرا نبود، روایتی بود که از جنایت‌های تد باندی داد و در کتابی به اسم «غریبه‌ای کنار من» منتشرش کرد. ان رول اینطور که خودش گفته بود دوست تد باندی بود و باهاش کار کرده بود تا فهمید یه قاتل زنجیره‌ایه. کتاب در سال ۱۹۸۰ منتشر شد و خیلی سر و صدا کرد. این اولین اثرش در این ژانر هم بود و از اون به بعد خیلی جدی‌تر این ژانر رو دنبال کرد و در طول دوران فعالیتش بیشتر از ۳۰ اثر در ژانر جنایت واقعی منتشر کرد  و یه رمان هم نوشت. Bitter Harvest رو سال ۱۹۹۷ و زمانی که ماجرای دبرا هنوز تازه بود منتشر کرد. سال ۲۰۱۵ هم در سن ۸۳ سالگی و بر اثر نارسایی قلبی از دنیا رفت.

همه جذابند جز دبرا

یکی از انتقادهایی که به ان رول می‌شه اینه که تو این کتاب نظرات خیلی پررنگی درباره‌ی اندام و ظاهر آدم‌ها داشت که رو قضاوتش اثر می‌ذاشت. مثلا تاکید می‌کرد که دبرا اضافه وزن آورده بود، اصلا به خودش نمی‌رسید و موهاش رو مدام کوتاه می‌کرد و این یکی از علت‌هایی بود که باعث می‌شد مایک نسبت به زندگی‌ مشترکشون دلسرد باشه. به جز دبرا، بدون اینکه جزییاتی بده، همه از نظرش جذاب و قشنگ بودن درحالیکه عکس اون آدمهای به قول نویسنده جذاب و قشنگ پیش رومون هست و می‌تونیم خودمون درباره‌شون قضاوت کنیم اما اصلا چه نیاز به قضاوت درباره‌ی ظاهر این آدم‌ها داریم؟

انتقاد دیگه‌ای که بهش شد این بود که تو کتاب و توی قضاوت‌هایی که می‌کرد با مایک زیادی همدل بود. واشنگتن‌پست تو گزارشی که درباره‌ی Bitter Harvest در سال ۱۹۹۸ یعنی یک سال بعد از انتشار کتاب منتشر کرد گفت که رول تو بعضی نقل‌ قول‌ها نسبت به دبرا گرین خشم داشته. مایک هم کسیه که در بیشتر جاهای کتاب فقط غر می‌زنه و پاشو می‌کوبه زمین اما رول خیلی‌جاها رفتار مایک رو توجیه می‌کنه و اصرار داره براش دلیل بیاره. نویسنده‌ی واشنگتن‌پست می‌گه این برخورد رول با ماجرا خیلی آزاردهنده‌ست. و در نهایت اضافه می‌کنه که مایک قهرمان نیست و بهتر بود که رول با ماجرا منصفانه‌تر برخورد می‌کرد و به جای اینکه تمام تقصیرها رو بندازه گردن دبرا، فشار ازدواج رو بر این زن نشون می‌داد  و اینکه رویه‌ای که مایک در زندگی مشترکشون در پیش گرفت چه نقشی در کل ماجرا داشت.

مایکِ مقدس

این نقد رو بعضی از خواننده‌های کتاب هم دارند که ان رول تا مقدس کردن مایک پیش رفته. دبرا تو این کتاب یک زن شیطانیه و مایک با اینکه مدام به دبرا دروغ می‌گفته و با زن دیگه‌ای مخفیانه در ارتباط بوده و حتی بعد از جنایت هم دست از این ارتباط نکشیده، همچنان قربانی و البته شوهری کامل تلقی می‌شه. کسی که بیشتر از اینکه به بچه‌هاش اهمیت بده به کلکسیون شرابش اهمیت می‌داده. آدم خودشیفته‌ای که انتظارش فقط این بود که خونه‌ش تمیز باشه و بچه‌هاش بهش احترام بذارن و نهایت کاری که خودش می‌کنه این باشه که یه برنامه‌ریزی چندثانیه‌ای برای تعطیلات بکنه. بعضی از خواننده‌ها می‌گن ان رول تو کتاب‌های دیگه‌ش هم همین‌قدر پیش‌فرض داره و بر اساس اونها ماجرا رو قضاوت می‌کنه. خوبه ایرادات کتاب رو بدونیم و با در نظر داشتن اونها اتفاقات و شخصیت‌ها رو دنبال کنیم، ایراداتی که خدشه‌ای به اصل اتفاق وارد نمی‌کنه اما اعتبار بعضی از قضاوت‌های رول رو زیر سوال می‌بره.

3 نظر
  1. با توجه به اینکه خودم دارای همسر و فرزند هستم میتونم بگم یه مرد هم میتونه مقصر یا نفر اول تموم مباحث باشه با توجه به اینکه در اینجا نویسنده زیاد روی مرد خونه که تربیت فرزندان و کلکسیون مشروبات و برنامه ریزی سفرهاش و رابطه ای در خارج از محیط خونه خیلی براش مهم بودن زیاد بحث رو باز نکرده و یک زن میتونه خیلی روش تاثیرات منفی داشته باشه و بنده معتقدم که اگر یکم دیدگاهمونا تغییر بدیم در میابیم که شاید دبرا این همه اتفاقات توی زندگیش پیش نمیامد….نتیجه اینکه بلخره تو هر زندگی همیشه بیشتر آقایون توی زندگی مشترک نقش اصلی را ایفا میکنن…برای همه اونایی که پادکست گوش میکنن آرزوی موفقیت میکنم و همچنین اقای خوش صدا علی بندری که واقعا تلاش میکنن و پادکستهای خوبی را تعریف میکنن…بدرود روز و روزگارتون شاد و خرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *