skip to Main Content
چگونه پادکست بسازیم؟ آموزش ساخت پادکست و تولید محتوازمان تقریبی مطالعه: ۹ دقیقه

چگونه پادکست بسازیم؟ آموزش ساخت پادکست و تولید محتوازمان تقریبی مطالعه: ۹ دقیقه

نویسنده: علی بندری

اگر می‌خواهید پادکست درست کنید اما دو دلید و نمی‌دانید چه باید بکنید شاید این متن کمی کمکتان کند. هدف من از نوشتنش این است که چیزهایی که به‌نظرم در شروع کار مهم است را کمی برجسته کنم و کمکتان کنم ذهنتان درگیر چیزهای غیرمهم و گمراه‌کننده نشود.

معلوم نیست میکروفون نداشتن تا حالا چند نفر را از پادکست ساختن منصرف کرده و ما را از شنیدن چند پادکست خوب محروم کرده. این متن برای تغییر این فضا آمده است.

محتوا سالار است

دنیای پادکست فارسی هنوز تقریباً بکر و دست نخورده است. تعداد پادکست‌های فارسی و شنوندگانشان اینقدر کم است که می‌شود با تقریب خوبی گفت پادکست فارسی هنوز کاملاً متولد نشده. واقعیت این است که پادکست گوش کردن هنوز آن قدری که باید راحت نیست و مشترک‌شدن پادکست احتیاج به یکی دو کلیک و عملیات اضافه دارد. اما من فکر می‌کنم این دوران زود یا دیر تمام می‌شود، مدیوم پادکست فراگیر می‌شود و رقابت برای جذب شنونده بالا خواهدگرفت. اما تا وقتی که شرایط این طوری است تنها چیزی که شما برای شروع لازم دارید محتوای خوب است. درباره این بعداً بیشتر حرف می‌زنیم. اول کمی مقدمه پردازی کنیم.

اگر می‌خواهید بیشتر بدانید پادکست چیست بهتر است اول این مطلب را بخوانید

کمی آمار

من درباره مخاطب‌های پادکست در ایران آماری پیدا نکرده‌ام. اما این گزارش جامع درباره امریکا برای کسی که می‌خواهد وارد دنیای پادکست بشود نکات مفیدی دارد. برای این گزارش دو هزار نفر مصاحبه تلفنی شده‌اند.

گزارش می‌گوید که ۱۱۲میلیون نفر در امریکای ۲۳۳میلیون نفری تا حالا حداقل یک بار پادکست شنیده‌اند. ۱۱% بیشتر از پارسال. ۶۷ میلیون نفر در امریکا ماهیانه پادکست گوش می‌کنند. ۲۴% جمعیت بالای ۱۲ سال.

۴۲ میلیون نفر یعنی ۱۵% حمعیت هفتگی پادکست گوش می‌کنند. در مقام مقایسه مثلاً ۳% امریکایی‌ها هر هفته سینما می‌روند.

آمار پادکست شنیدن سالیانه ۱۰ الی ۲۰% رشد می کند. به نظر می‌رسد که رشد بزرگ بعدی وقتی خواهد بود که پادکست‌شنیدن در ماشین و خانه راحت‌تر شود. هرچند در این سال‌ها عملاً رشد پادکست هیچ وقت جهش چشمگیر نداشته.

تا حالا بزرگترین گروه جمعیتی پادکست شنوها زیر ۲۵ ساله بودند. در ۲۰۱۷ بزرگترین گروه شده آدمهای بین ۲۵ و ۵۴ سال. البته پادکست هنوز بین مردان محبوب‌تر است تا زنها.

یک شنونده‌ی معمول پادکست هفته‌ای پنج پادکست می‌شنود.

دو سوم پادکست‌ها روی موبایل و تبلت شنیده می‌شوند.

۵۲% در خانه و ۱۸% در ماشین به پادکست گوش می‌کنند.

۸۵% شنونده‌ها کل پادکست یا بیشترش را گوش می‌کنند. یعنی بر خلاف تصور معمول، تعداد کسانی که یک اپیزود را شروع می‌کنند و وسطش ول می‌کنند زیاد نیست. (نکته‌ی که در گزارش نیست ولی به این قسمت مربوط است. نسخه‌ی بعدی ایتیونز احتمالاً به پادکست‌ساز این امکان را می‌دهد که ببیند چه درصدی از شنونده‌ها تا کدام دقیقه‌ی پادکست را گوش کرده‌اند.)

در غیاب آمار و اطلاعات قابل اعتماد از ایران من از این اطلاعات استفاده می‌کنم و سعی می‌کنم درباره آینده پادکست فارسی حدس‌هایی بزنم. حدس‌های غیردقیقی که خلاصه‌اش می‌شود اینکه آینده برای کسانی که پادکست خوب درست می‌کنند هیجان‌انگیز است.

 

اگر می‌خواهید پادکست درست کنید نه به میکروفون فکر کنید نه به استودیو نه به سایت نه به وبلاگ و نه به اکانت توییتر و اینستاگرام. هر وقت سه چهار اپیزود آبرومند درست کردید و به خودتان ثابت کردید که این کاریست که دوستش دارین و می‌خواهید ادامه بدهید شروع کنید به این چیزها فکر کردن. آن هم یکی یکی. تا آن موقع فقط و فقط به محتوا فکر کنید.

 

چگونه پادکست بسازیم ساخت پادکست با علی بندری چنل‌بی

جذابیت پادکست در چیست؟

پادکست از تلویزیون بهتر است

آدم‌ها بیشتر و بیشتر به سمت این می‌روند که مولتی تسک کنند. یعنی هم‌زمان مشغول چند کار باشند. هم‌زمان با سریال دیدن توییت کنند و فوتبال که می‌بینند روی موبایل هم بازی کنند. این را بگذارید کنار کارهایی که به صورت سنتی با هم انجام می‌شدند مثل رانندگی‌کردن و رادیو گوش دادن یا آشپزی کردن و رادیو گوش دادن. پادکست خوراک مولتی تسکینگ است. به طور خاص از تلویزیون و کلاً محتوای تصویری برای این کار مناسب‌تر است. البته هیچ بعید نیست محتواهای تصویری در آینده‌ی نزدیک به شکلی تولید شوند که مناسب مولتی تسکینگ باشند.

پادکست از رادیو بهتر است

کیفیت محتوای پادکست از رادیو بالاتر است چون دست پادکست‌ساز بازتر است. البته استثنا‌‌ء حتماً هست و زیاد هم هست اما عموماً محدودیت‌هایی که در رادیو هست در پادکست نیست. از کنترل محتوا تا محدودیتهای زمانی‌ای که برنامه‌های رادیو را مجبور می‌کند زمان دقیق و مشخصی داشته باشند. در رادیو اگر شما ۲۳ دقیقه و۳۰ ثانیه وقت داری برنامه‌ات باید دقیقاً همانقدر بشود. در پادکست شما برنامه‌ات را همان قدری درست می‌کنی که لازم است؛ نه احتیاج هست به زور کوتاهش کنی نه مجبور می‌شوی در محتوای آماده شده آب ببندی.

پادکست از متن بهتر است

بر خلاف خواندن متن، چه روی گوشی موبایل و دسکتاپ و چه روی کاغذ، برای شنیدن پادکست مقدمات مکانی و زمانی لازم نیست. لازم نیست نشسته باشی و تمرکز کنی. لازم نیست به جای خاصی نگاه کنی یا حتی ساکن باشی؛ در حرکت هم می‌شود محتوا تحویل گرفت. اما مزیت اصلی پادکست این‌ها نیست. برگ برنده‌ی اصلی محتوای صوتی، مخصوصاً وقتی با هدفون و گوشی شنیده می‌شود این است که دریافت محتوا را تبدیل به یک تجربه‌ی نزدیک (Intimate) می‌کند. درباره‌ی این مزیت خیلی می‌شود حرف زد. مثلاً به این فکر کنیم که به جز گویندگان پادکست چند نفر هستند که توی گوش شما حرف می‌زنند؟ من فعلاً به همین بسنده می‌کنم.

مهمترین ویژگی محتوای خوب این است که شما نسبت بهش شوق داشته باشید. اگر شما عاشق موضوع پادکستتان نباشید ممکن است وسط کار بی خیالش شوید

یک بار خلاصه بگو چی گفتی

اگر حرفی برای گفتن دارید الان بهترین وقت است. پادکست درست کردن هیچ وقت به این راحتی نبوده. تا بازار پادکست‌های فارسی پر از محصولات متنوع اسم‌های بزرگ نشده بجنبید. شش اپیزود اول پادکست کانال‌بی با موبایل ضبط شد. سه اپیزود اول را روی همان موبایل هم ادیت کردم. با کاتهای غیر حرفه‌ای و ناهمگونی لحن و پرش‌های زیاد که الان دوباره شنیدنش مایه‌ی خجالت و افتخار همزمان است. اما چون محتوا تازه بود پسندیده شد و کار رفته رفته حرفه‌ای‌تر شد.

اگر می‌خواهید پادکست درست کنید نه به میکروفون فکر کنید نه به استودیو نه به سایت نه به وبلاگ و نه به اکانت توییتر و اینستاگرام. هر وقت سه چهار اپیزود آبرومند درست کردید و به خودتان ثابت کردید که این کاریست که دوستش دارین و می‌خواهید ادامه بدهید شروع کنید به این چیزها فکر کردن. آن هم یکی یکی. تا آن موقع فقط و فقط به محتوا فکر کنید.

——–

مطلب امید صدیق‌فر طراح صدای چنل‌بی و بی پلاس درباره‌ی چطور ضبط‌کردن پادکست را هم بخوانید

——–

محتوای خوب چیست؟

من و شما هیچ وقت در کیفیت تولید به پای رادیوی صدای جمهوری اسلامی و بی بی سی و اینها نخواهیم رسید. ولی واقعیت این است که باید با اینها رقابت کنیم. نه فقط با اینها بلکه با هزاران ترک موزیک درجه یک در اسپاتیفای و ساندکلاد و حتی با گیم او ترونز و هاوس او کاردز. فراموش نکنیم اینکه تعداد قابل توحهی از مردم در خانه پادکست گوش می‌کنند یعنی اینکه ما باید قانعشان کنیم به جای فیلم و سریالی که حرفه‌ای ساخته شده و میلیون‌ها دلار خرج ساخت و تبلیغش شده چیزی را گوش‌کند که ما در جاکفشی خانه‌مان درست کرده‌ایم. رقابت سختی است ولی تجربه نشان داده که اگر محتوای تازه و با کیفیت ارائه‌کنیم در این رقابت ازپیش‌باخته نیستیم.

مقدار وقتی که لازم دارید البته قطعاً به شکل و مدت پادکست و برنامه‌ی زمان بندی انتشار و چندین مؤلفه‌ی دیگر بستگی دارد. ولی من به سختی می‌توانم تصور کنم که با کمتر از شبی یک ساعت وقت گذاشتن بشود پادکست خوبی تولید کرد.

مهمترین ویژگی محتوای خوب این است که شما نسبت بهش شوق داشته باشید. اگر شما عاشق موضوع پادکستتان نباشید ممکن است وسط کار بی خیالش شوید. پادکست ساختن وقت زیادی می‌گیرد و بازده مالی هم نخواهد داشت. حداقل تا یک سال هیچ درآمدی از پادکست نخواهید‌ داشت و برای بعد از آن هم هزار و یک اما و اگر هست. چک لیست پادکست‌سازی را در بند بعد توضیح می دهم. اینجا فقط دوست دارم روی این نکته تأکید‌ کنم که مهمترین ویژگی محتوای خوب این است که شمای پادکست ساز عاشقش باشید. عاشق پرسپولیسید؟ والیبال؟ حقوق زنان؟ رپ فارسی؟ آشپزی؟ سفر؟ ماشین؟ فرهنگ اداری؟ داستان؟ زندگی سلبریتی‌ها؟ جنگ‌های نادرشاه؟ کنجکاوی‌های روزمره؟ ساینس فیکشن؟ بازی؟ درباره‌ی همان چیزی پادکست بسازید که کنجکاوی‌اش را دارید و نه فقط چیزی که فکر می کنید خوب بلدید. نیروی محرکه‌ی شما اگر کنجکاوی خودتان باشد لذتتان از ساخت بیشتر خواهد بود و احتمال ول کردنتان کمتر.

چک لیست پادکست سازی

به نظر من قبل از اینکه کار به میکروفون و نرم افزار ادیت و این چیزها برسد باید این سه چیز را صادقانه چک کنید:

۱. وقتش را دارم؟

پادکست سازی وقتگیر است. مخصوصا که کمک هم نداشته باشید. بهتر هم هست که کمک نداشته باشید. حداقل در اوایل کار. اگر زندگیتان طوری نیست که بتوانید هفته ای هفت ساعت وقت برای پادکست درست کردن کنار بگذارید به نظرم فکرش را نکنین. مقدار وقتی که لازم دارید البته قطعاً به شکل و مدت پادکست و برنامه‌ی زمان بندی انتشار و چندین مؤلفه‌ی دیگر بستگی دارد. ولی من به سختی می‌توانم تصور کنم که با کمتر از شبی یک ساعت وقت گذاشتن بشود پادکست خوبی تولید کرد.

۲. به موضوع پادکستم شوق و اشتیاق دارم؟

اکر موضوع پادکست را از روی اشتیاق مخاطب یا نظر سنجی توییتری یا پیشنهاد من انتخاب کنید احتمال شکست خوردن پروژه را بالا برده‌اید. همانطور که بالاتر توضیح دادم شما برای ادامه لازم دارید که عاشق پادکستتان باشید و خیلی سخت است که آدم از روی معرفی دیگران عاشق چیزی بشود.

۳. انتظار پول درآوردن از پادکست دارم؟

مهم است که وقتی می‌خواهید پادکست شروع کنید چشم‌داشت مالی نداشته باشید. ممکن است بعد از دو اپیزود پیشنهاد اسپانسرشیپ بگیرید. ممکن است پیشنهادهای مالی جذاب دیگری بگیرید. ممکن هم هست نگیرید. اما شما نباید با این انتظار وارد پادکست سازی بشوید. اسپانسر داشتن لزوماً بهتر از نداشتنش نیست. واقعیت این است که پولی که تبلیغ کننده‌ها در حال حاضر برای اسپانسر شدن می‌دهند نمی‌تواند انگیزه‌ی کافی برای ادامه‌ی کار ایجاد کند. هنوز مانده تا ارزش واقعی تبلیغات پادکستی در ایران معلوم شود. وقتی دارید به شروع کردن پادکست فکر می‌کنید بنا را بر این بگذارید که تا یک سال پولی از پادکست در نخواهد آمد و اگر خوب کار کنین و مخاطب جذب کنید می‌توانید روی این حساب کنید که سال دوم پادکست درامد مختصری داشته باشد. تازه در آن زمان هم توصیه‌ی من این خواهد بود که آن درآمد را صرف بالابردن کیفیت پادکستتان کنید.

حرف اول و آخر

شروع کنید. ایده‌ را پیدا کنید. اگر می‌توانید پادکست‌های مشابه انگلیسی پیدا کنید و خوب مطالعه‌شان کنید. طرحتان را بنویسید و یک اپیزود تمرینی ضبط کنید. به یکی دو نفر بدهید بشنودنش و نظرشان را خوب گوش کنید. حواستان باشد شما قرار نیست چیزی درست کنید که مطلوب مخاطب باشد. شما هنوز مخاطب ندارید. فقط به این فکر کنید که چه چیزی راضی‌ترتان می‌کند. فعلاً وقت فکر کردن به مخاطب نیست. مخاطب را شما به مرور می‌سازید. تا آن موقع مرکز جهان (پادکستِ شما، خود) شمایید.


۱. بیل گیتس در ۱۹۹۴ جستار معروفی نوشت با عنوان Content is King و توضیح داد چرا فکر می‌کند بیشترین پول در اینترنت از محتوا درخواهد آمد.
68 نظر
 1. سلام و عرض ادب. من چند تا پادکست صوتی تولید کردم ، اما علی رغم تجهیزات حرفه ای که خریداری کردم ،پادکستهام بی کیفیت میشن و صدای حروفی مثل س و ش و ز پرشدت و نامناسب شنیده میشه . میشه منبعی رو برای یادگیری پادکست در سطح حرفه ای بهم معرفی کنید . لطفا کمکم کنید .

  1. میتونی متن رو بنویسی بدی به نفر دیگه اون رو تبدیل به پادکست کنه خیلی اکانت توی اینستاگرام هست که این کار هارو انجام میدن اگه بخوای بهت معرفی میکنم

  2. سلام منم از امروز شورو ذوق پاد کشت درست کردن دارم ولی من چیز مرفه ای نخریدم یه هنزفری سامسونگ دارم یه تبلت قدیمی و یه نرم افزار ضبط صدا که از کافه بازار دانلود کردم اسمش هم ضبط صوت خبرنگاری هستش و تمام متن هایی رو که تا الان خوندم خیلی با کیفیته پولتو الکی خرج کردی

   1. ممم با هنزفری معمولی سامسونگ و برنامه ضبط صدا اینکارو انجام میدم و کیفیت خیلی خوبه..فقس باید هندزفری ت سالم باشه..نیاز به تجهیزات گران قیمت وخااصی نیست

  3. به این مشکل میگن سین زدن یعنی فرکانس صدا خیلی زیر هست باید یه اکولایزر روی صدا بزارید تا ایم صدا رو کم کنه
   از نرم افزارهای ویرایش صدا استفاده کنید

  1. سلام، از مطالب بسیار کاربردی وخوبتان ممنونم البته فعلا در حد تئوری چیزهایی را یاد گرفتم دلیلش هم اینست که دیشب این کلمه رابه صورت توصیه برای نشان دادن کارهایم دریافت کردم وامروز سرچ کردم وبسیار خوب بود چند ساعت یادگیری لذت بخش. سپاسگزارم 🙏 فرزان

 2. ممنون از مطلب خودتان یک سوال برای من پیش اومده آیا باید واو به واو مطالبی که در پادکست قرار است گفته شود. باید به صورت متن نوشته شود یا فقط موضوعات باید مشخص شود؟

 3. سلام ،مطالب بسیار مفید و جالبی فرمودین.
  پادکستهایی مثل برادران منندز و آنگلا مرکل و دیگر گزارشهای مستند میتوانند بسیار جذاب و شنیدنی باشند، همچنان که هستند، ولی ساخت پادکستهای شخصی بنظرم با خاطره گویی و تعریف ماجرا، خیلی متفاوت است و بیش از داشتن ایده و انگیزه و اشتیاق، گوینده نیاز به معلومات دارد و میبایست نویسنده و مولف باشد.

 4. سلام علی جان
  خسته نباشی
  من می‌دونم یه عده‌ی زیادی هستن که یه چیزای زیادی رو دوس دارن و هیچ وقت هیچ کاری در موردشون نمی‌کنن و می‌دونم چه قد بده ادم جزو اون گروه باشه. من همیشه گفتم که دوس دارم پادکست بسازم، ولی همیشه فقط نوشتم (و به نظر خودم نوشته‌هام بد نیستن). چرا پادکست نساختم؟ چون هربار رفتم سمت پیدا کردن اپ خوب برا کارای فنی‌ش، دس به سر شدم و فقط وقتم تلف شده (راستی، قفل‌شکسته و دزدی هم نمی‌تونم استفاده کنم).

  الان این «۲. اگر می‌خواهید پادکست درست کنید این پست وبلاگ را هم بخوانید» شما، هایپرلینک نیست ظاهرا. تو این جهل و ضلال، چه کار کنیم؟

 5. مرسی توضیحاتتون خیلی خوب بود برای افرادی که به صورت مبتدی میخوان پاد‌کست و شروع کنن و استفاده از گوشی ،اما برای گذاشتن اهنگ چی ؟ راجع به گداشتن‌موسیقی و اینا هم‌توضیح میدید؟؟

 6. سلام، وقت به خیر علی عزیز. یه سوال داشتم من می خوام شروع به ساخت پادکست کنم و برام مهمه که تمام اکانت ها در اپ های پادگیر و شبکه های اجتماعی یک نام کاربری داشته باشند. چطور می تونم ID کانال پادکستم رو بسازم. توی Soundcloud و Castbox امتحان کردم هردو با ای میل اکانت رو می سازن و خوب طبعا یوزر هم عین آدرس ای میل می شه. می خوام موقع سرچ از اون آی دی که من می خوام استفاده بشه.

 7. سلام. متخصصا یه راهنمایی کنن من اپل ای دی ساختم ولی برای من اون + نمیاد که بخوام فیدمو وارد کنم و وسط صفحه این پیغام میاد: Podcasts Connect requires an iTunes Store account
  باید چیکار کنم ؟

 8. سلام
  خیلی ممنون از مقاله مفید تان
  من فیلم شما در در دیجی کالا را هم دیدم. از این که خیلی ساده و صادق توضیح داده بودید ممنونم.
  من با پادکست از طریق کانال شما آشنا شدم. یک روز دوستم در ناهار خوری شرکت گفت فاطمه حتما پادکست چنل بی آنگلا مرکل را گوش بده!
  برام خیلی عجیب بود و با خودم گفت اینی که گفت چی بود؟
  وقتی به سختی تونستم آن پادکست را پیدا کنم بعد از گوش دادن بهش فهمیدم که ارزشش رو داشت.
  مثل این بود که یکی از دوستای خوبم داشت داستان مرکل را که کلی وقت گذاشته خوانده بود ، برام تعریف می کرد.
  امیدوارم روز به روز موفق تر باشید.
  بازم تشکر

 9. کامنتم ربطی به موضع نداره
  فقط کاش لینکاتون تو همین صفحه باز نشه و مجبور نباشیم برای همزمان داشتن لینکی که دادین و پیج حاضر خودتون از Open link in new tab… استفاده کنیم

 10. ممنون از توضیحات خوبتون. من در حقیقت بیشتر برای یادگیری نحوه ی بارگزاری پادکست روی اپ ها و اینکه کلا چطوری روی اینترنت قرار میگیره اومدم و مطلب رو خوندم اما اشاره ایی بهش نشده بود. اگر ممکن هست این مطلب رو هم آموزش بدید
  ممنون

 11. من یک دانش اموز ۱۱ ساله هستم . در مدرسه از ما خواستن پاکدست را درست کنیم اما من از این مطالب چیزی را یاد نگرفتم و نمیدانم چگونه میتوان پاکدست را درست کرد لطفا درباره درست کردن پاکدست بیشتر متن بگذارید

 12. سلام

  برای یک پادکست صوتی دنبال آدمی با صدای دلنشین و رسا هستم
  آیا هستند کسانی که اینکار رو برام انجام بدهند؟

  اگر می‌شناسید لطفا بهم معرفی کنید.

 13. سلام. ببخشید من کارمند هستم در ایام کرونا آموزش های ما تععطیل شده علاقه مند هستم از طریق پادکست قوانین و…رو اموزش بدم . صدای خوبی ندارم چقدر میتونه پادکستمو تحت تاثیر قرار بده ؟

 14. سلام چطور با انکور یا هر نرم افزاری دونفر که در یک مکان نیستند میتونن پادکست درست کنند یعنی با هم تماس بگیرند و صدا طوری ضبط بشه انگار در یک مکان هستند

 15. اینم روده درازی کردی وحرف زدی آخرش عملی وتصویری نگفتی خوبه بالا نوشتی چگونه پادکست درست کنیم مشتی حرف زدن را بچه ۴ساله هم بلده عملی وتصویری نشون بده مشتی

 16. آ سلام منننن میخوام پادکست درست کنم و یه گروه میخوام که نویسنده و گوینده و این که کار با برنامه هایی که به درد این کار میخورنو بلد باشن
  این کار خیلی دلیه و اگه کسی دوست داره
  خوشحال میشممممم

 17. من گوش دادن به بادکست رو با شما شروع کردم و علاقه مند شدم بهش! وچند روزی هست تو سرم افتاده خودم تولید پادکست کنم… موضوع جذابی به ذهنم نمیرسید تا اینکه مطلب شما رو خوندم…
  خواستم تشکر کرده باشم

 18. سلام من یک متن نوشتم و میخوام بفروشم.
  درباره یک دختر هست که خواسته های زیادی داره و پدرو مادرش نسبت به این موضوع بی تفاوت هستن و این دختر تصمیم میگیره که خودش برای این خواسته های کاری انجام بده ولی این کارش کاملا اشتباهه و توی تله میافته
  و اینکه اون تصمیم خود فروشی هست!
  داستان خوبیه و جملاتی نداره که….. باشن،
  ایمیلم: Ranakaregae@Gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *